Jakie studia wybrać. Co studiować by dobrze zarabiać?

Decyzja o wyborze kierunku studiów powinna być poprzedzona przeanalizowaniem różnych kwestii – od tego, na ile dany kierunek pokrywa się z naszymi zainteresowaniami i pasjami, przez dopasowanie własnych predyspozycji do przyszłej kariery, aż wreszcie po perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów. Jakie studia wybrać, by dobrze zarabiać?


Ukończenie określonego kierunku może tylko zwiększyć szansę na wysokie zarobki


Po pierwsze – warto pamiętać, że ukończenie konkretnego kierunku studiów nie gwarantuje wcale wysokiego wynagrodzenia w przyszłej pracy. Wiele zależy od zdobytych umiejętności, wrodzonych predyspozycji do wykonywania danego zawodu, pracowitości, miejsca, a także – odrobiny szczęścia i umiejętności wykorzystywania okazji, które pojawiają się w naszym życiu. Nawet po ukończeniu najbardziej prestiżowych studiów wciąż można zarabiać stosunkowo niewiele. Nie zmienia to jednak faktu, że absolwenci niektórych kierunków mają większe szanse na wysokie zarobki. 


Studia informatyczne: popyt na specjalistów z zakresu IT i programowania stale rośnie


Jedną z branż, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem wielu młodych ludzi – i nie bez przyczyny – jest branża IT. Absolwenci studiów informatycznych w swojej pierwszej pracy mogą zarabiać nawet ok. 4-5 tys. zł netto – podczas gdy ich rówieśnicy, którzy skończyli inny kierunek studiów, często muszą przepracować co najmniej kilka lat, by dotrzeć do tego pułapu zarobków. Co ważne, popyt na specjalistów z branży IT stale rośnie i wszystko wskazuje na to, że jest to stabilny trend na rynku pracy. Warto przy tym zaznaczyć, że informatykę najlepiej studiować na uczelni, na której zajęcia mają charakter praktyczny – tak jak m.in. w Wyższej Szkole Bankowej. 


Ekonomia i finanse: bankowcy, księgowi i specjaliści ds. podatków wciąż poszukiwani


Absolwenci ekonomii oraz – w szczególności – finansów i rachunkowości – również nie powinni narzekać na perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów. Na bardzo dobre zarobki mogą liczyć zwłaszcza osoby, które wybiorą zawód księgowego lub doradcy podatkowego. Co jednak istotne, absolwenci ekonomii czy finansów z powodzeniem mogą szukać pracy także w działach finansowych międzynarodowych korporacji, gdzie zarobki zazwyczaj są wyższe niż średnia krajowa. Alternatywą jest też np. założenie własnego biura rachunkowego. 


Studia prawnicze: najważniejsza jest specjalizacja i znalezienie swojej niszy


Wiele młodych osób wciąż marzy również o studiach prawniczych, nadal uważanych za elitarne. Zarobki po prawie mogą być faktycznie imponujące, jednak osoby planujące karierę w tej branży powinny jak najszybciej znaleźć swoją niszę i wyspecjalizować się w konkretnej gałęzi prawa. Na dobre zarobki tuż po ukończeniu studiów mogą liczyć zwłaszcza osoby, które chcą specjalizować się w szeroko rozumianym prawie finansowym (np. w fuzjach i przejęciach) czy prawie nieruchomości. Coraz większy popyt jest również na specjalistów ds. prawa autorskiego (w związku z rosnącą popularnością rynku e-commerce). 
Oczywiście warto pamiętać, że informatyka, ekonomia i finanse czy prawo to nie jedyne kierunki studiów, po których ukończeniu absolwenci mają szanse na wysokie zarobki. O wadach i zaletach innych kierunków (także pod kątem perspektyw zawodowych) można przeczytać na stronie https://www.merito.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kierunku studiów warto dodatkowo wziąć pod uwagę także inne kwestie – takie jak własne predyspozycje czy zainteresowania. 

 

Wróć do spisu artykułów >