Jak efektywnie wykorzystać 3-miesięczne wakacje?

Studenci mogą zazwyczaj cieszyć się dość długimi wakacjami. Niektórzy nie mają jednak pomysłu na to, co robić w wakacje i jak efektywnie wykorzystać ten czas. Tymczasem możliwości jest naprawdę wiele. 

 

Jak spędzić letnie wakacje? Zdobywaj doświadczenie – niekoniecznie w pracy etatowej

Latem, wielu studentów decyduje się na pójście do pracy. Główną motywacją jest chęć zarobienia pieniędzy, które można następnie odłożyć na przyszły rok akademicki. Część osób stara się znaleźć pracę w branży, z którą wiąże przyszłość – tak, by nauczyć się jak najwięcej. Zwykle jest to jednak bardzo trudne, bo pracodawcy niechętnie zatrudniają jedynie na kilka miesięcy. 


Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie możesz zdecydować się na staż lub praktyki w wymarzonej firmie. Wielu pracodawców organizuje w wakacje rekrutacje do różnych programów studenckich. Co ważne, firmy często podejmują potem dłuższą współpracę z najlepszymi praktykantami. 


Alternatywą dla pracy zawodowej może być wolontariat lub własny projekt, współtworzony z innymi studentami np. przygotowanie wydarzeń kulturalnych. Studia to najlepszy czas na eksperymenty i zdobywanie doświadczeń z różnych dziedzin – nawet jeżeli nie przynosi to korzyści finansowych. Warto pamiętać, że każda działalność w ich trakcie jest potem oceniana pozytywnie przez potencjalnych pracodawców. 

 

Zapisz się na kurs – nie musi być związany z twoją branżą
Innym pomysłem na efektywne wykorzystanie przerwy w nauce jest udział w kursie, warsztatach lub szkoleniu. Zazwyczaj w trakcie studiów ciężko znaleźć czas na dodatkowe aktywności naukowe – wakacje to zatem idealny moment, żeby to nadrobić.

 
Dobrze, jeśli kurs lub szkolenie ma charakter praktyczny i zdobędziesz w ten sposób nowe umiejętności, które później wykorzystasz w pracy lub na studiach. Najlepiej, jeśli gdy dotyczy on jakiegoś aspektu funkcjonowania branży, z którą wiążesz przyszłość. Jeśli jednak myślisz o szkoleniu z zupełnie innej dziedziny – nic straconego. Wakacje to doskonały moment, by to zrealizować.


Rozwój niejedno ma imię
Rozwój w wakacje niekoniecznie musi oznaczać naukę nowych umiejętności zawodowych. Ważne jest poszerzanie horyzontów i możliwość zdobycia szerszej perspektywy. Doświadczaj nowych rzeczy i nie bój się zmian. Na przykład poznawaj studentów z zagranicy i rozmawiaj z nimi w obcym języku.


Szukaj też innych sposobów na rozwój – dyskutuj, czytaj, analizuj, próbuj rzeczy, do których podchodziłeś sceptycznie.

 
Jak spędzić wakacje? Nie zapomnij o odpoczynku i „naładowaniu akumulatorów”
Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać najlepiej wakacje i masz zaplanowane już różne aktywności, to nie zapominaj o jednym. Wakacje – jak sugeruje sama nazwa – mają służyć też odpoczynkowi. To czas, w którym studenci nie muszą poświęcać się nauce na uczelni. Podróże, spotkania ze znajomymi, długie spacery czy oddawanie się swojemu hobby – rób to, co sprawia ci największą przyjemność. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dbanie o swoje samopoczucie także jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o późniejszą efektywność i wydajność. Przewlekłe zmęczenie, zły nastrój i frustracja wynikające z braku czasu dla siebie negatywnie wpłyną na twoje wyniki w pracy i na uczelni. Z tego względu warto też przyjąć odpowiednią proporcję i złapać życiowy balans.

 
Poświęć więcej czasu rodzinie i znajomym
3-miesięczna przerwa wakacyjna to też idealny moment na spędzenie czasu z bliskimi osobami. Poświęć więcej uwagi najbliższej rodzinie i znajomym. Utrzymywanie dobrych relacji z bliskimi także będzie miało zbawienny wpływ na twoje samopoczucie.


Podczas planowania wakacji warto zatem pamiętać, by nie popadać w skrajności – efektywność nie zawsze idzie w parze z ogromną aktywnością nastawioną wyłącznie na pracę i naukę. 
 

 

Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe

 

Wróć do spisu artykułów >