Czego się dowiesz?

Ile trwa matura z matematyki? Jak wygląda? Jakie przybory można zabrać ze sobą na salę? Te pytania każdego roku zadają sobie maturzyści, którzy przygotowują się do najważniejszego egzaminu w swoim życiu – matury. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Ile trwa matura z matematyki?

Zgodnie ze zmianami, wprowadzonymi w 2023 r. egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (zdawanej jako przedmiot obowiązkowy) będzie trwać 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajdują się pytania weryfikujące wiedzę ucznia z zakresu rozumienia poszczególnych pojęć, umiejętności ich zastosowania w praktyce, a także zadania o charakterze problemowym.

 

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym, zdawanej jako przedmiot dodatkowy, również będzie trwać 180 minut i polega na rozwiązywaniu bardziej złożonych problemów matematycznych.

 

Jak wygląda matura z matematyki?

Arkusz egzaminacyjny z matematyki składa się z 3 grup zadań.

 

Pierwsza grupa
Zadania zamknięte – do każdego pytania podane są cztery odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa. Każde zadanie punktowane jest w skali 0-1. Podczas egzaminu uczeń musi wskazać poprawną odpowiedź i zaznaczyć ją w karcie odpowiedzi dołączonej do arkusza. Od 2023 r. zadania zamknięte nie będą już pojawiać się na maturze na poziomie rozszerzonym.  

 

Druga grupa
Zadania otwarte - wymagają udzielenia krótkiej odpowiedzi wraz z krótkim uzasadnieniem. Tego typu zadania punktowane są w skali 0-2 – w przypadku matury podstawowej lub 0-2, 0-3 bądź 0-4 – w przypadku osób zdających egzamin na poziomie rozszerzonym.

 

Trzecia grupa
Zadania otwarte – wymagają udzielenia bardziej złożonej odpowiedzi. W tym przypadku maturzysta musi staranne przedstawić swój sposób rozumowania oraz umiejętność indywidualnego dobierania najlepszych strategii matematycznych. W zależności od poziomu trudności danego pytania oraz jego rozbudowania, maturzysta może otrzymać od 0 do 4 punktów (w przypadku matury podstawowej) bądź 0-5, 0-6 lub 0-7 punktów (w przypadku matury rozszerzonej).

 

Co ważne, nawet jeśli nie uda się rozwiązać tego typu zadania do końca bądź w obliczenia wkradnie się błąd, sprawdzający może przyznać punkty cząstkowe.

Palec

Sprawdź, co możesz studiować po maturze

Zmiany na maturze w 2023 r.

Osoby, które będą przystępować do matury z matematyki muszą mieć na uwadze, że w 2023 r. wprowadzone zostały zmiany w egzaminie maturalnym z tego przedmiotu. Po pierwsze, z podstawy programowej usunięto część zagadnień. Na maturze nie pojawią się m.in. zadania z zakresu błędów względnych i bezwzględnych, wartości odwrotnie proporcjonalnych czy brył obrotowych. Oprócz tego zdecydowano o okrojeniu niektórych tematów, m.in. takich jak równania wyższego stopnia, statystyka czy funkcja wykładnicza.  

 

Kolejne zmiany dotyczą liczby punktów możliwych do zdobycia. Na maturze podstawowej z matematyki można będzie zdobyć 46 punktów; maturzyści powinni spodziewać się od 27 do 38 zadań. Na poziomie rozszerzonym – od 10 do 14 zadań.  

 

Na maturze na poziomie podstawowym zrezygnowano również z zadań za 5 i 6 punktów; dodatkowo pojawią się także zadania nowego rodzaju, takie jak “prawda-fałsz”, zadania wielokrotnego wyboru czy zadania na dobieranie. Z kolei na maturze na poziomie rozszerzonym maturzyści będą mieć do rozwiązania wyłącznie zadania otwarte.  

Co można zabrać ze sobą na salę na maturze z matematyki?

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała zbiór tablic i wzorów matematycznych, z których mogą korzystać uczniowie podczas wykonywania poszczególnych zadań. Zwykle wręczane są egzaminowanym jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu.


Na maturę z matematyki należy zabrać ze sobą m.in.:

  •     dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość egzaminowanej osoby,
  •     długopis lub pióro z czarnym wkładem,
  •     linijkę,
  •     cyrkiel,
  •     kalkulator prosty – umożliwiający dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych.

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jak poradzić sobie na maturze?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: