Gdzie zgłosić nieuczciwego pracodawcę?

Na każdym etapie kariery zawodowej można trafić na nieuczciwego pracodawcę – takiego, który będzie unikał zapłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia czy podpisania stosownej umowy o pracę. Takie praktyki najczęściej są stosowane wobec studentów, którzy często nie do końca zdają sobie sprawę z przysługujących im praw lub nie wiedzą, w jaki sposób mogą upominać się o zaległe należności czy przyznane dodatki. Co można zrobić w takiej sytuacji? Kogo powiadomić o nieuczciwości pracodawcy?

 

Pierwszy krok: Państwowa Inspekcja Pracy
Skargę na nieuczciwego pracodawcę można złożyć do Państwowej Inspekcji Pracy. Jej autorem może być zarówno obecny czy były pracownik danej firmy, jak i osoba całkowicie postronna. Oświadczenie można złożyć osobiście, ale także przesłać drogą mailową czy przekazać wiadomość ustnie (na miejscu, do protokołu). Konieczne jest podanie własnego imienia i nazwiska; nie należy się jednak obawiać, że dane trafią do pracodawcy – Państwowa Inspekcja Pracy może przekazać je do wiadomości podmiotu tylko w specjalnych przypadkach.

 

Kiedy można złożyć powiadomienie?
Najczęstszym powodem skarg na pracodawcę jest niewypłacanie należnego wynagrodzenia. Powiadomienie o nieuczciwości można złożyć również wtedy, gdy nie przestrzega on stosownych terminów rozwiązania umowy, nie zapewnia odpowiednich warunków pracy (wynikających zarówno z ogólnych przepisów prawa jak i zapisów szczegółowych w umowie, jeśli takie są) lub uniemożliwia skorzystanie z przysługującego urlopu. Pracownik może poskarżyć się również na mobbing lub nierówne traktowanie.

 

Co powinna zawierać skarga?
Powiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy musi zawierać kilka elementów, by możliwe było jego rozpatrzenie. Są to: miejscowość i data sporządzenia skargi, adres Inspektoratu, dane osoby składającej skargę. W treści powiadomienia muszą natomiast znaleźć się adres i nazwa zakładu pracy oraz przepisy, które zdaniem powiadamiającego łamie pracodawca (należy podać podstawę prawną). Skarga musi być odręcznie podpisana. W razie niespełnienia jednego z wymogów formalnych powiadamiający zostanie wezwany w ciągu siedmiu dni od jej złożenia, celem wyjaśnienia lub uzupełnienia pisma. Z tego względu warto najpierw sprawdzić, czy skarga zawiera wszystkie niezbędne elementy.

 

Wróć do spisu artykułów >