Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni wraz Millenium Docs Against Gravity i  Gdyńskim Centrum Filmowym zaprasza na kolejny pokaz najlepszych filmów dokumentalnych na świecie, które będą wzbogacone dyskusją z wykładowcami WSB.

Najbliższy pokaz:

Ludzie zamiast liczb: „MATANGI / MAYA / M.I.A”
Po projekcji, o mocy i wartości ekonomicznej kreacji artystycznych, porozmawiamy z Wojciechem Mościbrodzkim, wykładowcą WSB, m.in. z obszaru grafiki i sztuk wizualnych.
Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski
 

data: 25 kwietnia 2019 (czwartek)
godzina: 18:00
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia 
wstęp: bilety do nabycia w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego
Studenci WSB, wykładowcy WSB oraz pracownicy WSB - Wstęp wolny.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

 

 

O filmie:

Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów.  

Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy, tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym. Z powodu zagrożenia wojną, dziewięcioletnia Maya wraz z matką i rodzeństwem uciekła ze Sri Lanki do Londynu, aby tam rozpocząć nowe życie. Film, oparty na nigdy wcześniej niepokazywanych materiałach archiwalnych jej autorstwa, jest intymnym portretem tej nietuzinkowej artystki, która nieustannie łamie konwencje. Obserwujemy jej zawodową i prywatną drogę od doświadczenia wojny domowej na Sri Lance, poprzez migrację, aż po karierę popularnej gwiazdy. Początkowo planowała robić filmy dokumentalne i dlatego jako studentka wróciła na Sri Lankę, aby sfilmować członków swojej rodziny.  
 

Wojciech Mościbrodzki - wykładowca akademicki, m.in. z obszaru grafiki i sztuk wizualnych. Współpracował jako wykładowca i Prodziekan z Polską - Japońską Akademią Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku. Obecnie wykładowca WSB przedmiotów związanych z grafiką warsztatową. Absolwent Helsinki School of Economics, Politechniki Gdańskiej oraz AHE w Łodzi. Autor ok. 25 artykułów naukowych z zakresu informatyki, ekonomii i nauk społecznych. Grafik, specjalizujący się w technikach warsztatowych - autor kilku wystaw artystycznych. Pasjonat szeroko pojętej kreacji artystycznej oraz tajników zen i kyudo. Zajmuje się badaniem historii i filozofii masonerii, jest członkiem rzeczywistym Instytutu Sztuka Królewska w Polsce, autorem wykładów i publikacji poświęconych wolnomularstwu.


 

Partnerzy cyklu: Ludzie zamiast liczb
Millenium Docs
Czytaj więcej