dr Adrianna Kilikowska
dr Adrianna Kilikowska

Dziekan Wydziału Zdrowia

Doktor nauk biologicznych, doradca i edukator żywieniowy, nauczyciel akademicki. Absolwentka biologii na Uniwersytecie Gdańskim, dietetyki i planowania żywienia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz poradnictwa dietetycznego – postępy w żywieniu człowieka w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Autorka pracy dyplomowej dotyczącej wpływu diety na płodność kobiet i mężczyzn. Prywatnie mama dwójki dzieci w wieku przedszkolnym i propagatorka zdrowego odżywiania wśród dzieci i rodziców. Organizatorka warsztatów kulinarnych i wykładów z zakresu profilaktyki żywieniowej. Marzenie – własny blog kulinarny.

Aleksandra Nowicka Jasztal
dr n. med. Aleksandra Nowicka-Jasztal

Menedżer kierunku dietetyka

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2019 roku obroniła na Wydziale Lekarskim rozprawę doktorską z zakresu nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w pacjentami z chorobami z zakresu gastroenterologii oraz alergii i nietolerancji pokarmowych. Jej szczególną pasją jest dietetyka kliniczna, patofizjologia oraz immunologia. Interesuje się również mechanizmami wpływu diety oraz suplementacji na kondycję i wygląd skóry. Stale podnosi kwalifikacje uczestnicząc w konferencjach oraz kursach, ukończyła również studia podyplomowe z „Psychodietetyki” WSNS w Lublinie oraz „Żywienia i suplementacji w sporcie” na AWFiS w Gdańsku. Zdobyła wyróżnienie za pracę zaprezentowaną podczas konferencji „Żywienie w chorobach autoimmunizacyjnych. Pomiędzy koncepcjami patofizjologicznymi a Evidence-Based Nutrition” oraz  za pracę zaprezentowaną podczas „VIII Ogólnokrajowej Konferencji Naukowej Młodzi Naukowcy w Polsce – Badania i Rozwój”. W latach 2015-2018 laureatka grantu dla Młodych Naukowców. Na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku prowadzi zajęcia z zakresu m.in: alergologii, poradnictwa dietetycznego oraz suplementacji. 

dr hab. Barbara Kaczorowska-Hać

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stopień dr hab. n med. uzyskała na podstawie cyklu prac pod tytułem „Rola polimorfimu genu HFE u dzieci”, specjalistka hematologii i onkologii dziecięcej. Wieloletnia dydaktyk Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Autorka i współautorka licznych indeksowanych publikacji z zakresu hematologii dziecięcej. Klinicystka i praktyk w obszarze nauk o zdrowiu. 

katarzyna Gładyś
dr n. med. Katarzyna Gładyś-Cieszyńska

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku dietetyka i obecnie wykładowca w Katedrze Żywienia Klinicznego GUMed. Na co dzień także dietetyk w Poradni Chorób Metabolicznych oraz Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku. Założycielka firmy "Żywienie medyczne - Katarzyna Gładyś-Cieszyńska".  Wykonawca w wielu projektach naukowych we współpracy z m.in. Kliniką Gastroenterologii i Hepatologii, a także Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej UCK w Gdańsku.  Prelegentka wielu naukowych konferencji z zakresu żywienia klinicznego oraz laureatka konkursów dla młodych naukowców, w tym m. in. zdobywczyni grantu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Autorka rozdziału "Wybrane choroby przewodu pokarmowego – problemy żywieniowe" w podręczniku "Żywienie Kliniczne. Praktyczne zagadnienia. Tom II." pod red. prof. Sylwii Małgorzewicz.  Specjalizuje się głównie w dietetyce gastroenterologicznej – szczególnie dietoterapii celiakii, zespołu jelita nadwrażliwego i nieswoistych chorób zapalnych jelit. Prywatnie miłośniczka wokalistyki, tańca i kryminałów Harlana Cobena.

Aleksandra Olsson
dr n. o zdr. Aleksandra Olsson

Dietetyk kliniczny, współautorka poradnika popularnonaukowego o związkach endokrynnie czynnych „Żyj bez toksyn". Łączy rolę naukowczyni i popularyzatorki wiedzy. Na blogu wiemjakzdrowo.pl oraz w podcaście „Mówię jak zdrowo” dzieli się prostymi i sprawdzonymi rozwiązaniami opartymi o naukowe fakty i polsko-szwedzkie zwyczaje. Jako naukowczyni bada wpływ związków endokrynnie czynnych i życia w „plastikowym świecie” na organizm człowieka. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami, należała także do zespołu specjalistów fundacji Medicover w programie profilaktyki cukrzycy i otyłości "PoZdro".

Jest współzałożycielką „Detoxed" spółki spin-off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej, której celem jest stworzenie innowacyjnej metody umożliwiającej obniżenie narażenia na czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Członkini European Young Endocrine Scientists (EYES) oraz Klubu 30 przy Polskim Towarzystwie Endokrynologicznym. Badania do pracy doktorskiej prowadziła w Zakładzie Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w grupie kobiet z najczęstszym zaburzeniem hormonalnym wieku rozrodczego – zespołem wielotorbielowatych jajników (PCOS). W pracy naukowo-szkoleniowej współautorka licznych publikacji naukowych, prelegentka konferencji żywieniowych i endokrynologicznych, a także szkoleń dotyczących PCOS oraz webinarów żywieniowych.

dr n. med. Małgorzata Kaczkan

Obecnie współpracuje z Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK w Gdańsku jako starszy asystent dietetyk oraz z InviMed Europejskim Centrum Macierzyństwa w Gdyni jako specjalista ds. żywienia/dietetyk.

Tytuł rozprawy doktorskiej: „Wywiad żywieniowy w ocenie niedoboru mikroskładników u osób poddawanych dializoterapii.” Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych, m.in.: "Realizacja założeń diety niskofosforanowej a ukryte źródła fosforu", "Gospodarka witaminami i mikroelementami u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek", "Niedożywienie białkowo-kaloryczne : rozpoznawanie i monitorowanie." Współpracowała z  magazynem „Żyj Aktywnie” dla osób z chorobami nerek i ich bliskich, gdzie tworzyła artykuły tematyczne o żywieniu, a także z portalem www.hiphiphurra.pl – Czyli jak żyć z cukrzycą pełnią życia. W ramach współpracy z wydawnictwem EneDueRabe promowała zasady prawidłowego odżywiania w projekcie dla dzieci i młodzieży „Jem zdrowo i strzelam gole”.

 

dr hab. inż. Magdalena Skotnicka

Doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości oraz  doktor w dziedzinie nauk ekonomicznych, specjalność: towaroznawstwo. Główne zainteresowana to badanie potencjału sycącego produktów spożywczych i określenie możliwości regulacji głodu i sytości. Szczególny obszar badań dotyczy możliwości rozwoju żywności wysokosycącej. W 2019 roku dołączyła do zespołu badawczego fundacji F-FOOD, która  opracowuje przepisy legislacyjne oraz warunki certyfikowania i akredytacji dla żywności funkcjonalnej dostępnej na polskim rynku.
W 2010 roku odbyła ośmiomiesięczny na staż na Medical University of Ohio at Toledo, Urology Research Center w Stanach Zjednoczonych w ramach projektu wymiany międzyuczelnianej. W tym czasie testowała zastosowanie różnych nutraceutyków w celu identyfikacji inhibitorów inhibitora aktywatora plazminogenu (PAI-1). Dodatkowo członek 2 towarzystw i jednego stowarzyszenia - Polskie Towarzystwo Technologów Żywności (sekretarz). 
 

dr hab. n. med. Maciej Michalik

 Od 1996 roku ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Szpitalu w Wejherowie. Konsultant wojewódzki i regionalny w zakresie chorób naczyń. Twórca Pracowni Endoskopowej Szpitala. W 2009 roku wykonał pierwszą w Polsce operację NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery). Stworzył warsztaty laparoskopowe w którym wzięło udział ponad 30% polskich chirurgów a także chirurdzy z zagranicy: Irlandii, Gruzji, Łotwy, Litwy i Estonii. W 2012 roku uzyskał habilitację w Warszawie. Jako pierwszy w świecie wykonał operację NOTES SAGB- chirurgiczne leczenie otyłości. W latach 2013 - 2021 roku profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego w Olsztynie. Od 2021 roku Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2015-2019 członek Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich a w latach 2017-2019 Vice Prezes TChP. W latach 2015-2017 Przewodniczący Sekcji Chirurgii Bariatrycznej i Metaboplicznej TChP. Organizator jedenastu Międzynarodowych  Konferencji „Zaawansowane Operacje laparoskopowe” w Gdyni oraz XI Zjazdu Sekcji Wideochirurgii TChP. Autor i współautor ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych polskich i międzynarodowych. Współautor 6 książek. Autor kilkudziesięciu  felietonów-listów w Gazecie Wyborczej oraz artykułu na zaproszenie Redakcji „Liberte”. 
Przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku w latach 1993-1997 oraz członek Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 1993-2017. Członek EAES oraz IFSO. Uczestnik ponad stu zjazdów i konferencji naukowych na wszystkich kontynentach. Miłośnik podróży: uczestnik wyprawy na Shisha Pangmę w Himalajach. 
 

Marta Stankiewicz
dr n. med. Marta Stankiewicz

Członek Zespołu Chirurgicznego Leczenia Otyłości przy Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK w Gdańsku oraz członek Komitetu Żywieniowego. Udziela porad w ramach Poradni Żywieniowej przy Katedrze Żywienia Klinicznego GUM. Pomysłodawczyni i współorganizator gdańskiego projektu dla dzieci i młodzieży „Zdrowie na wagę”. Aktywny organizator licznych imprez, festynów, warsztatów o tematyce zdrowotnej. Wykładowca w ramach licznych konferencji ogólnopolskich z zakresu żywienia organizowanych przez towarzystwa naukowe oraz na kursach organizowanych przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku na temat żywienia w zdrowiu i chorobie. Posiada Międzynarodowe certyfikaty SCOPE (Specialist Certification of Obesity Professionals in Europe) oraz liczne Certyfikaty z zakresu “Leczenia żywieniowego poza- i dojelitowego”, uprawniające do prowadzenia interwencji żywieniowej w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych. 

dr hab. Anna Wysocka

doktor habilitowany nauk biologicznych, genetyk, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego z 28 letnim stażem, dietetyk

Absolwentka Wydziału Biologii na Uniwersytecie Gdańskim; Dietetyki i Planowania Żywienia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Poradnictwa dietetycznego – postępy w żywieniu człowieka w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Ukończyła Studia Podyplomowe Prawno-Menadżerskie przy Politechnice Gdańskiej.

Obecnie Kierownik Pracowni Genetyki w Katedrze Genetyki Ewolucyjnej i Biosystematyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka wielu publikacji naukowych oraz promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych licencjackich, magisterskich, doktorskich.

Aktywistka społeczna. Edukatorka zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób starszych. Organizatorka konferencji, warsztatów, akcji popularyzatorskich.

Specjalizuje się w dietoterapii nietolerancji pokarmowych.

Marzena Paluch-Skowrońska
dr n. chem. Marzena Skowrońska

Doktorat w dziedzinie chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Manager projektów R&D z 12-letnim doświadczeniem w obszarze Life Science, specjalizujący się w projektowaniu, wdrażaniu oraz wprowadzaniu do obrotu nowych technologii – w tym wyrobów medycznych oraz wyrobów medycznych IVD. Twórca / współtwórca kilkunastu innowacyjnych rozwiązań w obszarze wyrobów medycznych (objętych ochroną patentową). Współtwórca start-up’ów technologicznych z obszaru Life Science. Ukończyła liczne kursy doszkalające w zakresie m.in.: zarządzania projektami oraz zespołami projektowymi. Główne zainteresowania badawcze dotyczą projektowania i wdrażania nowych technologii w obszarze Life Science. Audytor wewnętrzny Systemów Zarządzania Jakością (ISO 13 485) oraz Zarządzania Środowiskowego (ISO 14 001).

dr Mariola Jańczuk

Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku gdzie uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych.

Wieloletnie doświadczenie zdobywała jako koordynator ds. zespołów żywieniowych w Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha w Gdańsku. Posiada również liczne doświadczenia w kadrze zarządzającej i jako wykładowca. Publikuje w czasopismach naukowych m.in.: POLSPEN. Jej praktyka zawodowa jest oparta na badaniach podczas licznych podróży zagranicznych m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jest pasjonatką żeglarstwa i fotografii. 

Agnieszka Kudanowska
dr n.med i n. o zdr. Agnieszka Kudanowska

Absolwentka  Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, dietetyk kliniczny aktywnie pracujący z pacjentami w palcówkach zdrowia na NFZ oraz komercyjnie. Główne obszary zainteresowań to dietetyka kliniczna oraz holistyczne podejście do terapii anti-aging, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów pielęgnacji kosmetologicznej, stylu życia oraz sposobu odżywiania.  Należy do Polskiego Stowarzyszenia Gerontologicznego, POLSPENu i  Polskiego Towarzystwa Dietetycznego. Wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu wykładów na temat żywienia  na Uniwersytetach III Wieku, Festiwalach Nauki w Toruniu i Bydgoszczy, Dniach Seniora, w programach unijnych na terenie Kujaw jak i edukacji przedszkolaków.  Prywatnie właściciel firmy i przedsiębiorca na rynku  usług medycznych, usług SPA oraz handlu hurtowego dermokosmetykami. Szkoleniowiec i marketingowiec dla firm kosmetycznych.  Tłumacz j. angielskiego. Prywatnie entuzjastka smacznej i zdrowej kuchni oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. 

Sandra Chrzanowska
Sandra Chrzanowska

Absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Jako dietetyczka medyczna posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami. Właścicielka i pomysłodawczyni aplikacji "Intendent Pro" - programu do układania jadłospisów w żywieniu zbiorowym. CEO w firmie Dietetyk medyczny Sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z organizacji żywienia zbiorowego oraz planowania jadłospisów dla pracowników oświaty. Specjalistka z zakresu kształtowania i wdrażania prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i dorosłych. Autorka 4 książek z jadłospisami dla placówek opiekuńczo- wychowawczych. Jest główną dietetyk koordynującą wczasy zdrowotne i odchudzające w Hotelu Astor i Primavera w Jastrzębiej Górze. Organizatorka warsztatów kulinarnych i wykładów z zakresu profilaktyki żywieniowej. Na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku prowadzi zajęcia z zakresu m.in: planowania żywienia zbiorowego oraz kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Marta Kwiatkowska
Marta Kwiatkowska

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk, absolwentka studiów I stopnia na kierunku dietetyka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podyplomowej psychodietetyki na SWPS. Ukończyła również biotechnologię na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, uzyskując tytuł mgr inż.
Prowadzi w Gdańsku gabinet dietetyczny „Inna Strona Diety”. Specjalizuje się głównie w pracy z pacjentami z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami tarczycy, PCOS, zaburzeniami odżywiania oraz nieprawidłową relacją z jedzeniem. 

Łukasz Jaśkiewicz
Łukasz Jaśkiewicz

Wykładowca, dietetyk sportowy oraz popularyzator wiedzy w dziedzinie żywienia i suplementacji w sporcie. Na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku prowadzi zajęcia z zakresu m.in: dietetyki sportowej, wysiłku fizycznego oraz suplementacji w sporcie przekładając naukę na praktyczne zalecenia do pracy przyszłych dietetyków sportowych. Absolwent Warszawskiego Uniwersytety Medycznego na kierunku Dietetyka oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Obecnie doktorant prowadzący badania w dziedzinie żywienia sportowców. Członek organizacji Professionals in Nutrition Exercise and Sport. Na co dzień dietetyk sportowy łączący praktykę z teorią. Współzałożyciel i kierownik Akademii Dietetyki Sportowej oraz założyciel Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej. Autor kilkudziesięciu szkoleń autorskich, wydarzeń warsztatowo-szkoleniowych oraz organizator 5 konferencji naukowych z dziedziny żywienia w sporcie. Prelegent konferencji krajowych.

Autor projektów DietetykaSportowa.pl oraz Zywieniewsporcie.pl. Były zawodnik AZS AWF Warszawa sekcji lekkiej atletyki 400m oraz kolarz. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters (35+) w biegu na 400m. W 2013 roku wyróżniony za rozwój kompetencji oraz wkład za rozwój nowego kierunku - Dietetyka Sportowa uczelni WSBiNoZ w Łodzi, gdzie obronił licencjat wraz z wyróżnieniem pisząc pracę na temat „Fizjologicznych i żywieniowych aspektów w triathlonie”.