Mateusz Kolasiński

Między nami

Poznaj studentów, absolwentów i wykładowców Wyższych Szkół Bankowych

Mateusz Kolasiński

Okiem Drona

Mateusz Kolasiński
absolwent WSB Gdańsk

Podziel się:

Operator bezzałogowego statku powietrznego tak brzmi prawidłowa nazwa mojej profesji. Jak sama nazwa wskazuje  jest to zdalne sterowanie urządzenia latającego w przestrzeni powietrznej. Do takiego urządzenia doczepia się kamerę, poprzez którą można robić niepowtarzalne ujęcia z lotu ptaka, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla filmowych śmigłowców lub satelit przemieszczających się po orbicie.
Początki mojej kariery zaczęły się tak naprawdę już na studiach, ponieważ to tam zaraziłem się bakcylem związanym z filmowaniem świata, który nas otacza i pokazywanie go na swój własny niepowtarzalny sposób. Drony były naturalnym następstwem, gdyż są ściśle powiązane ze światem operatorów filmowych.
Emocje związane z filmowaniem z lotu ptaka są niesamowite. Jest co ciekawe połączenie lekkiego stresu (który zawsze towarzyszy przy każdym locie szczególnie w trudnych warunkach ) i samej przyjemności z latania. Spoglądanie na znane nam miejsca krajobrazu czy architektury z niecodziennej perspektywy sprawia, że odkrywamy je na nowo. Niewątpliwe największym osiągnięciem, każdego operatora drona jest wykonanie unikatowego ujęcia, którego jeszcze nikt wcześniej nie zrobił lub takiego, które jest technicznie niesamowicie trudne do wykonania. Tak naprawdę każdy lot, który zakończył się udanym ujęciem i co ważne bezpiecznym lądowaniem można uznać za sukces, z którego jestem zawsze bardzo dumny.
Filmowanie z lotu ptaka dość istotnie wpłynęło na moje życie, po zdobyciu kwalifikacji, które są wymagane aby móc wykorzystywać te maszyny w sposób komercyjny latanie stało jednym z moich sposobów na życie, z którego się utrzymuję. Można powiedzieć, że pasję przeniosłem w sferę zawodową, co kwintesencją przyjemności połączonej z pracą zawodową.

Mateusz Kolasiński – absolwent WSB Gdańsk,  MTC Media, Operator Bezzałogowych Statków Powietrznych