dr Marek Szymański

Między nami

Poznaj studentów, absolwentów i wykładowców Wyższych Szkół Bankowych

dr Marek Szymański

Z piernika "gotycka" chatka

dr Marek Szymański
menadżer kierunku finanse i rachunkowość

Podziel się:

Paryż, spacer, gotyk. Notre Dame de Paris, Sainte Chapelle, Consiergerie – nieziemskie budowle wzniesione przy użyciu najprostszych metod budowniczych. Pozbawione współczesnej wiedzy technologicznej, zachwycają formą oraz detalami po dziś dzień. Ten niezapomniany wyjazd, zainspirował mnie do stworzenia niepowtarzalnej piernikowej konstrukcji – francuskiej katedry na planie krzyża z nawami bocznymi, łukami przyporowymi i półokrągłą apsydą.

Kilka tygodni planowania, przygotowanie szablonów, 27 godzin pieczenia, 4 kg wykorzystanego ciasta no i powstała pierwsza piernikowa katedra mojego wykonania. Co prawda pierwszy okaz był mizerny, ale za to kolejne projekty po poprawkach wprowadzanych metodą prób i błędów przyniosły lepszy efekt. Realizacja może nie rzuca na kolana, ale chodzi o sam etap przygotowawczy. Planowanie, doskonalenie metody pieczenia, tworzenie nowych form i szablonów, daje mnóstwo satysfakcji.
Patrzę na starą architekturę trochę użytkowo i od razu zastanawiam się  czy mógłbym spróbować odtworzyć podobny obiekt z piernika? Albo chociaż wykorzystać jakieś ciekawe rozwiązanie? Próbowałem nawet zmierzyć się z wileńskim Kościołem św. Anny, ale uznałem, że w jego przypadku ważne są szczególiki i detale – nie do odtworzenia w tak małej skali. Może kiedyś jeszcze o nim pomyślę i spełnię marzenie Napoleona Bonaparte „Przeniosę ten śliczny kościół na dłoni, żeby codziennie móc go podziwiać”.