dr Jakub Marszałkiewicz

Między nami

Poznaj studentów, absolwentów i wykładowców Wyższych Szkół Bankowych

dr Jakub Marszałkiewicz

Dywizjon 303 i głowa w chmurach

dr Jakub Marszałkiewicz
wykładowca WSB Gdańsk, katedra Logistyki

Podziel się:

Doskonale pamiętam pierwsze modele samolotów sklejone z tatą, który w ten sposób zaraził mnie swoją pasją do lotnictwa. Od tamtej pory zapragnąłem zostać pilotem - najlepiej wojskowym, ale jak się okazało, nie było to takie proste. Wychowałem się na  literaturze lotniczej. „Dywizjon 303”- to książka, z którą w zasadzie się nie rozstawałem.  Marzyłem o podniebnych wyprawach i walce w chmurach. Tak bardzo interesowałem się lotnictwem, iż już w szkole podstawowej wszyscy wiedzieli, że to moja wielka pasja i mam już zaplanowaną przyszłość. Samolotem po raz pierwszy udało mi się polecieć w wieku 14 lat – był  to CSS-13, którego pierwowzorem był rosyjski bombowiec Polikarpow Po-2 z 1928 r. Latanie okazało się niesamowitym doświadczeniem. Wówczas już wiedziałem, że to chcę robić w życiu.

Tak jak sobie zaplanowałem, dostałem się do technikum Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu na kierunek technik-mechanik osprzętu lotniczego i urządzeń pokładowych. Bardzo zaangażowałem się tam w modelarstwo oraz sport szybowcowy. Po maturze próbowałem dostać się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, lecz niestety nie udało mi się. Moje wielkie marzenia legły w gruzach, nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić. Po roku dostałem się na  studia magisterskie z Zarządzania Ruchem Lotniczym na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Tam też zrobiłem doktorat. Potem ukończyłem także studia podyplomowe na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz z logistyki we Wrocławiu.

Ukończyłem kursy na pilota samolotowego, dyspozytora lotniczego oraz operatora bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Pracowałem w kilku firmach, także lotniczych. Ostatecznie jednak na stałe wybrałem pracę na uczelni, która najbardziej odpowiada moim predyspozycjom. Pracując na WSB mam nadzieję szerzyć wiedzę z transportu lotniczego. Być może uda się uruchomić studia o takiej specjalności. Najbardziej interesują mnie powiązania transportu lotniczego z  bezpieczeństwem międzynarodowym. Stale piszę też artykuły i książki o tematyce lotniczej.