Efektywna nauka online – top 5 porad jak się skupić podczas nauki w domu

Nauka w warunkach domowych sprawia niektórym osobom spore trudności. Część uczących się łatwo się rozprasza i nie może skupić na analizowanym materiale. Jak temu zapobiec i co zrobić, by nauka online była równie efektywna jak ta w murach uczelni lub biblioteki?


Wyeliminuj rozpraszacze
Przed rozpoczęciem nauki warto zadbać o warunki, w jakich będziesz się uczyć. W pierwszej kolejności postaraj się wyeliminować wszelkie rozpraszacze. Jednym z największych rozpraszaczy są bez wątpienia media społecznościowe – jeśli ciebie również kusi, by co chwilę zaglądać na Facebooka, Instagrama czy TikToka, zadbaj o to, by nie mieć takiej możliwości w trakcie nauki. Dobrym rozwiązaniem będzie schowanie telefonu do trudno dostępnego miejsca lub wyniesienie go do innego pomieszczenia. Jeśli uczysz się na komputerze, możesz zainstalować specjalne wtyczki do przeglądarki, które uniemożliwią ci zaglądanie na wskazane strony internetowe przez określony czas.


Domowych rozpraszaczy jest jednak więcej – niektórym przeszkadzają np. dźwięki domowych sprzętów (pralki, zmywarki itd.), innych rozprasza bałagan w miejscu nauki. Z tego względu do nauki warto wybrać – w miarę możliwości – osobny pokój.


Opracuj plan nauki
Na biurku piętrzy się stos notatek, a obok leży kilka książek, a mimo to wciąż nie możesz zabrać się do nauki? Powodem może być brak opracowanego planu. Zastanów się, jakich zagadnień chcesz się uczyć w pierwszej kolejności, a następnie wypisz je na kartce. Jeśli masz już gotową listę, zgromadź w jednym miejscu wszystkie materiały, z których zamierzasz się uczyć.


Kolejnym krokiem będzie podzielenie nauki na bloki. Oszacuj, ile czasu chcesz przeznaczyć na naukę każdego zagadnienia lub na zapoznanie się z konkretnym materiałem.


Dzięki opracowaniu planu, łatwiej zabierzesz się do „właściwej” nauki – będziesz wiedzieć, co masz robić i trudniej będzie ci znaleźć wymówkę (np. w postaci bezcelowego przeglądania kolejnych materiałów).


Zakreślaj, twórz mapy pamięci, a jeśli trzeba – spaceruj po pokoju z książką w ręce
Jednym z najlepszych sposobów na efektywną naukę jest tworzenie map myśli. Potrzebna jest wyłącznie kartka papieru i coś do pisania – chociaż dobrze sprawdzi się również kilka cienkopisów do kolorystycznego wyróżnienia niektórych haseł.


Samo tworzenie mapy myśli jest niezwykle proste. W pierwszej kolejności umieść na środku kartki hasło przewodnie – najlepiej, jeśli nie jest zbyt ogólne (np. dobrym hasłem będzie „techniki efektywnego uczenia się w domu”, natomiast zbyt ogólnym – „jak się uczyć”). Od tego hasła poprowadź linie do kolejnych – stanowiących omówienie hasła ogólnego. Mogą to być inne hasła lub krótkie sformułowania. W ten sposób stworzysz sieć powiązanych haseł, a w przyszłości łatwiej będzie odtworzyć Ci  w pamięci ich znaczenie.


Część osób woli jednak uczyć się słuchając lub… ruszając się. Jeśli jesteś jedną z takich osób i lepiej przyswajasz informacje odtwarzając nagrania wykładów lub w międzyczasie spacerując po pokoju – skorzystaj z tego. Pamiętaj, że nie ma jednej słusznej metody uczenia się.


Wykorzystaj metodę Pomodoro i dbaj o przerwy w nauce
Jeśli chcesz, by twoja nauka w domu była naprawdę efektywna, podziel pracę na małe bloki czasowe (25-30 minut). Przez ten czas skupiaj się wyłącznie na nauce. Po takim bloku pracy zrób krótką, pięciominutową przerwę, a następnie wróć do nauki. Przerwa pozwala odświeżyć umysł i zapobiega szybkiemu zniechęcaniu się.


Po trzech-czterech blokach nauki zrób sobie dłuższą przerwę (ok. 30 minut). Możesz w tym czasie wykonać kilka nieskomplikowanych ćwiczeń, wyjść na krótki spacer lub – w razie potrzeby – zjeść posiłek.


Efektywna nauka w domu nie jest możliwa bez dobrego samopoczucia – psychicznego i fizycznego
Nawet najlepsze notatki i najbardziej przemyślany plan nie pomogą, jeśli za naukę zabierzesz się po nieprzespanej nocy. Nie pomoże ci również brak śniadania czy niewywietrzony pokój. Nie skupisz się też na nauce, jeśli coś cię martwi – w takiej sytuacji możesz wypisać na kartce wszystkie rzeczy, które aktualnie zaprzątają twoją uwagę. Pomoże ci to w oczyszczeniu umysłu i poprawi koncentrację. A tym samym – umożliwi efektywną naukę.

 

Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe

 

Wróć do spisu artykułów >