Dlaczego praca na studiach jest ważna? Jak i gdzie szukać pracy dla studentów?

Pracodawcy zwracają obecnie uwagę nie tylko na wykształcenie kandydatów do pracy, ale także – na ich doświadczenie i zdobyte umiejętności. To właśnie z tego względu tak ważne jest, by studenci rozpoczynali swoją karierę zawodową już na studiach – tak, by po ich ukończeniu mogli od razu pracować na pełen etat w wymarzonym zawodzie.

 

Praca na studiach: warto zacząć jak najwcześniej

 

Jeszcze do niedawna dominowało podejście, że okres studiów warto poświęcić niemal wyłącznie nauce, nawiązywaniu nowych znajomości i poszerzaniu horyzontów. Praca na studiach była raczej domeną studentów zaocznych, którzy mogli dzięki niej opłacić czesne. Obecnie jednak to podejście uległo całkowitej zmianie. Coraz więcej studentów dostrzega potrzebę rozpoczęcia swojej kariery zawodowej jak najwcześniej i to niekoniecznie ze względu na zarobki.

 

Po pierwsze, praca (albo częściej – praktyki lub staż) w branży związanej ze studiami jest dobrym sposobem na skonfrontowanie własnych wyobrażeń na temat danego zawodu z rzeczywistością. Zdarza się, że studenci bardzo szybko dostrzegają, że jednak chcą związać się z inną branżą. Dzięki temu mają możliwość stosunkowo wcześnie zmienić kierunek studiów.

 

Po drugie , praca już od pierwszego czy drugiego roku studiów pozwala przede wszystkim na zdobycie potrzebnego doświadczenia. Dotyczy to także pracy w branży, która w żaden sposób nie jest związana z kierunkiem studiów. Na każdym stanowisku student może zdobyć umiejętności, które są szczególnie cenione przez wszystkich pracodawców: mowa o umiejętności współpracy z zespołem, komunikacji (ze współpracownikami i klientami), samodzielnego podejmowania decyzji czy pracy pod presją. To uniwersalne umiejętności, które przydadzą się w każdej pracy.

 

Gdzie szukać pracy dla studentów?

 

Studenci poszukujący pracy mogą zwrócić się w pierwszej kolejności do Biura Karier. Niektóre uczelnie zresztą aktywnie zajmują się pośrednictwem pracy – pomagają w rekrutacji, gdy ich partner biznesowy poszukuje wykwalifikowanych pracowników. Na przykład Wyższa Szkoła Bankowa umieszcza oferty pracy od partnerów w wewnętrznym systemie WSB dla studentów. O tym, jak to dokładnie działa, można przeczytać na stronie https://www.merito.pl/wspolpraca-z-biznesem/posrednictwo-pracy.

 

Oprócz tego studenci mogą szukać praktyk, staży lub ofert pracy na portalach ogłoszeniowych. Coraz częściej firmy publikują oferty także w mediach społecznościowych – gdzie młodzi ludzie spędzają sporo czasu. Dobrym pomysłem może być również szukanie ogłoszeń bezpośrednio na stronach firm, w których studenci chcieliby odbyć praktyki, staż lub podjąć zatrudnienie. Jeśli takiego ogłoszenia nie ma na stronie firmy, student może mimo wszystko przesłać swoje CV z informacją, że chciałby odbyć praktyki/staż. Dobrze, jeśli przy okazji poinformuje, dlaczego zależy mu na współpracy z daną firmą i co może zaoferować (jakie ma umiejętności i doświadczenie).

 

Więcej porad na temat tego, gdzie szukać pracy dla studentów można znaleźć na stronie https://www.merito.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-znalezc-prace-….

 

Wróć do spisu artykułów >