Czy warto jeszcze mieć wykształcenie wyższe? Zalety studiowania w 2022

Wiele osób może się zastanawiać, czy obecnie studia – może poza kilkoma kierunkami umożliwiającymi zdobycie uprawnień zawodowych – w ogóle są potrzebne do rozwijania swojej kariery zawodowej. Teoretycznie – nie, jednak w praktyce brak wykształcenia wyższego może okazać się poważną przeszkodą. I to nie tylko ze względów formalnych.

 

Studia rozwijają – niezależnie od kierunku. Mowa m.in. o umiejętnościach miękkich

 

Po pierwsze i najważniejsze – warto pamiętać, że studia (praktycznie niezależnie od kierunku) rozwijają. Nie chodzi jednak wyłącznie o wiedzę z danej dziedziny. Studenci, ze względu na formę i charakter zajęć w szkole wyższej, w łatwy sposób rozwijają tzw. soft skills, czyli umiejętności miękkie – tak mocno pożądane przez pracodawców z niemal każdej branży. Nie ma lepszego okresu niż studia na wykształcenie umiejętności pracy w zespole, pod presją czasu, komunikatywności czy rozwiązywania problemów. Po drugie pracodawcy z kolei doceniają fakt, że studenci i absolwenci zazwyczaj mają takie umiejętności już rozwinięte, gdy starają się o pracę.

 

Dyplom ukończenia studiów może też pomóc w rozwoju kariery zawodowej w wybranej branży

 

Kolejny argument za podejmowaniem studiów wiąże się z postrzeganiem absolwentów przez pracodawców. Wiele osób uważa, że rekruterzy i pracodawcy największą uwagę zwracają na doświadczenie kandydata. Wykształcenie jest jednak – wbrew powszechnej teraz opinii – równie ważne. Po pierwsze dlatego, że dla niektórych pracodawców dyplom ukończenia szkoły wyższej wciąż jest istotny – choćby ze względów formalnych. Łatwo to sprawdzić analizując wymagania ofert pracy w różnych branżach. Niezwykle często od kandydatów wymaga się wykształcenia wyższego (lub nauki na ostatnich latach studiów). Co ważne, mowa nie tylko o ofertach pracy na specjalistycznych lub kierowniczych stanowiskach.

 

Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku niektórych zawodów ukończenie studiów (i to odpowiedniego kierunku) jest po prostu konieczne. Dotyczy to m.in. prawników, lekarzy, psychologów, architektów czy przedstawicieli innych zawodów, którzy właśnie na studiach zdobywają wiedzę niezbędną do pracy w określonej branży. Więcej o tym, jakie studia warto wybrać, czy jak znaleźć pracę na studiach można przeczytać na https://www.merito.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza.

 

Aktywność na studiach pomaga w znalezieniu lepszej pracy na start

 

Jest jeszcze jeden argument, który powinien zachęcić niezdecydowanych do podjęcia studiów. To właśnie podczas nauki w szkole wyższej łatwo można zaangażować się w działalność wielu organizacji studenckich, także tych o zasięgu międzynarodowym. Dzięki temu studenci mają możliwość nie tylko doskonalić swoje umiejętności językowe, ale również – poznać młode osoby z całego świata i wymieniać się z nimi doświadczeniami. To też świetny sposób na przekonanie się, jak wygląda praca w pewnej strukturze; studenci podejmują się działań marketingowych, organizacji eventów i wielu innych czynności. Pozwala im to na zdobycie nowych umiejętności, przekonanie się, czym chcieliby zajmować się w przyszłości i jakie są ich mocne strony. Nic dziwnego, że pracodawcy chętniej zatrudniają właśnie osoby, które udzielały się (lub nadal się udzielają) w organizacjach studenckich – uznając je za bardziej doświadczone.

 

Zalet studiowania jest oczywiście więcej – jednak te wymienione wyżej są najważniejsze dla rozwoju kariery zawodowej, dlatego warto wziąć je pod uwagę.

 

Wróć do spisu artykułów >