Czy warto iść na studia doktoranckie?

Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku aż 42,5 proc. Polaków w wielu od 25 do 34 lat może pochwalić się wyższym wykształceniem. Tym samym tytuł licencjata czy magistra nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś – także na pracodawcach. To też jeden z wielu powodów, dla których warto rozważyć kontynuację nauki – na studiach III stopnia, czyli studiach doktoranckich.

 
Studia doktoranckie: sposób na wyróżnienie się

 

Co roku na rynek pracy wchodzi mnóstwo młodych osób – swoją karierę rozpoczyna wielu absolwentów szkół wyższych, którzy często posiadają już pierwsze doświadczenia zawodowe. Tym samym nawet osobom, które ukończyły studia i pracowały w trakcie nauki, coraz ciężej wyróżnić się spośród innych kandydatów poszukujących pracy w danej branży.

 

Sposobem na wyróżnienie się może być podjęcie kolejnych studiów – ale tym razem doktoranckich. To dla potencjalnego pracodawcy jasny sygnał, że dana osoba chce się nadal rozwijać i uczyć się nowych rzeczy. Jest to niezwykle istotne dla wielu firm, zwłaszcza międzynarodowych, które inwestują w szkolenia pracowników.

 

Dodatkowo tytuł doktora (lub sam fakt podjęcia studiów doktoranckich) to często jedyne, co odróżnia CV danego kandydata od innych. Warto pamiętać, że to też dobry sposób na zwrócenie uwagi rekrutera lub potencjalnego pracodawcy. Istnieje szansa, że dzięki studiom III stopnia wpisanym do CV rekrutujący zapozna się dokładnie z całym życiorysem kandydata.

 

Co ważne, studia doktoranckie dość łatwo można pogodzić z pracą – więcej można przeczytać o tym na stronie https://www.merito.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybra…, gdzie opisane są też inne zalety podjęcia studiów III stopnia.

 

Studia III stopnia to najlepszy wybór dla osób marzących o karierze naukowej

 

O podjęciu studiów doktoranckich powinny jednak pomyśleć przede wszystkim osoby, które chciałyby rozpocząć karierę naukową. To właśnie studia III stopnia dają możliwość regularnego tworzenia publikacji, prowadzenia własnych badań czy uczestnictwa w konferencjach naukowych. Dodatkowo studia doktoranckie umożliwiają również pozostanie na uczelni i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom studentów. Tym samym to idealna ścieżka kariery dla osób, które chciałyby uczyć, a jednocześnie wolących uniknąć pracy w podstawówce czy szkole średniej.

 

Nie należy też zapominać, że studia doktoranckie to również sposób na poszerzenie własnych horyzontów i zdobycie dodatkowej wiedzy. Tym samym studia III stopnia to też świetny pomysł dla osób, które chcą cały czas się rozwijać i pragną stać się ekspertami w danej dziedzinie.

 

Przy wyborze uczelni i studiów doktoranckich warto zwrócić uwagę na to, czy dana szkoła wyższa ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk w konkretnej dziedzinie. Szczegółowe informacje powinny zostać umieszczone na stronie uczelni – tak jak w tym przypadku Wyższej Szkoły Bankowej https://www.merito.pl/studia-i-szkolenia/doktorat. Oprócz tego dobrze również – o ile to możliwe – zapoznać się z ramowym programem studiów III stopnia na danej uczelni.

 

Wróć do spisu artykułów >