Czy szefowi potrzebne są studia?

W internecie stosunkowo często pojawiają się artykuły o milionerach, którzy założyli świetnie prosperujące biznesy, nie posiadając jednocześnie wyższego wykształcenia. Czy jednak faktycznie szefowi firmy nie są potrzebne studia?

 

Studia a prowadzenie firmy: ukończenie jakich kierunków może okazać się przydatne?
 

Teoretycznie osoba, która ma pomysł na własny biznes, nie musi mieć ukończonych studiów – ważne, by dokładnie przeanalizowała, jaka jest szansa, że będzie popyt na usługi lub produkty, które chce oferować. Jeszcze korzystniejsza jest sytuacja, gdy przyszły przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie na swoje przedsięwzięcie i wsparcie ze strony inwestorów. W praktyce jednak ukończenie niektórych kierunków studiów może znacząco ułatwić prowadzenie firmy.

 

Wydaje się, że najbardziej popularnym kierunkiem wśród przyszłych przedsiębiorców jest zarządzanie. Absolwenci tego kierunku (w zależności od wybranej specjalności) wiedzą, na czym polega zarządzanie zespołem czy projektami, co jest niezwykle ważne – zwłaszcza na początku działalności, gdy to szef firmy nadzoruje większość działań. Zarządzanie jednak, mimo swojej popularności, to tylko jeden z kierunków, którego ukończenie może okazać się przydatne dla przyszłych posiadaczy własnego biznesu.

 

Prawo, marketing i finanse – kolejne kierunki, które warto wziąć pod uwagę
 

Szef firmy na początku wieloma kwestiami zajmuje się samodzielnie. Jedną z nich jest promocja własnego biznesu. Z tego względu przydatne może okazać się ukończenie kierunku z obszaru marketingu lub właściwej specjalności. Dzięki temu przedsiębiorca będzie wiedział, jak skuteczniej dotrzeć do potencjalnych klientów i w jaki sposób powinien reklamować swoje usługi lub produkty.

 

Kolejnym kierunkiem, idealnym dla przyszłego przedsiębiorcy, może być prawo. Osoba prowadząca biznes powinna, przynajmniej w podstawowym stopniu, być zaznajomiona z szeregiem przepisów. To uchroni ją przed wieloma potencjalnymi kłopotami. Szczególnie istotne będą zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, autorskiego, gospodarczego czy finansowego.

 

Dla osób prowadzących własną firmę ciekawym wyborem może być też studiowanie finansów i rachunkowości. Podobnie jak w przypadku prawa, pozwoli to, zwłaszcza na początku funkcjonowania firmy, uniknąć wielu kosztownych błędów.

 

Podsumowując, ukończenie studiów nie jest niezbędne, by prowadzić własną firmę, ale może za to okazać się niezwykle pomocne. Dobrym pomysłem jest również regularne dokształcanie się np. z zagadnień dotyczących bezpośrednio działalności firmy. Przedsiębiorca może zapisać się m.in. na studia podyplomowe lub wybrać szkolenie czy kurs.

 

Wróć do spisu artykułów >