Czy studia przygotują mnie do pracy?

Coraz więcej młodych osób – zwłaszcza w klasach maturalnych – zastanawia się, czy warto aplikować na studia i czy zajęcia w szkole wyższej przygotowują studentów do podjęcia pracy w wymarzonym zawodzie. Część już nie wierzy, że dyplom studiów wyższych cokolwiek zmienia. W praktyce jednak pracodawcy nadal przywiązują ogromną uwagę do wykształcenia potencjalnych pracowników, a na samych studiach można zdobyć nie tylko wiedzę, ale i umiejętności potrzebne do pracy w danym zawodzie.

Dyplom wciąż ma znaczenie

Po pierwsze – warto zaznaczyć, że dyplom ukończenia studiów wyższych w przypadku niektórych zawodów jest niezbędny (prawnik, lekarz, architekt itd.). W przypadku pozostałych może być z kolei kartą przetargowąpracodawcy nadal przywiązują uwagę do wykształcenia i zwracają uwagę na to, czy kandydat na dane stanowisko ukończył co najmniej studia I stopnia.

Warto też pamiętać, że np. międzynarodowe korporacje wręcz wymagają dyplomu licencjata czy magistra – jest to najczęściej jeden z warunków, który trzeba spełnić, by przejść do dalszego etapu rekrutacji.

Czy studia przygotowują do podjęcia pracy?

Osoby, które dopiero rozważają złożenie aplikacji na studia, często tłumaczą swoje wątpliwości obawą, że na zajęciach w szkole wyższej nie dowiedzą się niczego, co faktycznie przyda im się w późniejszej pracy zawodowej. To jednak błędne podejście.

W pierwszej kolejności warto sobie zdać sprawę z tego, że nauka na studiach różni się – także w założeniach – od nauki w szkole zawodowej. Studenci zgłębiają tajniki konkretnych dyscyplin naukowych; dowiadują się, jakie podejście do pewnych kwestii prezentowano kiedyś, a jakie teorie obowiązują aktualnie. To daje im szersze spojrzenie na daną dyscyplinę – niezależnie czy mowa o ekonomii, pedagogice, psychologii czy inżynierii zarządzania.

Nie oznacza to jednak, że studenci uczą się wyłącznie teorii – lub że przyswajana wiedza nie będzie miała żadnego przełożenia na pracę zawodową. Coraz więcej uczelni stawia także na naukę konkretnych umiejętności. Na przykład w Wyższych Szkołach Bankowych studenci biorą udział w warsztatach, dyskusjach, analizach, przygotowują własne projekty i prezentacje. Dzięki temu nie tylko lepiej przyswajają materiał, ale także – zdobywają tzw. soft skills, cenione niemal przez wszystkich pracodawców. Mowa o umiejętności komunikacji, pracy w zespole, organizacji czy rozwiązywania problemów. Są to kompetencje istotne we wszystkich zawodach.

Dodatkowo warto pamiętać, że niektóre kierunki studiów już z założenia mają nieco bardziej przygotować studenta do pracy w danej branży – są to takie kierunki jak prawo, informatyka, grafika czy marketing. Ponadto bardzo często projekty, które realizują studenci, są zbliżone do zadań, które pracodawcy powierzają młodszym pracownikom, rozpoczynającym swoją karierę zawodową. Niekiedy też projekty realizowane na studiach mogą posłużyć za pierwsze portfolio.

Oczywiście obecnie samo posiadanie dyplomu ukończenia studiów nie gwarantuje dobrej pracy – pracodawcy wymagają oprócz tego doświadczenia i konkretnych umiejętności. Wciąż jednak pracodawcy i rekruterzy biorą pod uwagę wykształcenie, a ponadto na zajęciach studenci mogą zyskać wiedzę i umiejętności przydatne w pracy w różnych branżach.

 

Wróć do spisu artykułów >