Czy studia podyplomowe są trudne? Czy warto i czy mają sens?

Studia podyplomowe rozważa co roku mnóstwo osób. Część z nich obawia się jednak, że sobie na nich nie poradzi, albo że zajęcia i nauka pochłoną zbyt dużo czasu. Jeszcze inni twierdzą, że studia podyplomowe w dobie internetowych kursów nie mają żadnego sensu. W praktyce jednak wielu absolwentów podyplomówek – dzięki podjęciu studiów – miało szansę na zmianę zawodu, rozwinięcie biznesu czy otrzymanie awansu. 


Studia podyplomowe nie są trudniejsze od licencjatu czy magisterki


Pierwsza obawa wielu osób dotyczy poziomu trudności studiów podyplomowych. Część z nich sugeruje się tym, że w ciągu roku (tyle zazwyczaj trwa podyplomówka) powinny zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające na pracę w nowym zawodzie lub na wyższym stanowisku. 

 

Warto jednak pamiętać, że program studiów podyplomowych zazwyczaj nie zawiera przedmiotów ogólnouniwersyteckich czy takich, które nie są związane bezpośrednio z kierunkiem studiów. To m.in. właśnie dlatego podyplomówkę można zrealizować w rok. Poziom trudności samych zajęć nie odbiega natomiast od poziomu na licencjacie czy magisterce. 


Studia podyplomowe a kurs internetowy – czy warto inwestować w podyplomówkę?


Część osób kwestionuje też sens studiów podyplomowych. Większość z nich argumentuje, że obecnie można uczyć się z kursów internetowych – darmowych lub własnych. I o ile taka forma nauki może być skuteczna, o tyle nie sprawdzi się w każdym przypadku – zwłaszcza jeśli w grę wchodzą umiejętności praktyczne, które można zdobyć na zajęciach. Należy też pamiętać, że w przypadku studiów podyplomowych mamy do czynienia z wykwalifikowaną, doświadczoną kadrą, mającą odpowiednie kompetencje do prowadzenia zajęć. W przypadku kursów internetowych nie zawsze tak jest.


Dodatkowo program studiów podyplomowych jest ustrukturyzowany i zaprojektowany tak, by absolwent zdobył wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w danym zawodzie czy na danym stanowisku. To bardzo ważne – także z punktu widzenia pracodawców, którzy zyskują pewność, że absolwent studiów podyplomowych jest przygotowany do wykonywania określonej pracy. 


Ukończenie studiów podyplomowych może być ważnym punktem w CV


Warto też pamiętać, że studia podyplomowe w CV to jeszcze jedna, ważna wiadomość dla pracodawcy – oznacza to, że absolwent chce się rozwijać zawodowo. Dla wielu zatrudniających jest to kluczowe, zwłaszcza jeśli szukają ambitnych osób chcących cały czas poszerzać swoją wiedzę. Ukończenie podyplomówki to dla pracodawcy sygnał, że pracownik jest gotowy szkolić się i rozwijać swoje kompetencje. 


Studia podyplomowe faktycznie mogą pozwolić na zmianę zawodu


Niektóre osoby mają też wątpliwości, czy ukończenie studiów podyplomowych faktycznie może pomóc w rozpoczęciu kariery w nowej branży. Tymczasem program podyplomówek jest skonstruowany w taki sposób, że uczestnik – który z daną branżą nie miał wcześniej do czynienia – będzie mógł po ukończeniu studiów bez problemu znaleźć pracę na stanowisku młodszego specjalisty. Warto jednak pamiętać, że dobrym pomysłem będzie zapisanie się na staż jeszcze w trakcie studiów. Zwiększy to szanse na szybsze znalezienie pracy w nowym zawodzie. Dobrze też, jeśli na podyplomówce jak najwięcej zajęć ma wymiar praktyczny – tak jak w szkołach wyższych z Grupy WSB. 


Obawy związane ze studiami podyplomowymi często wynikają zatem z błędnych wyobrażeń na ich temat. Zapisanie się na studia podyplomowe w WSB może być tymczasem pierwszym krokiem na drodze do rozwoju kariery w dotychczasowym zawodzie lub do całkowitego przebranżowienia się. 

 

Wróć do spisu artykułów >