Czy i co warto studiować po trzydziestce?

Wiele osób musi przebranżawiać się co najmniej kilka razy w życiu – i specjaliści badający rynek pracy oraz światowe trendy prognozują, że niebawem kilkukrotna zmiana branży będzie czekać niemal każdego pracownika. To z kolei wymusza zdobycie nowych kwalifikacji – np. poprzez ukończenie kolejnego kierunku studiów. Co zatem warto studiować po ukończeniu 30., 40. lub 50. roku życia?

 

Studia po trzydziestce: czy warto jeszcze zaczynać?

 

Większość osób kończy studia w wieku dwudziestu kilku lat. Dopiero po zdobyciu dyplomu wyższej uczelni mogą zająć się pracą na pełen etat. To także czas stabilizacji – wielu świeżo upieczonych absolwentów zakłada też rodzinę. Mogłoby się wydawać, że po przekroczeniu pewnego wieku nie ma już zatem czasu na regularną naukę w szkole wyższej. To jednak błąd – zwłaszcza, że coraz więcej kierunków można studiować zaocznie, poświęcając na naukę głównie weekendy. 
Sporo osób po trzydziestce zastanawia się jednak, czy w tym wieku podejmowanie studiów ma sens – niezależnie od tego, czy miałby to być pierwszy studiowany kierunek, czy też kolejny. Odpowiedź brzmi tak, jeśli:


•    studia mogą pomóc w zmianie branży na lepiej płatną czy bardziej przyszłościową,
•    ukończenie konkretnego kierunku umożliwiłoby rozwój w wymarzonej dziedzinie,
•    student mógłby w ten sposób realizować swoje pasje i pogłębiać zainteresowania – nawet niekoniecznie związane z obecną pracą. 


Jakie kierunki warto studiować po trzydziestce?


Na jakie kierunki warto postawić, jeśli ktoś myśli o zmianie branży na lepiej płatną lub bardziej przyszłościową? Pierwszym, intuicyjnym wyborem dla wielu osób będzie informatyka. To kierunek, na który stawia mnóstwo osób chcących zdobyć nowy zawód i wiedzę niezbędną do jego wykonywania. Co ważne, osoby chcące spróbować swoich sił w zawodzie programisty, testera czy architekta sieci mogą stosunkowo szybko zacząć zarabiać całkiem dobrze – dzięki czemu zmiana branży (nawet przy niewielkiej poduszce finansowej) nie powinna być aż tak trudna. 
Jakie jeszcze kierunki warto studiować po trzydziestce? Sporo osób wybiera również ekonomię lub finanse i rachunkowość, ponieważ na absolwentów obu kierunków (zwłaszcza po dodatkowych kursach) nadal jest duże zapotrzebowanie. W dodatku praca w branży finansowej to zazwyczaj gwarancja niezłych zarobków. 


Innym kierunkiem, którego studiowanie warto rozważyć, jest zarządzanie. To dobry pomysł zwłaszcza dla osób, które chciałyby rozwijać się na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, ale czują, że brakuje im do tego wiedzy i kompetencji – mimo że np. są bardzo dobrymi specjalistami w swojej branży. 


Możliwości jest oczywiście więcej – i wybór kierunku powinien być zawsze uzależniony od wielu różnych czynników. Warto podkreślić jednak po raz kolejny, że studiować można w każdym wieku – a korzyści z ukończenia szkoły wyższej jest naprawdę sporo. 

 

wróć do spisu artykułów >