Ciekawe zawody

Od co najmniej kilku lat powstaje coraz więcej nowych zawodów – głównie ze względu na postępującą cyfryzację i szybki rozwój technologiczny. Jakie ciekawe zawody pojawiły się w ostatnich latach?

Konsultant ślubny

Jednym z ciekawych zawodów, które funkcjonują stosunkowo od niedawna, jest konsultant ślubny. Na jego usługi decyduje się coraz więcej par młodych, ponieważ zaplanowanie ślubu i wesela oraz koordynacja wszystkiego, co z tym związane, wymaga mnóstwo czasu – a tego młodzi mają coraz mniej. Oprócz tego konsultant ślubny doskonale wie, o czym należy pamiętać przy organizacji ślubu i wesela, jakich błędów warto unikać i co zrobić, by osiągnąć efekt dokładnie taki, o jakim marzyła młoda para.

Specjalista ds. mediów społecznościowych

Rozwój mediów społecznościowych jest imponujący. Facebook, Instagram, Snapchat, a obecnie także TikTok, skupiają miliony odbiorców na całym świecie. Nie powinno zatem dziwić, że firmy bardzo szybko dostrzegły w mediach społecznościowych ich ogromny potencjał reklamowy i możliwość zbudowania własnego wizerunku. Tym też zajmują się specjaliści ds. mediów społecznościowych – prowadzą konta firm, utrzymują kontakt z fanami, budują społeczność, odpowiadają na pytania w imieniu marki i dbają o ciekawy content na firmowych profilach. Specjalistą ds. mediów społecznościowych można zostać m.in. po studiach na specjalności marketing i nowe media. Nie jest to może zawód tak nietypowy, jak inne wymienione w zestawieniu, jednak wciąż ewoluuje – i na to warto zwrócić uwagę.

Coolhunter

Kolejnym ciekawym zawodem – chociaż stosunkowo mało znanym – jest coolhunter, czyli tzw. łowca trendów. Osoby pracujące w tym zawodzie zajmują się badaniem nastrojów społecznych w odniesieniu do produktu oferowanego przez daną firmę oraz diagnozowaniem aktualnie panujących trendów. Robią to w różny sposób – wykorzystują badania społeczne, ale równie często projektują i przeprowadzają własne obserwacje. Dzięki informacjom zdobywanym przez coolhuntera firma poznaje potrzeby konsumentów i dowiaduje się, jak powinna przystosować swoją ofertę do społecznych oczekiwań.

Menedżer ds. podróży

To również zawód, który dopiero zaczyna zdobywać popularność. Menedżera ds. podróży nie należy jednak mylić z agentem turystycznym; błędne jest również utożsamianie osoby pracującej na tym stanowisku z kimś, kto planuje podróże dla indywidualnych klientów. Menedżerowie ds. podróży są zatrudniani zazwyczaj w dużych firmach, które wysyłają swoich pracowników na różne delegacje. Osoby na stanowisku menedżera ds. podróży są odpowiedzialne za organizację takich wyjazdów – najlepiej w taki sposób, by generowały jak najniższe koszty.

Osobisty kurator cyfrowy

Kolejny zawód, w którym pracuje stosunkowo niewiele osób. Osobisty kurator cyfrowy zajmuje się polecaniem i utrzymywaniem unikalnego zestawu aplikacji, sprzętu czy oprogramowania dla swojego klienta. Poszczególne programy są dobierane w taki sposób, by jak najlepiej wspierać zarówno rozwój zawodowy jak i osobisty klienta.

 

 

Nowych, nietypowych zawodów jest oczywiście więcej – należą do nich chociażby doradca ds. produktywności czy opiekun ds. ciekawości, jednak wciąż są to zawody na tyle rzadko wykonywane, że większość osób kompletnie ich nie zna. Jedno jest jednak pewne. Nowe zawody bardzo często są i będą związane z rozwijającymi się technologiami i cyfryzacją – bo to właśnie one zdominowały nasz świat.

Wróć do spisu artykułów >