Program studiów

Program studiów podyplomowych dla kierunku zarządzanie projektem – Akademia Project Managera

Liczba miesięcy nauki: 6
Liczba godzin: 130
Liczba zjazdów: 6
Liczba semestrów: 2
Fundament
(40 godz.)

Cześć pierwsza to pełne zanurzenie w metodyki, najważniejsze zasady pracy w projektach. Intensywne i interaktywne warsztaty na których zespoły projektowe powstają już pierwszego dnia! Tak jak w życiu - uczysz się, tworzysz rozwiązania i prowadzisz projekt w zespole (nie rób tego sam!).

 

  1. Wprowadzenie do świata PM 10 godz.
    Esencja wszystkich metodyk PM i istotnych na świecie standardów PM. Najważniejsze definicje, przegląd typów projektów i wybór projektów dyplomowych i uformowanie zespołów projektów dyplomowych.
  2. Inicjowanie projektów i zakres prac 10 godz.
    Warsztaty definicji projektów dyplomowych - cele, rezultaty biznesowe, zaawansowane zarządzenie interesariuszami, zakresem prac, zaawansowane techniki zapewnianie stabilności zakresu, zarządzanie zmianą zw zakresie i w wymaganiach
  3. Jakość, wymagania, uzgodnienia 10 godz.
    Zapewnianie jakości, zarządzanie wymaganiami, praktycznie techniki dokonywania złożonych uzgodnień, generowania rozwiązań i dostarczania wartości.
  4. Czas i planowanie w czasie 10 godz.
    Zarządzanie czasem, czyli wszystkim, co zużywa w projekcie czas - techniki szacowania, dekompozycje, identyfikacja zasobów, sekwencjonowanie, przygotowanie do harmonogramowania i do workflow zwinnego. Negocjowanie czasów realizacji. Planowanie wstępne. Podejście liniowe, zwinne i hybrydowe w planowaniu.
Narzędzia w PM
(40 godz.)

Podczas tych praktycznych warsztatów wyposażymy Cię w wystarczające, kluczowe narzędzia do obsługi ryzyka, finansów, zwinności i harmonogramowania. Te narzędzia będziesz mieć już zawsze przy sobie i będziesz dzięki nim w stanie właściwie zareagować na dowolną sytuację w projekcie dowolnego typu, branży i w dowolnym miejscu na świecie.

 

  1. Zarządzanie ryzykiem 10 godz.
    Zagrożenia i szanse projektu, czyli generalnie - co może pójść nie-tak. Sprawna identyfikacja, szacowanie konsekwencji, komunikowanie i metajęzyk, planowanie reakcji, proces RM. Jak mówić o ryzyku, żeby nas słuchano? Jak argumentować, reagować, uwzględniać ryzyka w panowaniu? Jak zarządzać ryzykiem bez nudnych i nieskutecznych rejestrów ryzyka?
  2. Finanse projektu i budżetowanie 10 godz.
    Budżetowanie - czyli wszystko co chcieliście wiedzieć i baliście się zapytać. Zwrot z inwestycji? Płynność finansowa projektu? Rozliczanie wydatków? Controlling finansowy i rachunkowość zarządcza w organizacji, do której trzeba dostosować język i praktyki. Budżety rodzajowe, w czasie i po produktach? Piece of cake!
  3. Harmonogramowanie i realizacja 10 godz.
    Najlepsze praktyki waterfall w oparciu o wybrane ogólnodostępne narzędzia. Zasady i praktyki szybkiego budowania harmonogramu. Praca z zasobami - kalendarze i bilansowanie zasobów. Harmonogramy jako narzędzia do alokacji zasobów, do monitorowania i kontroli realizacji.
  4. Agile - narzędzia zwinne 10 godz.
    Agile w dostarczaniu wartości i zwinny workflow. Przegląd frameworków od KANBAN po SCRUM. Główne role, obiekty i najlepsze praktyki agile. Jak integrować techniki agile w podejściu hybrydowym. Jak korzystać z przyrostowych sposobów pracy, gdy wchodzimy w nieznane? Co oznacza „prowadzić projekt zwinnie” w praktyce.
Kompetencje społeczne
(40 godz.)

Gdy już wiesz co należy robić, uzupełnisz swoją wiedzę i umiejętności o to, jak to zrobić razem z innymi - dzięki kompetencjom społecznym. Projekty to ludzie a nasza skuteczność wynika z tego, że potrafimy doprowadzać do uzgodnień. Gdy rozumiesz kontekst, potrafisz budować relacje i dochodzić do porozumienia, twoja skuteczność i wpływ na rzeczywistość eksploduje. Dzięki temu modułowi zaczniesz budować własny styl i klasę w zarządzaniu projektami oraz zbudujesz wizję siebie i plan na swój dalszy rozwój, aby najlepiej wykorzystać szanse, jakie otwierają te studia.

 

  1. Informacja i komunikacja 10 godz.
    Zarządzanie informacją w projekcie (!) Zarządzenie komunikacją. Style komunikacyjne. Wybrane testy i autoanalizy preferencji komunikacyjnych. Praca zdalna. Uzgadnianie. Techniki prezentowania i argumentowania rozwiązań.
  2. Zespół i współpraca 10 godz.
    Budowanie i życie zespołu projektowego. Role w zespole. Wybrane autoanalizy osobowości istotne w pracy grupowej. Proces grupowy. Konstruowanie zespołu projektowego w organizacji. Przywództwo i rola lidera zespołu w praktycznych osłonach i ćwiczeniach.
  3. Drogi rozwoju i ścieżki kariery 10 godz.
    Profilowanie własnych kompetencji. Wizja własnej roli zawodowej i planowanie ścieżki kariery w PM. Dojrzałość projektowa organizacji. Dostępne systemy certyfikacji PM’ów i planowanie własnej drogi rozwoju.
  4. Obrony 10 godz.
    Ścieżki kariery i certyfikacji
    Obrony
    To kulminacja, świętowanie, radość i ogrom informacji zwrotnej. W atmosferze szacunku i świetnej zabawy zarówno zespoły projektowe jak i trenerzy Akademii świętujemy i cieszymy się z tego, co osiągnęły zespoły. Żadnych archaicznych odpytywanek, testów i stresu. Świętujemy w unikalny sposób zakończenie wspólnej drogi, a nasz sposób prowadzenia obron stał się historyczną zmianą w podejściu do studiowania.
Konsultacje
(10 godz.)

KONSULTACJE

Forma zaliczenia

                                               

praca dyplomowa             grupowa obrona projektu
w formie projektu