Opis kierunku

Studia w formule online (synchronicznie), bez względu na sytuację pandemiczną.  

 

Nową wiedzę i umiejętności zdobywasz, dzięki zajęciom realizowanym na platformie MS Teams. Z wykładowcami i uczestnikami studiów kontaktujesz się przez internet, w czasie rzeczywistym (synchronicznie). W zajęciach uczestniczysz w weekendy, zgodnie z ustalonym harmonogramem zjazdów.

 

Kierunek, który Cię interesuje jest efektem współpracy Uniwersytetów WSB Merito z całej Polski.

 

.

Powiedzenie „świat jest globalną wioską” to codzienność menedżera ds. eksportu. Każdego dnia prowadzi rozmowy, negocjacje, rozlicza międzynarodowe transakcje i organizuje spedycję tak, jakby odbywało się to po sąsiedzku. Czasem bywa też zdobywcą nowych rynków – układa strategie, zawiera umowy, nawiązuje kontakty handlowe. Jasne jest więc, że aby stać się skutecznym menedżerem ds. eksportu, potrzebna jest rozległa wiedza z zakresu eksportu, logistyki, analityki finansowej, strategii marketingowych i biegła znajomość najnowszych narzędzi internetowych. Umiejętności te zdobędziesz podczas zajęć i warsztatów z aktywnymi zawodowo, doświadczonymi specjalistami wszystkich tych dziedzin.

Studia podyplomowe, Wyższa Szkoła Bankowa

Celem studiów jest rozwój i wzmocnienie kluczowych kompetencji poprzez nabycie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie ekspansji zagranicznej. Studia dostarczą wiedzy potrzebnej do analizy rynków zagranicznych, opracowania strategii marketingowych na rynkach eksportowych, a także zapoznają ze sposobami realizacji transakcji w handlu zagranicznym, formami finansowania i rozliczeń. Absolwenci zdobędą także umiejętności podstaw prowadzenia negocjacji i zawierania umów handlowych, jak również wypełniania dokumentów handlowych. 

Studenci

Jeśli jesteś zainteresowany studiami podyplomowymi i chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas!

 

Zapytaj o studia podyplomowe

.

Co zyskujesz?

  • Naukę od praktyków – zajęcia w formie warsztatów, dyskusji, projektów prowadzone są przez osoby zajmujące się w swojej pracy zarówno opracowywaniem strategii, analiz rynkowych, jak również eksportowaniem swoich produktów na rynki na całym świecie.
  • Spotkanie z menadżerem eksportu – eksport w praktyce – dobre praktyki eksportowe przekazane przez menedżera, którego codzienna praca polega na handlu w międzynarodowym środowisku.

Dla kogo?

  • Pracowników i właścicieli firm rozwijających lub planujących rozwijać działalność na rynkach zagranicznych.
  • Osób pragnących związać swoją karierę zawodową z rozwojem rynków zagranicznych.

Praktyczny charakter studiów

Ucz się od praktyków – wartością dodaną studiów jest możliwość uczenia się od praktyków – osób zajmujących się w swojej pracy zarówno opracowywaniem strategii, analiz rynkowych, jak również eksportowaniem swoich produktów na rynki na całym świecie.

Korzyści

  • Absolwenci poznają proces ekspansji zagranicznej, na który składa się m.in.: analiza rynku, zdobycie zagranicznego partnera biznesowego, zawarcie umowy międzynarodowej, organizacja spedycji, rozliczenie transakcji międzynarodowej.
  • Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie wypełniania dokumentów handlowych oraz korzystania z narzędzi Internetowych pomocnych w rozwoju eksportu takich jak portale B2B, Google Analytics, zagraniczna reklama internetowa czy też e-commerce.

Co będzie efektem kształcenia?

Wiedza 

  • Zdobycie wiedzy o  metodach i organizacji badań koniunktury oraz o analizie rynkowej.
  • Nabycie wiedzy z zakresu etapów planowania działań eksportowych.
  • Nabycie wiedzy na temat stosowania metod rozliczenia transakcji handlu zagranicznego oraz ubezpieczania transakcji eksportowych.

  • Ugruntowanie wiedzy w zakresie prowadzenia negocjacji.

  • Nabycie wiedzy o zewnętrznych źródłach finansowania działań eksportowych.

Umiejętności  

  • Stosowanie modeli strategii eksportowej.

  • Konstruowanie i wybieranie optymalnych narzędzi analizy rynków zagranicznych. 

  • Poznanie zasady formułowania kontraktów handlu zagranicznego.

  • Nabycie umiejętności funkcjonowania i komunikowania się w różnorodnych środowiskach i społecznościach, w tym w otoczeniu międzynarodowym podczas negocjacji handlowych tj. w sytuacjach sprzeczności opinii i interesów. 

  • Umiejętność proponowania rozwiązania dla własnej organizacji w zakresie wchodzenia na rynki zagraniczne.

  • Znajdowanie zewnętrznych źródeł finansowania działalności eksportowej i sporządzania wniosków.

Umiejętności społeczne absolwenta 

  • Jest otwarty na współpracę i budowę relacji wewnątrzgrupowych, potrafi przyjmować w grupie różne role.

  • Umie pracować samodzielnie i w zespole nad budową strategii/analizą rynków/kanałami dystrybucji.

  • Docenia różnorodność wśród innych ludzi, a podczas negocjacji pokonuje schematyczne myślenie, uprzedzenia i stereotypy – jest tolerancyjny i otwarty. 

Jakie są szczególne warunki uczestnictwa?

  • Podstawowa znajomość języka angielskiego.

Już nie studiujesz a nadal konsultujesz

Oferujemy dodatkowe konsultacje po zakończeniu studiów 

  • Konsultacje eksperckie dla absolwentów – konsultacje sporządzonych wniosków o dofinansowanie (dla najlepszego projektu końcowego) w okresie 6 miesięcy od zakończenia studiów (zakres zgodny z tematyką seminariów) – 2 godz./o

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku menadżer ds. eksportu

Liczba miesięcy nauki: 9
Liczba godzin: 168
Liczba zjazdów: 11
Liczba semestrów: 2
Zobacz program studiów

Wykładowcy

Tomasz Lewandowski
dr Małgorzata Kośmicka
Sławomir Kośmicki
Alicja Szczepańska
Paweł Inerowicz
Michał Isański
Tomasz Lewandowski

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, od 2004 r. wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu i Chorzowie, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w zakresie funduszy UE; 17 letnie doświadczenie w zarządzaniu środkami UE w instytucjach wdrażających fundusze UE w...

dr Małgorzata Kośmicka

Dr nauk ekonomicznych – praktyk biznesu, trener, wykładowca, konsultantka oraz coach z wieloletnim doświadczeniem. Certyfikowany trener/ facylitator DISC.
Od ponad 20 lat prowadzi szkolenia i doradztwo w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzania strategicznego, zarządzania...

Sławomir Kośmicki

Praktyk biznesu, od 20 lat prowadzi firmę Nawigator Doradztwo Gospodarcze. Zajmuje się prowadzeniem szkoleń, coachingu i doradztwa.
Absolwent Politechniki Poznańskiej, MBA na AE i Georgia States University, ukończył Psychologię w Zarządzaniu na UAM Poznań.
Zajmuje się kompetencjami...

Alicja Szczepańska

Lektorka i trenerka języków obcych z doświadczeniem w nauczaniu różnych grup wiekowych na wszystkich poziomach zaawansowania oraz tłumaczka tekstów biznesowych. Obecnie współpracuje z największą szkołą językową w Polsce, a także z kilkoma polskimi jak i zagranicznymi firmami...

Paweł Inerowicz

Posiada 20 letnie doświadczenie w sprzedaży, zarządzaniu sprzedażą, zarządzaniu ludźmi. Doświadczenie w handlu zagranicznym w firmach: 
Konimpex Sp. z o.o. (Konin): dyrektor zakupów, dyrektor rozwoju
Kronospan Chemical Szczecinek Sp. z o.o.: dyrektor zakupów
Konimpex Sud SRL...

Michał Isański

Adwokat. Prowadzi własną praktykę adwokacką ukierunkowaną na pomoc prawną oraz reprezentowane przedsiębiorców. Ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, gdzie...

Poznaj innych wykładowców

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji studiów podyplomowych

przerwa od 29 marca do 1 kwietnia, zapraszamy od wtorku – 2 kwietnia.

ul. Sportowa 29
41-506 Chorzów

E-mail: rekrutacja.sp@chorzow.merito.pl
Tel.: +32 349 84 78 +48 602 279 894

Godziny otwarcia:
  • pn-pt: 08:00 - 16:00
Pobierz stronę do PDF