Aleksandra Makarucha
dr Aleksandra Makarucha

Menedżer kierunku biznes i administracja oraz kierunku administracja publiczna. Ponadto, kierownik Zakładu Prawa i Administracji Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.

Orzecznik organu wyższego stopnia administracji rządowej, orzecznik organu wyższego stopnia administracji samorządowej. Praktyk w zakresie procedury administracyjnej oraz administracyjnego prawa materialnego (specustawa drogowa, prawo budowlane, zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka nieruchomościami).

Autorka publikacji z zakresu prawa administracyjnego.

Jacek Stolecki
mgr Jacek Stolecki

Magister prawa i administracji, praktyk z długoletnim doświadczeniem nabytym między innymi w czasie pracy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Do jego zainteresowań zawodowych należą m.in.  fundusze europejskie oraz etyka i komunikacja w administracji i biznesie.  Prowadzi zajęcia z przedmiotów: Nowoczesna administracja, Etyka i kultura uczciwości w biznesie i administracji, Podstawy komunikacji w administracji publicznej.

dr Aleksandra Hadzik

Aleksandra Hadzik jest doktorem nauk prawnych. Manager oraz urzędnik z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania ubezpieczeniami społecznymi. 


W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeszła pełną ścieżkę kariery od referenta do prezesa Kasy. Funkcję prezesa KRUS pełni od października 2018 r. 


Dr Aleksandra Hadzik jest autorką publikacji z zakresu postępowania administracyjnego, ubezpieczeń społecznych rolników, bezpieczeństwa społecznego, turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego. Posiada uprawnienia mediatora. Swoje doświadczenie i wiedzę merytoryczną wykorzystuje także prowadząc zajęcia ze studentami. 

Paulina Jańczuk-Pawlica
mgr Paulina Jańczuk-Pawlica

Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując jako prawnik najpierw w Urzędzie Pracy, następnie jako aplikant, a obecnie jako radca prawny w Kancelarii Radcy Prawnego Krzysztofa Grochalskiego.
Zawodowo pasjonuje się prawem administracyjnym oraz prawem pracy.
Prowadzi zajęcia o technikach tworzenia aktów urzędowych oraz pragmatyce służbowej.

Katarzyna Ostrowska
mgr Katarzyna Ostrowska

Radca prawny, zawodowo zajmuje się obsługą prawną jednostek administracji rządowej i samorządowej, praktyk specjalista z zakresu orzecznictwa administracyjnego. Od 2011 r. prowadzi cyklicznie wykłady dla aplikantów radcowskich w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito Chorzów, trener z zakresu prawa administracyjnego.

Adam Koczyk
r. pr. Adam Koczyk

W 2015 roku zdał z wyróżnieniem państwowy egzamin radcowski po ukończeniu 3-letniej aplikacji radcowskiej przy OIRP w Krakowie i od tego czasu wykonuje zawód radcy prawnego przy OIRP w Katowicach (wpis KT 3587) W 2008 r. ukończył stacjonarne studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w świadczeniu pomocy prawnej jak i dydaktyczne na dwóch uczelniach wyższych. W latach 2011-2015 jako aplikant radcowski współpracował z indywidualną kancelarią radcowską w Gliwicach. Od 2013 r. zatrudniony w Zakładzie Prawa i Administracji Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, filia w Chorzowie, gdzie prowadzi zajęcia (wykłady i ćwiczenia). W 2022 r. otrzymał prestiżowy tytuł „Partnera Biznesowego Wydziału Zamiejscowego w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.” (obecnie Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu, filia w Chorzowie). Od wielu lat jest wykładowcą kursów specjalistycznych z wybranych dziedzin prawa. Nadto od 2013 r. jest asystentem Posła na Sejm RP Borysa Budki, a w roku 2015 r był asystentem Posła na Sejm RP - Ministra Sprawiedliwości RP. Nadto w latach 2005-2013 nabył doświadczenie prawnicze jako praktykant w kancelarii radcowskiej w Zabrzu (2005-2008), stażysta w spółce gminnej w Gliwicach (2008-2009), pracownik prywatnej spółki z siedzibą w Zabrzu (2009-2010) oraz pracownik indywidualnej kancelarii radcowskiej w Gliwicach (2010-2013). Od lat związany jest ze stowarzyszeniami niosącymi pomoc osobom niepełnosprawnym oraz świadczy pomoc prawną w ramach rządowego programu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Posiada doświadczenie jako członek rady nadzorczej spółki komunalnej. Jest autorem kilku prac, w tym części monografii wydanej przez wydawnictwo C.H. Beck, podręcznika podstaw prawa dla studentów ekonomii, wydanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer.

 

Spis publikacji:

„Jednocząca się Europa a Stany Zjednoczone. Współpraca i konfrontacja czyli walka starego kontynentu o zachowanie resztek wpływów”
/Adam Koczyk/ w: „Po-mysł Pismo Klubu Myśli Humanistycznej” nr 1/2003 s.93-99

„Refleksje na temat manipulacji człowieka w wybranych, współczesnych systemach totalitarnych”
/Adam Koczyk/ w: „Po-mysł Pismo Klubu Myśli Humanistycznej” nr 2/2003

"Problematyka klauzul abuzywnych w umowach dostarczania energii elektrycznej"

/Borys Budka, Adam Koczyk/ w: ”Konsument na rynku energii elektrycznej”/Monografia prawnicza /red. Marzena Czarnecka/Wyd. C.H. Beck. Warszawa 2013 r./ s. 93-103

"Prawo Gospodarcze dla Ekonomistów"

Wyd. Wolters Kluwer SA, 2015, Podręcznik akademicki pod red. Antoniego Witosza i Aleksandra Jerzego Witosza

 „Glosa aprobująca do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 września 2012 r. Sygn. IV KK 167/12"

/Adam Koczyk/ w: Radca Prawny z 2013 r., nr 135/dodatek naukowy, s .23d- 24d/

"Kontrowersje wokół odpowiedzialności kontraktowej za nielegalny pobór energii w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 grudnia 2009r. III CZP 107/09."

/Adam Koczyk/w: Radca Prawny z 2011 r. nr 118/dodatek naukowy, s.19d- 21d/

"Problematyka reżimu i zasady odpowiedzialności za nielegalny pobór energii elektrycznej na gruncie art. 57 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo energetyczne"

/Adam Koczyk/ w: „Prace aplikantów radcowskich Zbiór pierwszy”/Wyd. Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. Warszawa 2014 r./ s.129-134

Mikołaj Darmosz
mgr Mikołaj Darmosz

Asesor w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Zawodowo pasjonuje się postępowaniem egzekucyjnym w administracji, ogólnym postępowaniem administracyjnym, postępowaniem podatkowym, postępowaniem przed sądami administracyjnymi, a także podatkami i zagadnieniami z zakresu finansów publicznych, prawem oświatowym i rodzinnym.
Jest autorem publikacji:

  • „Zagadnienie egzekucji administracyjnej obowiązku edukacyjnego” Przegląd Prawa Publicznego 2/2020
  • Zasady rozpoznania zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, Samorząd Terytorialny 4/2021
  • Zobowiązanie do zwrotu dotacji – próba analizy instytucji na tle regulacji prawnofinansowych oraz podatkowych, Finanse Komunalne 1/2022
  • Wpływ przepisów specjalnych ustaw przeciwpandemicznych na przedawnienie zobowiązań podatkowych. Omówienie do postanowienia SKO z dnia 19 stycznia 2021 r., SKO.FP/41.4/617/2020/15319, OwSS 2021, nr 1
  • Zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów i budynków wpisanych do rejestru zabytków. Nieruchomości C.H. Beck 3/2022.
     
dr Siostrzonek-Sergiel
dr Adrianna Siostrzonek-Sergiel

Trener i wykładowca, prowadzi zajęcia z zagadnień dotyczących m.in. prawa cywilnego, postępowania administracyjnego, a także prawa karnego oraz kryminologii.

 

Naukowo zainteresowana zagadnieniami związanymi z ograniczeniami praw jednostki (w szczególności w prawie administracyjnym i postępowaniu karnym), kryminologią i wiktymologią (w tym prawnymi aspektami samobójstw), a także prawem sportowym. 

 

Praktykę prawniczą zdobywała w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także jako sędzia ławnik orzekając w wydziale karnym. Pełni również funkcje przewodniczącego komisji rewizyjnej stowarzyszeń sportowych. Członek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. 

Agnieszka Matysiakiewicz
Agnieszka Matysiakiewicz

Prawnik, specjalista z zakresu prawa i postępowania administracyjnego, egzekucyjnego oraz podatkowego. Posiada niespełna dwudziestoletnie doświadczenie w organach administracji wyższego szczebla, członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Swoją wiedzę oraz doświadczenie wykorzystuje prowadząc zajęcia ze studentami.

dr Jarosław Szostak
dr Jarosław Szostak

Pracuje w zawodzie nauczyciela języka angielskiego od roku 1993, kiedy to ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Śląskim. Niedawno poszerzył swoje wykształcenie o doktorat z nauk politycznych. Stale aktualizuje i podnosi swoje kompetencje poprzez udział w szkoleniach i warsztatach. Specjalizuje się w nauczaniu języka biznesu. Na WSB Merito w Chorzowie od wielu lat szefuje Studium Języków Obcyh (SJO). Jest też cenionym, doświadczonym tłumaczem tekstów ekonomicznych i nie tylko. Wykonywanie zawodu nauczyciela sprawia mu ogromną satysfakcję niezależnie od tego, czy pracuje ze studentem czy klientem biznesowym. Szczególną wagę przykłada do tego, by poznając język, uczniowie nabywali też zdolność rozumienia innych kultur i by poszerzali myślowe horyzonty. Jego zdaniem nauka języka powinna wiązać się z intelektualnym wyzwaniem i przygodą. Pracując z uczniem, stara się traktować go jak inteligentnego partnera, który nie tylko aktywnie uczestniczy w zajęciach, ale też w dużej mierze je kształtuje.

prof. zw. dr hab. Halina Buk

Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości, specjalistka w dziedzinie rachunkowości i finansów przedsiębiorstw. Przez kilkanaście lat pełniła w spółkach energetycznych odpowiedzialne funkcje, jak członek zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych. W ramach własnej działalności gospodarczej prowadziła usługi doradztwa ekonomicznego na rzecz praktyki gospodarczej. Autorka i współautorka ponad 160 publikacji naukowych, poświęconych zarządzaniu finansami i rachunkowości przedsiębiorstw.

dr Łukasz Wawrowski

Adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie, a także: Prodziekan ds. Studentów oraz Pełnomocnik Rektora ds. Nauki; członek Rady Akademickiej i Komitetu Wydawniczego przy Wydawnictwie WSB Merito w Poznaniu; Przewodniczący Wydziałowej Komisji ds. Oceny Pracowników; były wieloletni członek Senatu WSB w Poznaniu i Rady w Chorzowie, Rady Naukowej WSB Merito w Poznaniu oraz Rady Naukowej „Chorzowskich Studiów Politycznych”. 

Autor szeregu publikacji naukowych, referatów i prac eksperckich obejmujących:

·      obszar politologiczny i securitologiczny (teoria polityki i bezpieczeństwa, metodologia badań społecznych, nauka o państwie, prawie i polityce, samorząd terytorialny w Irlandii);

·      obszar feministyczny (politologia, securitologia, ekonomia i zarządzanie w ujęciu feministycznym, polityka równościowa, gender studies);

·      obszar związany z organizacją procesu badawczego (polityka naukowa i zarządzanie badaniami, ewaluacja działalności naukowej).

Były Menedżer Kierunków oraz Kierownik Zakładu Dydaktycznego Politologii i Bezpieczeństwa Narodowego.

dr Jolanta Gałuszka

Specjalista z zakresu prawa podatkowego krajowego i międzynarodowego. Biegły sądowy w zakresie opodatkowania międzynarodowego, podatku VAT (karuzele VAT) i rachunkowości.

Od 2013 r. wykładowca na stanowisku docenta w Karel de Grote University College, Faculty of
Management and Technology, Business Administration, Antwerpia, Belgia.

Autorka publikacji w Polsce i za granicą, członek rad programowych oraz recenzent zagranicznych czasopism, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Azji. 

Maciej Thorz
dr Maciej Thorz

Prawnik konstytucjonalista, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

dr Iwona Napłoszek
dr Iwona Napłoszek-Szopa

Od 2003 roku jest związana z katowicką firmą szkoleniową Exbis, która prowadzi warsztaty edukacyjne dla firm. Swoje doświadczenie biznesowe zdobywała jako koordynator, trener, przedsiębiorca, a obecnie partner zarządzający. W WSB jest wykładowcą na kierunku Psychologia w biznesie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu negocjacji. 
Do jej zainteresowań zawodowych należy edukacja osób dorosłych, a w szczególności w zakresie negocjacji, zarządzaniem oraz efektywnością osobistą.