Rafał Sołtysik
mgr Rafał Sołtysik

Menedżer kierunku prawo w biznesie. Swoje doświadczenie zdobywał początkowo w sądzie rejonowym, a następnie w ramach pracy w jednostce budżetowej Miasta Katowice, Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Katowicach oraz w ramach działań wykonywanych jako radca prawny.

Zawodowo pasjonuje się postępowaniem administracyjnym i wybranymi materiami z zakresu prawa administracyjnego (w szczególności dotyczącymi procesu inwestycyjnego i szacowania nieruchomości).

Maciej Banasik
dr Maciej Banasik

W swojej pracy dydaktycznej zajmuje się prowadzeniem wykładów i ćwiczeń z zakresu m.in.: nadzoru makro- i mikrooostrożnościowego, polityki pieniężnej, portfela inwestycyjnego, inwestycji alternatywnych, rynków finansowych oraz finansów osobistych. 
Zajmuje się doradztwem w obszarze pozyskiwania środków dla firm z sektora MŚP, inwestowania oraz restrukturyzacji zadłużenia osób fizycznych.
W pracy naukowej główna problematyka dotyczy rynków finansowych, kryzysów, inwestycji oraz polityki pieniężnej.

Andrzej Cichy
dr Andrzej Cichy

Doktor nauk prawnych w zakresie prawa, magister prawa oraz nadkomisarz policji. 
Swoje wieloletnie doświadczenie zdobywał jako funkcjonariusz organów ścigania od 1992 roku oraz od 1999 roku jako wykładowca, nauczyciel, trener, adiunkt etc. w instytucjach o różnych profilach kształcenia, głównie w zakresie: prawa, administracji, zarządzania, pedagogiki resocjalizacyjnej i bezpieczeństwa oraz w wielu ich kontekstach.
Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących: zagrożeń współczesnego świata, taktyk i technik kryminalistycznych, prawa karnego w zakresie przestępczości, a także stosowania kar i środków karnych orzeczonych przez sąd.

 

Autor wielu publikacji między innymi: "Zagrożenia dla bezpieczeństwa w obliczu przemocy domowej", "Wyzwania administracji bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce w realiach rzeczywistości unijnej. Prawne zagadnienia teoretyczne i praktyczne", "Wytwarzanie i kolportaż fałszywych banknotów w Polsce na przykładzie województwa śląskiego w latach 1995-1999"

Mikołaj Darmosz
mgr Mikołaj Darmosz

Asesor w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Zawodowo pasjonuje się postępowaniem egzekucyjnym w administracji, ogólnym postępowaniem administracyjnym, postępowaniem podatkowym, postępowaniem przed sądami administracyjnymi, a także podatkami i zagadnieniami z zakresu finansów publicznych, prawem oświatowym i rodzinnym.
Jest autorem publikacji:

  • „Zagadnienie egzekucji administracyjnej obowiązku edukacyjnego” Przegląd Prawa Publicznego 2/2020
  • Zasady rozpoznania zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, Samorząd Terytorialny 4/2021
  • Zobowiązanie do zwrotu dotacji – próba analizy instytucji na tle regulacji prawnofinansowych oraz podatkowych, Finanse Komunalne 1/2022
  • Wpływ przepisów specjalnych ustaw przeciwpandemicznych na przedawnienie zobowiązań podatkowych. Omówienie do postanowienia SKO z dnia 19 stycznia 2021 r., SKO.FP/41.4/617/2020/15319, OwSS 2021, nr 1
  • Zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów i budynków wpisanych do rejestru zabytków. Nieruchomości C.H. Beck 3/2022.
     
mgr Artur Dubiel

Asystent w Instytucie Naukowym Bezpieczeństwa WSB, koordynator Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa, wydawca serwisów grupy MIL.link, resortowy instruktor, weteran, doktorant wojskowej uczelni. Uczestnik spotkań eksperckich oraz Strategicznego Forum Bezpieczeństwa przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Aktywny uczestnik i współorganizator naukowych konferencji i seminariów. Odznaczony medalem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Specjalizacje i zainteresowania: system bezpieczeństwa państwa, zagrożenia asymetryczne i transsektorowe, terroryzm i antyterroryzm, siły i służby specjalne, walka informacyjna, operacje informacyjne, operacje psychologiczne, socjocybernetyka.

Agnieszka Dudek-Niestrój
mgr Agnieszka Dudek-Niestrój

Swoje doświadczenie zdobywała w trakcie licznych praktykach w działach prawnych jednostek samorządu terytorialnego oraz w prokuraturze. W ramach pracy w kancelarii radców prawnych przez kilka lat wspierała obsługę prawną dużej spółki z branży górniczej.  Posiada kilkuletnie doświadczenie w sprawach dotyczących ochrony praw konsumentów, zwłaszcza w sporach z bankami w zakresie kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej, oraz innymi instytucjami finansowymi np. w sprawach dot. obligacji GetBack, czy ubezpieczycielami, w szczególności w zakresie roszczeń z umów ubezpieczenia z UFK.  


Zawodowo interesuje się takimi zagadnieniami jak: prawo cywilne, prawo finansowe oraz prawo UE, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw konsumentów.   

dr Marcin Jałowiecki

Doktor nauk ekonomicznych. Doradca finansowy i prawny w zakresie windykacji należności. Zainteresowania naukowe: finanse publiczne, bankowość, rynek obligacji, międzynarodowe rynki finansowe w obliczu globalizacji i kryzysu ekonomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem rynków azjatyckich, międzynarodowe stosunki gospodarcze.

Robert Król
r. pr. dr Robert Król

Doktor nauk prawnych o specjalizacji prawo gospodarcze prywatne (rozprawa doktorska w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego Uniwersytetu Jagiellońskiego). Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Autor artykułów w renomowanych czasopismach naukowych m.in. w „Przeglądzie Prawa Handlowego” oraz „Państwie i Prawie”. Prelegent na międzynarodowych konferencjach naukowych.

 

Od wielu lat prowadzi własną kancelarię prawną, w ramach której doradzał m.in. grupom kapitałowym, w tym podmiotom z siedzibą zagranicą jak i klientom indywidualnym. Wcześniejsze doświadczenie zdobywał jako asystent prawny sędziego.

 

Ma ponad 8-letnią praktykę w obsłudze prawnej spółek kapitałowych (w tym podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego), a także mniejszych, lokalnych przedsiębiorców z terenu Małopolski, M.St. Warszawy oraz Pomorza. 
 

Aleksandra Makarucha
dr Aleksandra Makarucha

Menedżer kierunku biznes i administracja oraz kierunku administracja publiczna. Ponadto, kierownik Zakładu Prawa i Administracji Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.

Orzecznik organu wyższego stopnia administracji rządowej, orzecznik organu wyższego stopnia administracji samorządowej. Praktyk w zakresie procedury administracyjnej oraz administracyjnego prawa materialnego (specustawa drogowa, prawo budowlane, zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka nieruchomościami).

Autorka publikacji z zakresu prawa administracyjnego.

dr Iwona Napłoszek
dr Iwona Napłoszek-Szopa

Od 2003 roku jest związana z katowicką firmą szkoleniową Exbis, która prowadzi warsztaty edukacyjne dla firm. Swoje doświadczenie biznesowe zdobywała jako koordynator, trener, przedsiębiorca, a obecnie partner zarządzający. W WSB jest wykładowcą na kierunku Psychologia w biznesie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu negocjacji. 
Do jej zainteresowań zawodowych należy edukacja osób dorosłych, a w szczególności w zakresie negocjacji, zarządzaniem oraz efektywnością osobistą.

dr Dariusz Olesiński
dr Dariusz Olesiński

Doktor nauk humanistycznych, filozof i psycholog. Jego zainteresowania badawcze związane są z filozofią antyczną oraz pograniczem zagadnień psychologii i filozofii, z uwzględnieniem ich aspektu rozwojowo-psychoterapeutycznego. Obszary aktywności dydaktycznej dotyczą m.in. etyki biznesu, etykiety zawodowej, psychologii komunikacji, psychologii zarządzania i reklamy. 

Na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie prowadzi zajęcia między innymi z etyki zawodu psychologa, psychologii marketingu i reklamy czy z psychologii zarządzania organizacją.


Wśród publikacji naukowych można wymienić: "Samopoznanie jako motyw Platońskiej psychologii w dialogu Fajdros”, "Terapeutyczna moc Sokratejskiej dialektyki" czy "Elenktyka jako ‘therapeia’ w świetle Platońskiego ‘Eutyfrona’".

mgr Joanna Rurańska-Krężel

Specjalista z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa gospodarczego i prawa pracy. Były radca prawny ING Bank Śląski, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Temida S.C.
 

mgr Mariusz Rutke

Ekspert, praktyk z zakresu rachunkowości i controllingu w branży przemysłowej oraz finansowej, a także wykorzystania narzędzi informatycznych w biznesie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia biznesowe z zakresu rachunkowości, controllingu oraz programowania.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w centrali ING Banku Śląskiego oraz pracując jako analityk finansowy w branży przemysłowej. 

Ponadto, jest właścicielem firmy informatycznej specjalizującej się w tworzeniu narzędzi biznesowych.

Maciej Thorz
dr Maciej Thorz

Prawnik konstytucjonalista, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

dr hab. Mariusz Wojewoda, prof. UŚ

Doświadczenie zawodowe zdobywał na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Zabrzu.

Zawodowo pasjonuje się: aksjologią, etyką biznesu, filozofią techniki (szczególnie zagadnieniami związanymi z AI – sztuczną inteligencją), problematyką pracy w kontekście wykorzystania nowych technologii.

Jest autorem publikacji:

  •  Pluralizm aksjologiczny i jego implikacje we współczesnej filozofii religii. Katowice: Wydawnictwo UŚ. 2010, ss. 335,
  •  Być, mieć, czy władać, red. M. W. Czakon, M. Wojewoda, „Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu 2013, t. 49, nr 4, s. 320.
  •  Etyczne aspekty wymiany gospodarczej w Internecie, „Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej” z. 85. Red. A. Kuzior, D. Fobelova. Gliwice 2015, s. 599–616. ISSN 1641-3466 4) Narratives about Cyborgization in the Context of Technoevolution. “Logos Ethos”. T. 52 (2020), s. 11-32. 5) The Rule of the System of Technology and Its Algorithms and the Problem of Moral Responsibility, “Er(r)go”. Nr 42, [z.] 1 (2021), s. 35-53.

Na naszej uczelni prowadzi zajęcia na przedmiotach:

  •  Etyka w biznesie na kierunkach psychologia w biznesie i prawo w biznesie
  •  Praca w ujęciu filozoficznym i prakseologicznym na kierunku pedagogika
  •  Seminarium magisterskie na kierunku zarządzanie