dr Jan Głuchowski
prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski

Ukończył studia na Wydziale Morskim w Sopocie. Bezpośrednio po studiach podjął pracę jako asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał stopień doktora nauk prawnych i zrobił habilitację z ekonomii. Następnie został belwederskim profesorem nadzwyczajnym nauk prawnych, a dalej – zwyczajnym. Na Wydziale Prawa pełnił funkcję: dyrektora Instytutu Administracji, dziekana, a także funkcję prorektora na Uniwersytecie.  Od 1998 r. jest profesorem w Akademii Leona Koźmińskiego, Kolegium Prawa w Warszawie. Od momentu powstania był rektorem Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu (do 2013 r.), a wcześniej prorektorem Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Przez 11 lat wykładał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez rok był visiting profesorem w The University of Michigan, USA; w latach 1968-1975 w Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa. Wykładał w 16 uniwersytetach zagranicznych w tym Santiago Compostella, Reggio Emilia, Antwerpii, Ghadze i Istambule. Uczestniczył w około 40 konferencjach międzynarodowych. Jest członkiem 5 kolegiów redakcyjnych czasopism międzynarodowych i najbardziej prestiżowej organizacji prawa podatkowego European Association of Tax Law Professors. Recenzent w przewodach doktoratów honoris causa. Jest promotorem w 28 zakończonych przewodach doktorskich i recenzentem w około 90, w tym zagranicznych  w Amsterdamie, Nottingham i Wilnie. Autor około 300 publikacji naukowych, w tym 50 w językach obcych.

prof. zw. dr hab. Krystyna Piotrowska-Marczak

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości, członek założyciel Komitetu Nauk o Finansach PAN, członek Rady Naukowej PTE, członek Rady Naukowej Wydawnictwa Central European Review of Economics & Finance,  członek Rady Programowej Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Europy Środkowej i Wschodniej oraz wielu towarzystw naukowych. W 1972 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1981 r. po habilitacji została profesorem nadzwyczajnym UŁ. W 1990 roku została belwederskim profesorem zwyczajnym – profesorem nauk ekonomicznych. Na Uniwersytecie Łódzkim pełniła funkcję:  Dyrektora Instytutu Finansów, Bankowości i Ubezpieczeń UŁ (2006-2010), Kierownik Katedry Finansów Publicznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym (2006–2010), Kierownika Katedry Finansów i Bankowości UŁ (1996–2006),  Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego ds. Ekonomicznych (1996–2002), Kierownik Zakładu Finansów Lokalnych (1992–1996) oraz Kierownik Zakładu Finansowania Sfery Niematerialnej (1983–1992). Od 2008 r. jest Profesorem w Instytucie Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu prowadząc zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich Jest promotorem w 12 zakończonych przewodach doktorskich. Sporządziła 5 recenzji w przewodach profesorskich, 10 w habilitacyjnych oraz 13 w doktorskich. W latach 1992-2008 była ekspertem Sejmu RP w sprawach finansów publicznych. Wykładowca Uniwersytetów: w Hanoi, Giessen, Sofii i Bratysławie. Jest specjalistką w zakresie finansów i zarządzania procesami finansowymi. Autorka ponad 200 publikacji w zakresie: finansów, polityki finansowej, polityki fiskalnej, polityki podatkowej, polityki monetarnej, finansów publicznych, finansów samorządu terytorialnego, finansów ochrony zdrowia, finansów szkolnictwa wyższego.

dr Jacek Patyk
dr hab. Jacek Patyk, prof. UWSB Merito w Toruniu

Radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu w Instytucie Finansów, wykładowca Executive MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie prawa podatkowego. Prof. Jacek Patyk to ceniony  ekspert w zakresie podatków, posiada wieloletnie doświadczenie, również poprzez długoletnią pracę w organach podatkowych. Obecnie prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego. Były Członek Krajowej Rady Naukowej w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Członek Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jest autorem wielu publikacji, w tym książki pt. "Opodatkowanie Kościoła Katolickiego i osób duchownych", oraz pod wspólną redakcją z prof. Janem Głuchowskim „Zarys polskiego prawa podatkowego” a także „Finanse i rachunkowość wobec wyzwań procesów globalizacyjnych”. Jest jednym z autorów komentarza Becka - „Ustawa o finansach publicznych”.  Lubiany i wysoko oceniany przez studentów wykładowca.

dr hab. Ona Grazina Rakauskiene

Obecnie Kierownik laboratorium jakości życia (od 2015 r.), Kierownik programu naukowego „Poprawa jakości życia i zwiększenia możliwości zatrudnienia” (od 2011 r.) oraz Profesor na Wydziale Zarządzania Gospodarką i Finansami, Instytut Ekonomii (od 2010 r.) na Uniwersytecie Mikołaja Romerisa. Wcześniej Kierownik programu studiów magisterskich międzynarodowego handlu i ceł w Instytucie Gospodarki i Biznesu (2013-2015), Redaktor Naczelny Scientific Research Journal Intellectual Economics, Profesor w Katedrze Ekonomii (2001-2010), Kierownik biura w Parlamencie Republiki Litewskiej (2001-2003), Kierownik Departamentu Analizy gospodarczej i prognozowania w Instytucie Gospodarki i Prywatyzacji Ministerstwa Gospodarki Republiki Litewskiej (1998-2000), Docent, Profesor Katedry Międzynarodowej Gospodarki i Biznesu (1995-2000), starszy wykładowca w Instytucie Gospodarki Litewskiej Akademii Nauk (1995-2000).  Autorka ponad 300 publikacji naukowych. Opiekun naukowy studiów doktoranckich, członek komisji ds. studiów Uniwersytetu Mikołaja Romerisa. Wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Posiada 25-letnie doświadczenie pedagogiczne.

dr hab. Jolanta Ciak, prof. nadzw. UWSB Merito w Toruniu

Kierownik Instytutu Finansów na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Wieloletni wykładowca na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych na Wydziałach Finansów i Zarządzania w Toruniu i Bydgoszczy Uniwersytetu WSB Merito.

Autorka ponad 100 artykułów poświęconych problematyce deficytu budżetowego, długu publicznego, podatków i systemu podatkowego, wydatków budżetowych i polityki budżetowej, integracji europejskiej, wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w Polsce, jak również audytu wewnętrznego. Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Członek licznych towarzystw naukowych. Recenzent w prestiżowych polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskała w 2000 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie Finanse uzyskała w 2014 r. w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

dr Monika Wyrzykowska - Antkiewicz

Adiunkt w Instytucie Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w lutym 2009 roku obroniła rozprawę doktorską. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu problematyki makroekonomicznej, międzynarodowych stosunków gospodarczych i finansów.

dr Jacek Wójcik

Doktor nauk ekonomicznych, od 1999 r. pracownik naukowo-dydaktyczny zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na którym w 2005 roku obronił pracę doktorską. W latach 1999-2001 pracownik Banku Rozwoju Cukrownictwa S.A. w Poznaniu; w latach 2001-2005 pracownik Banku Spółdzielczego w Toruniu, w którym zajmował m.in. następujące stanowiska: Kierownika Zespołu w Centrali Banku oraz Dyrektora Oddziału; od roku 2007 - Wicekanclerz Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu; od roku 2011  - przewodniczący Rady Nadzorczej w Banku Spółdzielczym w Toruniu.

dr Maciej Tokarski

Dr nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym w 2003 roku obronił pracę doktorską: Ocena i perspektywy wykorzystania faktoringu do finansowania bieżącej działalności małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie województwa kujawsko – pomorskiego za którą otrzymał wyróżnienie w kategorii prac doktorskich, nadane przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Od roku 2003 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Rachunkowości (a od 2014 r. Katedry Finansów i Rachunkowości) Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych.  Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu rachunkowości i finansów, współautor książek, ekspert ds. oceny finansowo-ekonomicznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, Urząd Marszałkowski Toruń.

dr Andrzej Tokarski

Dr nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z oceną kondycji ekonomiczno-finansowej podmiotu gospodarczego w aspekcie zagrożenia kontynuacji działalności oraz upadłością przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej. Autor lub współautor około 100 publikacji z zakresu rachunkowości, analizy finansowej i finansów przedsiębiorstw. Wykładowca przedmiotów: rachunkowość, rachunkowość finansowa, rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza, rachunkowość podatkowa, rachunkowość finansowa, strategia finansowania działalności, biznes plan. W latach 2008-2011 Przewodniczący Rady Nadzorczej PKS Lipno Sp z o.o, od 2003 roku nauczyciel dyplomowany, od 2005 egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w zawodzie technik ekonomista, sprzedawca.  Od 2003 roku członek Panelu Ekspertów przy Urzędzie Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie funduszy unijnych, szkoleniowca w Fundacji Ekspert Kujawy w Inowrocławiu w zakresie zasad sporządzania biznes planu.

dr Piotr Majewski

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2007 r. wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu w Instytucie Finansów. Od 2002 roku związany z branżą ubezpieczeniową i motoryzacyjną. Autor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny ubezpieczeń, przestępczości ubezpieczeniowej i gospodarczej, propagowania edukacji finansowej, między innymi: Poziom świadomości ubezpieczeniowej, a przyzwolenie społeczne na przestępstwa ubezpieczeniowe (Szczecin 2010), Zagrożenie bankowości korporacyjnej z organizowaną przestępczością gospodarczą (Warszawa 2011), Analiza danych dotyczących przestępstw ujawnionych w latach 2001-2011 w związku z działalnością zakładów ubezpieczeń - członków Polskiej Izby Ubezpieczeń (Warszawa, 2012), „Kompensacja szkód z tytułu ubytku wartości handlowej pojazdów poddanych naprawie – aspekt makroekonomiczny”,  (Toruń 2012). Poza działalnością naukową dr Piotr Majewski od 2004 roku związany jest z Polską Izbą Ubezpieczeń. Jako ekspert z dziedziny ubezpieczeń, współpracuje także z zakładami ubezpieczeń oraz organami ścigania.

dr Krzysztof Maślankowski

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent UMK, SGH, ALK Koźmiński, adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito Toruń, studia MBA (Franklin University/UWSB Meirto w Toruniu). Wiceprezes Zarządu ds. finansowych w spółce Creotech Instruments SA, ekspert ds. wyceny biznesu i portfeli inwestycyjnych ARP SA, członek organów spółek kapitałowych (PHF SA,  LWB SA, AMS Sp. z o.o., ARES SA, PBW Sp. z o.o. ). Debiut giełdowy IPO ze spółka Lubelski Węgiel Bogdanka SA (Przewodniczący Rady Nadzorczej), członek Krajowego Komitetu Standardów Rachunkowości V kadencji. Posiada tytuł doradcy podatkowego, głównego księgowego SKwP (licencja MF). Członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Doświadczenie zawodowe w obszarze: kierowania zespołami projektowo- analitycznymi, kierowanie procesami sprzedaży spółek na rynku giełdowym i pozagiełdowym,   finanse korporacyjne, strategie finansowe przedsiębiorstw, budowa i zarządzanie portfelem inwestycyjnym, wycena i zarządzanie wartością przedsiębiorstw, rynek kapitałowy, fuzji, przejęć,  dokapitalizowanie, wniesienia, połączenia, podziały, wydzielenia,  przekształcenia, restrukturyzacja, transakcje na instrumentach finansowych (kupno/sprzedaż), zastosowania rachunkowości finansowej, zarządczej, controlingu, budżetowania, analizy finansowej, fundamentalnej, technicznej,  due diligence.  Nagroda I stopnia Rady Naukowej SKwP za najlepszą pracę doktorską – publikacja książkowa (Rekonstrukcja podstaw teoretycznych Activity Based Costing. Studium metodologiczne).  Doświadczenie w nadzorze właścicielskim – Przewodniczący Rad Nadzorczych (Lubelski Węgiel “Bogdanka” – wprowadzenie spółki na GPW), Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego, Polski Holding Farmaceutyczny, AMS LOT. Członek Krajowego Komitetu Standardów Rachunkowości V kadencji, tytuł doradcy podatkowego, licencja Ministerstwa Finansów, kwalifikacje głównego księgowego SKwP.  Żonaty, jedno dziecko. Zainteresowania – religie świata, sporty wyczynowe.

dr Piotr Prewysz-Kwinto

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Praca doktorska pt. "Rachunek kosztów docelowych w przedsiębiorstwach działających w Polsce" zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepszą pracę doktorską organizowanym przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor lub współautor około 60 publikacji naukowych z zakresu finansów i rachunkowości, a także podręczników dla studentów ("Analiza finansowa", "Finanse przedsiębiorstw", "Matematyka finansowa").  Uczestnik około 50 krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, kilku stypendiów i staży zagranicznych na uniwersytetach we Francji (Paryż, Montpellier, Amiens, Rennes) oraz współrealizator dwóch naukowych grantów badawczych. Aktywnie współpracuje również ze środowiskiem gospodarczym – autor ponad 100 opracowań i analiz finansowych, ekonomicznych i ryzyka, w tym dla projektów finansowanych ze środków europejskich. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz European Accounting Association. Praktyk zajmujący się od ponad 10 lat przygotowywaniem analiz finansowych, ekonomicznych i ryzyka. Twórca i opiekun merytoryczny studiów podyplomowych na kierunku analityk finansowy.

dr Błażej Dudkiewicz

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, specjalizujący się w problematyce bankowości, rynków finansowych oraz polityki pieniężnej. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wieloletni pracownik międzynarodowych korporacji dostarczających oprogramowanie dla sektora finansowego (przede wszystkim banków komercyjnych, domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych) umożliwiające pozyskiwanie danych finansowych oraz zarządzanie transakcjami i ryzykiem finansowym. Pełnił w nich funkcje m.in. starszego analityka danych, specjalisty ds. modelowania finansowego oraz starszego konsultanta biznesowego.

mgr Marzena Stojak-Reimus

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych o specjalności podatki na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Od 2008 roku wykładowca przedmiotów z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej na studiach licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu, ukończony kurs pedagogiczny dla nauczycieli czynnych zawodowo. Praktyk dzielący się wiedzą i kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym z dziedziny rachunkowości finansowej i zarządczej, analiz finansowych, podatków, a także badania sprawozdań finansowych podmiotów gospodarczych. Czynnie wykonująca zawód jako biegły rewident, prezes firmy audytorskiej.