dr hab. Jolanta Ciak, prof. nadzw. UWSB Merito w Toruniu

Kierownik Instytutu Finansów na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Wieloletni wykładowca na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych na Wydziałach Finansów i Zarządzania w Toruniu i Bydgoszczy Uniwersytetu WSB Merito.

Autorka ponad 100 artykułów poświęconych problematyce deficytu budżetowego, długu publicznego, podatków i systemu podatkowego, wydatków budżetowych i polityki budżetowej, integracji europejskiej, wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w Polsce, jak również audytu wewnętrznego. Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Członek licznych towarzystw naukowych. Recenzent w prestiżowych polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.

Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskała w 2000 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie Finanse uzyskała w 2014 r. w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

dr hab. Maria Dragun-Gertner, prof. UWSB Merito w Toruniu

Profesor Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu od 2001. W latach 1973-2015 pracowała na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, od 1998 na stanowisku profesora. Od 2002 kierownik Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. W latach 1991-2000 była zatrudniona w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej jako Dyrektor Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej i radca ministra. Wieloletni przedstawiciel Polski na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej, Komisji Helsińskiej i Komitetu Żeglugowego Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. Przez trzy kadencje, od 2007 do 2019 pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego, a w latach 2007-2009 brała udział w pracach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w Zespole Prawa Międzynarodowego Prywatnego. Była także członkiem Rady Nadzorczej Zarządu Portu Szczecin - Świnoujście i Rady Nadzorczej Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Matka chrzestna m/s Cyklon, statku Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W latach 2013-2017 pełniła funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego. Jest Wiceprezesem Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. Od 1981 jest członkiem Komisji Prawa Morskiego Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Gdańsku. Autorka 77 publikacji w zakresie prawa morskiego i prawa prywatnego międzynarodowego, w tym dwóch monografii: "Kwotowe ograniczenie odpowiedzialności przewoźnika w międzynarodowym prawie przewozowym", "Ograniczenie autonomii woli stron morskich kontraktów żeglugowych"; dwukrotny udział w Systemie Prawa Prywatnego oraz współautor pracy zbiorowej "Prawo Morskie". Redaktor naczelny "Studia Iuridica Toruniensia" (2013-2015) oraz Roczników Naukowych UWSB Merito Toruń (20016-2013). Prowadzi wykłady z prawa cywilnego, prawa europejskiego, międzynarodowego prawa handlowego i prawa prywatnego międzynarodowego.

 

dr Jan Głuchowski
prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski

Ukończył studia na Wydziale Morskim w Sopocie. Bezpośrednio po studiach podjął pracę jako asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał stopień doktora nauk prawnych i zrobił habilitację z ekonomii. Następnie został belwederskim profesorem nadzwyczajnym nauk prawnych, a dalej – zwyczajnym. Na Wydziale Prawa pełnił funkcję: dyrektora Instytutu Administracji, dziekana, a także funkcję prorektora na Uniwersytecie.  Od 1998 r. jest profesorem w Akademii Leona Koźmińskiego, Kolegium Prawa w Warszawie. Od momentu powstania był rektorem Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu (do 2013 r.), a wcześniej prorektorem Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Przez 11 lat wykładał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez rok był visiting profesorem w The University of Michigan, USA; w latach 1968-1975 w Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa. Wykładał w 16 uniwersytetach zagranicznych w tym Santiago Compostella, Reggio Emilia, Antwerpii, Ghadze i Istambule. Uczestniczył w około 40 konferencjach międzynarodowych. Jest członkiem 5 kolegiów redakcyjnych czasopism międzynarodowych i najbardziej prestiżowej organizacji prawa podatkowego European Association of Tax Law Professors. Recenzent w przewodach doktoratów honoris causa. Jest promotorem w 28 zakończonych przewodach doktorskich i recenzentem w około 90, w tym zagranicznych  w Amsterdamie, Nottingham i Wilnie. Autor około 300 publikacji naukowych, w tym 50 w językach obcych.

dr Jacek Patyk
dr hab. Jacek Patyk, prof. UWSB Merito w Toruniu

Radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu w Instytucie Finansów, wykładowca Executive MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie prawa podatkowego. Prof. Jacek Patyk to ceniony  ekspert w zakresie podatków, posiada wieloletnie doświadczenie, również poprzez długoletnią pracę w organach podatkowych. Obecnie prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego. Były Członek Krajowej Rady Naukowej w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Członek Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jest autorem wielu publikacji, w tym książki pt. "Opodatkowanie Kościoła Katolickiego i osób duchownych", oraz pod wspólną redakcją z prof. Janem Głuchowskim „Zarys polskiego prawa podatkowego” a także „Finanse i rachunkowość wobec wyzwań procesów globalizacyjnych”. Jest jednym z autorów komentarza Becka - „Ustawa o finansach publicznych”.  Lubiany i wysoko oceniany przez studentów wykładowca.

dr hab. Robert Gawłowski, prof. UWSB Merito

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji, a także Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureat prestiżowego konkursu na najlepsze prace doktorskie z zakresu samorządu terytorialnego czasopisma „Samorząd Terytorialny” Wydawnictwa Wolters Kluwer w 2012 r. Pracownik naukowy oraz praktyk współpracujący z administracją rządową i samorządową. Autor licznych artykułów naukowych i publicystycznych związanych z problematyką samorządu terytorialnego i zarządzania publicznego. Autor wielu artykułów i komentarzy w mediach lokalnych i ogólnokrajowych na temat samorządu terytorialnego, zarządzania publicznego oraz bezpieczeństwa wewnętrznego.   

dr Ewa Jankowska

Doktor nauk ekonomicznych, wieloletni pracownik naukowo - dydaktyczny, adiunkt w Instytucie Finansów i Ekonomii Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Zainteresowania naukowe: ekonomia dobrobytu, badania jakości i poziomu życia, bezpieczeństwo ekonomiczne.
 

dr Jarosław Krajewski

Absolwent Zarządzania o specjalności Informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem, doktor nauk ekonomicznych. Autor kilkunastu artykułów z zakresu szeroko pojętych metod ilościowych. W praktyce gospodarczej posiada doświadczenie jako administrator baz danych, wdrożeniowiec dedykowanych systemów informatycznych i ich administrator oraz ekspert ds. analiz. Przez blisko dekadę związany z rynkiem ubezpieczeń w roli Brokera.

Doświadczenie dydaktyczne w zakresie: statystyki, ekonometrii i prognozowania, zastosowania metod ilościowych, demografii, ubezpieczeń, inżynierii ryzyka, promowania prac dyplomowych.

dr Paweł Machalski

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce; absolwent Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zróżnicowane zainteresowania naukowe obejmują m.in. systemy polityczne państw współczesnych, zagadnienia z zakresu administracji publicznej ze szczególnym uwzględnieniem samorządu terytorialnego, a także stosunki państwo-Kościół oraz dyplomację. Autor monografii pod tytułem: „Europa Samorządna. Samorząd terytorialny w wybranych państwach Unii Europejskiej” oraz kilkunastu artykułów naukowych.

dr Tomasz Marcysiak

Socjolog, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w Bydgoszczy. Ekspert w zakresie badań przemian zachodzących na obszarach wiejskich. Metodami socjologii jakościowej bada postawy przedsiębiorcze mieszkańców wsi, kulturę ludową oraz strategie zawodowe i aspiracje edukacyjne młodzieży i dzieci. Organizator licznych obozów naukowych i projektów badawczych dla studentów. Mówi o sobie, że jest tak zwanym socjologiem zaangażowanym lepiej czującym się w terenie niż w gabinecie. Zainteresowania naukowe: socjologia wsi, socjologia miast, przemiany społeczne, badania jakościowe.

dr Michał Szewczyk

Adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych na Wydziale Finansów i Zarządzania Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu, radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu oraz stały mediator sądowy. W 2011 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując tytuł najlepszego absolwenta. Jego praca magisterska zdobyła I nagrodę w prestiżowym konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa konstytucyjnego i systemów politycznych organizowanym przez czasopismo naukowe „Przegląd Prawa Konstytucyjnego”. W 2015 r. obronił z wyróżnieniem - na tym samym Wydziale - rozprawę doktorską pt. „Najwyższe zwierzchnictwo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad siłami zbrojnymi w świetle Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r.”. Odbywał również studia prawnicze na Uniwersytecie w Bergen (Norwegia). Autor licznych publikacji naukowych, w tym dwóch monografii, z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego i prawa Unii Europejskiej. Doświadczenie zawodowe poza pracą w kancelariach prawniczych zdobywał m.in. w Zespole Orzecznictwa i Studiów Biura Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Ekspert prawny Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Prowadzi zajęcia z aplikantami adwokackimi w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Toruniu. 

Katarzyna Bartkowiak

Radca prawny, pracownik dydaktyczny na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych z zakresu audytu i kontroli wewnętrznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiów podyplomowych z zakresu organizacji i techniki handlu zagranicznego Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, w przeszłości certyfikowany mediator wpisany na listę mediatorów przy Ministrze Finansów, wykładowca w ramach szkolenia aplikantów radcowskich w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie oraz Bydgoszczy, współpracowała zawodowo z jednostkami finansów publicznych (m.in. Izbą Celną w Toruniu), prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego, specjalizacja: prawo handlowe międzynarodowe, prawo celne, podatek akcyzowy, prawo gospodarcze, prawo cywilne, prawo administracyjne.

 

Paweł Idźkowski

Radca prawny wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy, wspólnik zarządzający w IP Legal Kancelaria Radców Prawnych Paweł Idźkowski Agnieszka Pęsiek s.c. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz doktorant na tym Wydziale. Ukończył również studia na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją Bankowość i Rynek Finansowy oraz podyplomowe studia Prawa Bankowego i Bankowości (NBP). Specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym, bankowym oraz prawie ochrony danych osobowych, a ponadto reprezentuje klientów w procesach sądowych, w szczególności w sprawach z zakresu dochodzenia należności powstałych na gruncie prowadzonej działalności gospodarczej. Jego działalność zawodowa obejmuje w szczególności kompleksową obsługę spółek działających na rynku krajowym, jak i międzynarodowym oraz stałą pomoc prawną na rzecz jednego z banków. Z kolei doświadczenie obejmuje m.in. praktykę w największych międzynarodowych kancelariach prawniczych oraz pracę jako prawnik wewnętrzny spółki działającej na rynku finansowym.

Renata Kozioł

Radca prawny oraz pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie gospodarczym, prawie administracyjnym oraz prawie Unii Europejskiej. Prowadzi zajęcia i szkolenia na wielu uczelniach, dla instytucji samorządowych oraz stowarzyszeń. Posiada bogate doświadczenie zawodowe. Prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego, w ramach której zajmuje się obsługą prawną osób fizycznych i prawnych, w tym m.in. Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lipnie.

Michał Trempała

Absolwent prawa i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w banku. W latach 2011-2016  zastępca naczelnika Wydziału Prawnego i Ochrony Konsumentów  w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Od 2016 r. pracownik Najwyższej Izby Kontroli. Wiceprezes bydgoskiego oddziału Federacji Konsumentów. Specjalizuje się w prawie administracyjnym. Autor opracowań z zakresu sankcji administracyjnych.

Dominika Zielińska

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odbyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, którą ukończyła uzyskując pozytywny wynik z egzaminu zawodowego w 2016 r. Od 2016 r. wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Toruniu. Absolwentka kursów m.in. z prawa bankowego, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, praw człowieka. Prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych.