Zastanawiałeś się kiedyś nad prowadzeniem własnej firmy? A może od dawna masz pomysł, tylko nie jesteś pewny, w jaki sposób go zrealizować, jakie będziesz musiał ponieść koszty lub w jakiej branży będziesz mógł najlepiej rozwinąć potencjał firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w Branżowych Symulacjach Biznesowych.

 

Branżowe Symulacje Biznesowe to gry edukacyjne, z których korzystają studenci Wyższych Szkół Bankowych oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Symulacja Planowanie Biznesu została udostępniona studentom pierwszych lat studiów i mogą z niej korzystać po zalogowaniu do Ekstranetu. Dzięki Planowaniu biznesu możesz przećwiczyć zakładanie własnej działalności gospodarczej krok po kroku w bezpiecznym, wirtualnym środowisku. To od Ciebie będzie zależało, czym zajmie się twoja firma, jak ją nazwiesz, ilu zatrudnisz pracowników czy w jaki rodzaj reklamy zainwestujesz. Pozostałe dwie symulacje, czyli Zarządzanie firmą oraz Zarządzanie projektem to dowód na to, że ćwiczenia prowadzone zdalnie mogą mieć interesującą i niestandardową formę. 

 

 

Zarządzanie firmą

 

Na tym etapie pracujesz zespołowo pod okiem wykładowcy, konkurując ze swoimi koleżankami i kolegami z roku o to, aby Twoje przedsiębiorstwo zajęło wysoką pozycję w rankingu najlepiej prosperujących firm na rynku. Do dyspozycji masz jedną z kilkunastu branż m.in. biuro podróży, warsztat samochodowy, agencję eventową, restaurację czy biuro rachunkowe. Kiedy już wiesz, jaka jest misja Twojej firmy, wyposażyłeś biuro i zatrudniłeś pracowników, pozostaje Ci ustalić, jakie zasady i wartości będą przyświecać Twojemu zespołowi. Dbaj o swoich pracowników, ponieważ jeśli będziesz im za mało płacił lub nie uwzględnisz ich potrzeb, mogą zwolnić się z pracy. 


Firmę prowadzisz przez 12 wirtualnych miesięcy i w każdym kolejnym miesiącu dostosowujesz swoją ofertę do aktualnych warunków. Miesiąc to jedna runda. Każda podjęta przez Ciebie decyzja dotycząca rozwoju firmy będzie niosła za sobą konsekwencje ponownej oceny początkowych założeń o liczbie zatrudnionych osób, oferowanych usługach czy inwestycji w dodatkowy sprzęt. Pamiętaj, aby na bieżąco analizować koszty oraz przychody, ponieważ od tego zależy stan finansowy firmy. Jeśli nie będziesz osiągał zysku, konieczne może okazać się zaciągnięcie kredytu w banku.


Przed rozpoczęciem każdej rundy możecie spotkać się z wykładowcą na tzw. odprawę, aby wspólnie przeanalizować sytuację, wyciągnąć wnioski, skonsultować kolejne działania, ale przede wszystkim, omówić na konkretnych przykładach mechanizmy rynkowe, które mogliście zaobserwować w trakcie gry.

 

 

Zarządzanie projektem

 

W tej symulacji wcielasz się w rolę product managera, do którego należy jedno z czterech zadań: przygotowanie szkolenia dla pracowników, budowa nowego laboratorium, utworzenie działu badań i rozwoju w firmie lub wprowadzenie nowego produktu na rynek. 
Do Twoich głównych zadań będzie należało przydzielanie zasobów do zadań, kontrola wydatków, zarządzanie relacjami z interesariuszami oraz zarządzanie ryzykiem. Oprócz tego musisz mieć na uwadze oczekiwania zarządu dotyczące wysokości budżetu, który jest do Twojej dyspozycji oraz czasu realizacji projektu. 


Przeanalizuj harmonogram działań i terminy, jakie masz na realizację poszczególnych etapów, a następnie na tej podstawie przydziel zadania członkom zespołu, których zaprosiłeś do współpracy. W rundzie realizacji projektu możesz ich motywować oraz negocjować ich dyspozycyjność. Pamiętaj jednak, że nikt nie pracuje za darmo i jest to koszt, który musisz uwzględnić w budżecie.
Kolejny krok to wybór interesariuszy, którzy mogą zasilać projekt dodatkowymi środkami finansowymi lub generować koszty. Dla każdego interesariusza jest obliczone prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka konfliktu interesów. Twoim zadaniem jest zmniejszenie tego ryzyka, ponieważ jego pojawienie się pociągnie za sobą konsekwencję wykorzystania dodatkowych środków, które nie są przewidziane w budżecie z tzw. rezerwy menedżerskiej. 


Ocena rezultatów Twojej pracy będzie przebiegać w odniesieniu do ośmiu kluczowych kompetencji, które wybrano na podstawie Europejskiej metodyki IPMA (International Project Management Association). Należą do nich planowanie, zakres, harmonogram, finanse, ryzyko, interesariusze, orientacja na wyniki i przestrzeganie zasad. 


Symulacje są idealnym dopełnieniem zajęć związanych z biznesem. Forma online sprawia, że możesz się w nie angażować również podczas nauki zdalnej i w ten sposób zdobywać doświadczenie w prowadzeniu wirtualnego przedsiębiorstwa. To także doskonała okazja, aby szlifować umiejętności, takie jak praca w zespole, myślenie strategiczne czy podejmowanie decyzji pod presją czasu.
 

Zobacz także