Obecnie większość rozmów rekrutacyjnych jest realizowana online. Rekruterzy przekonali się do tej formy. Okazuje się, że nie tylko im się spodobała, ale również okazała się bardzo skuteczna. 
Istnieją wyraźne przesłanki, że ta forma rekrutacji zostanie z nami na dłużej. Studenci często pytają mnie, jak się przygotować do takiej rozmowy, na co w szczególności zwrócić uwagę, jak się ubrać, z jakiego sprzętu skorzystać. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.


Rekrutacja online. Na co zwrócić uwagę?

 

  1. Zadbaj o tło. Proponuję jasne ściany, uporządkowane miejsce. Wciąż w modzie jest biblioteczka w tle, ale jeśli jej nie masz, nie przejmuj się – ważne jest to, żebyś czuł się swobodnie. 
  2. Korzystaj z laptopa, a nie smartfona podczas rozmowy rekrutacyjnej. 
  3. Włącz kamerę podczas rozmowy – rekruter chce Cię zobaczyć. 
  4. Zrób rozmowę testową z kimś znajomym, żeby być pewnym, że kamera, mikrofon i słuchawki działają, a Twoja twarz nie jest prześwietlona. 
  5. Uprzedź domowników, że planujesz rozmowę wideo i poproś o ciszę.
  6. Wycisz telefon komórkowy, żeby nic Cię nie rozpraszało.  

 

Dress code na rozmowie rekrutacyjnej online


Niezależnie od tego, czy rozmawiasz w realu czy online, ubiór jest bardzo ważny. Potraktuj to spotkanie jak tradycyjną rozmowę w biurze. Skompletuj całość stroju, a nie tylko tę część, która jest widoczna w kamerze. Pamiętaj o tym, że gdybyś musiał wstać podczas rozmowy, nieprofesjonalnie będą wyglądać np. spodnie dresowe, a to wpłynie również na Twoje poczucie komfortu. Dobierz strój do stanowiska, na które aplikujesz. Polecam ubrać się podobnie jak do pracy w biurze. Najczęściej podczas rozmów online kandydaci wybierają smart casual. 


Gotowe odpowiedzi na pytania


Forma online sprawia, że kandydaci przygotowują sobie z wyprzedzeniem gotowe odpowiedzi na najbardziej popularne pytania rekrutacyjne. Warto dobrze zastanowić się nad wykorzystaniem tego rozwiązania, ponieważ w czasie rozmowy  doskonale widać, jeśli kandydat czyta odpowiedzi. Przez to traci na autentyczności, uwypukla się również brak pewności siebie. Alternatywą dla przygotowania gotowych odpowiedzi jest stworzenie listy najistotniejszych kwestii. Ma ona być wsparciem do odpowiedzi na pytania, a nie gotową 
do przeczytania treścią. 


Twoje CV to Twoja wizytówka


Zadbaj o to, żeby Twoje CV było profesjonalne, bo rekruterzy oceniają Cię już na jego podstawie. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Możesz skorzystać z kreatorów do generowania CV. Proponuję, żeby zdjęcie było biznesowe. Jeśli masz pytania, w Wyższych Szkołach Bankowych prężnie działają Biura Karier, w których możesz poprosić o poradę doradców zawodowych lub specjalistów ds. rozwoju kariery. 


Nie bój się pytać


Niezależnie od sposobu przeprowadzania rozmowy rekrutacyjnej przygotuj sobie pytania, które chcesz zadać rekruterowi. Nie miej oporów, nie bój się pytać. Jeśli masz problemy ze sprzętem w trakcie rozmowy – informuj o tym na bieżąco. 
 

Zobacz także