Justyna Dzięgiel i Marcin Czyżuk to wykładowcy WSB, którzy w podcastach, z pasją rozmawiają o tym, jak podróżować mądrze, ciekawie i odpowiedzialnie. To podcasty dla każdego, kto szuka konkretów, a nie frazesów powtarzanych przez przewodniki. Skąd biorą taką garść porad? Co dla nich oznacza duch podróżowania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

 

„Świat w punktach” to Wasz podcast o organizacji dobrej podróży. Co to dla Was oznacza? Jak rozumiecie dobrą podróż?


Justyna Dzięgiel: Dobra podróż jest przede wszystkim bezpieczna i zgodna z naszymi preferencjami. Nasze podcasty powstają po to, aby pokazać słuchaczom, że dobra podróż jest świadoma, odpowiedzialna i powinna sprawiać radość. Nie zawsze jest tak, że wyjazd na który się decydujemy, okazuje się fajny. Zdarza się, że wracamy z listą zażaleń i pretensji, czujemy się sfrustrowani. Tymczasem dobra podróż ma przynieść nam radochę!

 


Marcin Czyżuk: Dobrej podróży towarzyszą emocje, często pozytywne, ale nie tylko. Czasem zdarzają nam się w podróży wpadki, które popełniamy, bo nie mamy doświadczenia, nie mamy czasu na planowanie no i po prostu jesteśmy ludźmi, więc mamy prawo do błędów. Czasem jest super, a czasem niekoniecznie. Jednak to wszystko pozwala zbierać doświadczenia i na koniec raczej wspominamy nasze podróże z sentymentem. Oczywiście zgadzam się z tym, że podróży powinna towarzyszyć przede wszystkim radocha.

 

Na co dzień jesteście wykładowcami WSB w Toruniu, Justyna jest wykładowcą na kierunku turystyka i rekreacja, a Marcin to dydaktyk i metodyk e-learningu, kieruje Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania. Jakie macie doświadczenie w temacie podróżowania?

 

Marcin: Zdecydowaliśmy się zrobić podcast ze względu na wiedzę i doświadczenie Justyny. W porównaniu z nią odwiedziłem niewiele miejsc: Gruzję, Szkocję, Turcję, Bornholm, Wielką Brytanię i jeszcze kilka innych, to Justyna jest tutaj ekspertem i źródłem doświadczeń. Moja rola w podcaście polega na byciu „głosem”, „odpytywaczem”.
 


 

Justyna: Jestem wykładowcą w WSB w Toruniu, właścicielką firmy zajmującej się doradzaniem w zakresie organizacji podróży szytych na miarę, przede wszystkim praktykiem. Całe moje życie wiąże się z podróżowaniem. Mój pierwszy wyjazd studencki to Ibiza. Poza tym zwiedziłam Hiszpanię, Grecję, Irlandię, Wielką Brytanię, Francję (głównie Paryż). Na pewno to, co odmieniło moje życie, to wyjazd na 8 miesięcy do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Work & Travel. Zjechałam wtedy sama wschodnie wybrzeże. Kolejny duży krok to praca, która pozwoliła mi podróżować. Odwiedziłam Afrykę Północną, zjechałam Egipt od Aleksandrii po Abu Simbel, kolejne były Maroko i Tunezja. Jeżeli chodzi o Afrykę Południową, byłam w RPA, Zambii, Zimbabwe i na Mauritiusie. Zwiedziłam kawał Azji Południowo-Wschodniej: Tajlandię, Wietnam, Kambodżę – ciągle piękną i nieodkrytą – oraz Birmę, perłę tej części Azji. Byłam też na Bliskim Wschodzie: w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanie oraz w Ameryce Środkowej, na Dominikanie i Ameryce Południowej, w Brazylii. Niektóre z tych kierunków odwiedzałam po kilka lub, jak w przypadku Tajlandii, kilkanaście razy, by dobrze poznać destynację, kulturę, ludzi, ale też obejrzeć hotele i sprawdzić infrastrukturę turystyczną. Pracuję w branży turystycznej od 20 lat.

 

 

Skąd ten bakcyl podróżowania?

 

Marcin: Podróżowanie jest po prostu fajne.
Justyna: Chyba każdy ma podróżowanie w DNA. O tym i motywacji jest też jeden z naszych podcastów, którego warto posłuchać.

 

Dlaczego warto mówić o planowaniu podróży?


Justyna: Często podróżujemy w dane miejsce tylko raz, bo ciekawych i pięknych destynacji na świecie jest wiele. Czasem, gdy słucham relacji z podróży organizowanych na własną rękę, myślę o tym, ile wyjątkowych miejsc  można było jeszcze dodać do programu, przecież te osoby były tak blisko. Zobaczenie tych atrakcji sprawiłoby, że ta podróż byłaby jeszcze bardziej ekscytująca, dałaby kolejnego energetycznego kopa do dalszego zwiedzania. Tymczasem zabrakło tego jednego elementu – rzetelnego planowania. Tak naprawdę niewiele brakowało, wystarczyłoby podpowiedzieć, co zmienić, jak inaczej zaplanować tę podróż. Często też wpadamy w pułapkę myślenia, że nie stać nas na jakiś wyjazd. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli zaczniemy tworzyć nasze mapy podróży i odkładać na nie pieniądze z wyprzedzeniem, okaże się, że nawet wyjazd do egzotycznego kraju jest osiągalny.
 

 

Marcin: Planowanie podróży, to z jednej strony bardzo ekscytujące zajęcie, z drugiej, to duże wyzwanie. To, o czym wspomniała Justyna, to nie są odosobnione przypadki. Oczywiście, że można stać się podróżnikiem-ekspertem, popełniając wszystkie możliwe błędy, czyli można uczyć się na własnych błędach. Jednak życie jest chyba za krótkie i warto brać przykład z doświadczeń innych, tych, którzy te błędy już popełnili. Dlatego warto mówić o planowaniu i dlatego między innymi powstał ten podcast.

 

Też macie na koncie wpadki podróżnicze?

 

Justyna: Oczywiście, że popełniłam błędy. Będąc w Amazonii, wybrałam się z koleżanką nad Rio Negro, aby po kolacji wypić kieliszek wina i posiedzieć nad rzeką. Uprzedzano nas, że nocą, przy plaży są kajmany, ale nie dowierzałyśmy. Do czasu aż zobaczyłyśmy wiele małych, świecących w ciemności par oczu. Na podstawie właśnie takich doświadczeń tworzy się najlepsze informacje praktyczne dla innych, kiedy organizuje się dla nich wyjazdy. 


Marcin: Na każdym wyjeździe zaliczam jakąś wpadkę. Do głowy przychodzi mi zakup biletu na prom, ale w odwrotną stronę, czy to, kiedy w podróży z dziećmi, zarezerwowałem nocleg w miejscu, w którym nie mogą przebywać dzieci. Moja lista jest dość długa. 
 

 

Skąd pomysł na podcasty?


Justyna: To był mój pomysł. Poznaliśmy się z Marcinem niedawno przy realizacji innego projektu dla WSB, a w przerwach między nagraniami rozmawialiśmy o podróżach i rzuciłam mimochodem, że chciałabym kiedyś nagrać podcast. Czuję taką potrzebę mówienia, uświadamiania o odpowiedzialnym podróżowaniu. Poza tym wielu moich znajomych pytało mnie o to, jak ułożyć program wyjazdu, jak to zaplanować. Miałam wrażenie, że pytania się powtarzają. Pomyślałam, że spiszę to wszystko w formie bloga i im po prostu wyślę, ale dotarło do mnie, że łatwiej będzie nagrać podcast. Marcin bardzo szybko się na to zdecydował.


Marcin: Ja na co dzień zajmuje się nowymi technologiami. Kiedyś pomagałem w montażu podcastu 2EDU Piotrka Peszki (ekspert w dziedzinie e-learningu przyp. red.), a później Mirek Zientarski, prodziekan WSB w Toruniu, (żonaty i dzieciaty), zaczął tworzyć swój autorski projekt. Powiem szczerze, że już dawno chodziło za mną stworzenie podcastu. Rozmawiając z Justyną o jej doświadczeniach w podróżowaniu, pomyślałem, że jest wiele osób, które mogą zainteresować się tematem, i z którymi Justyna może podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, że jest w tym potencjał. Nie zastanawiając się długo, powiedziałem: „Zróbmy to”.
 

Dlaczego akurat teraz warto mówić o odpowiedzialnym podróżowaniu?


Justyna: To najlepszy moment. Rozwija się w nas wrażliwość na to, co dzieje się ze środowiskiem naturalnym. Mówimy o tym, jak żyjemy, co jemy, jak się ubieramy, dlaczego warto iść w kierunku minimalizmu. Warto te rozważania przenieść na sferę czasu wolnego i uświadomić ludziom, że mamy na to wpływ. To pokazała nam też pandemia – kiedy byliśmy pozamykani w domach, przyroda zaczęła się odradzać. Czas po pandemii to nowe otwarcie. Mamy szansę zacząć od nowa i zacząć robić to dobrze – również w turystyce. Chcę pokazać, że ochrona środowiska nie polega tylko na tym, że nie śmiecimy na ulicy. To rozległy temat. Bardzo ważna jest ochrona zwierząt. Wiele atrakcji turystycznych działa w sposób, który przyczynia się do cierpienia zwierząt. Nie chodzi tylko o atrakcje dla dzieci, bo także dorośli, będąc w Azji, chcą pogłaskać tygrysa czy pójść na spacer z lwem. Myślą, że to super. To nie jest super. Te zwierzęta zachowują się w ten sposób, ponieważ ktoś zmusza je do tego, aby tłumiły swoje naturalne instynkty. Powinniśmy zwracać też uwagę na ochronę lokalnych społeczności. Nie traktujmy ich jak obcych, gorszych czy złych tylko dlatego, że żyją inaczej. Chciałabym rozbudzić w ludziach taką potrzebę pomocy, kiedy jesteśmy za granicą i widzimy, że lokalne społeczności żyją w gorszych warunkach. Uważam, że to ważne. A mówienie o tym, to mój sposób na to, aby zwrócić uwagę na ten problem. Właśnie dlatego robimy z Marcinem podcasty.
 

 

Marcin: Myślę, że nadal mamy małą świadomość dotyczącą tego, o czym mówi Justyna. Wakacje są takim czasem, kiedy wyłączamy trochę odpowiedzialność, mamy w nosie oszczędzanie wody, ilość jedzenia, jaką marnujemy, środowisko naturalne. Na pewno jest grono osób, które, słuchając naszych podcastów, i tak nie zmieni swojej postawy. Ale na pewno u wielu uda się taką świadomość obudzić. Jesteś w innym kraju, „wchodzisz gdzieś z butami”, nie psuj tego i nie wspieraj inicjatyw, które szkodzą lokalnym mieszkańcom i środowisku.

 

W jednym z podcastów pada zdanie, że taka turystyka zabija ducha podróżowania.


Justyna: Tak, mówię to w odniesieniu do turystyki masowej, opartej tylko na konsumpcji. Co jest fajnego w podejściu, że jesteśmy w resorcie, otoczeni murem i w zasadzie nie ma dla nas znaczenia, gdzie jesteśmy, czy ten basen jest w Egipcie czy Hiszpanii? Zabijamy ducha podróżowania, w momencie gdy przestajemy być ciekawi tego, co jest za tym murem. Nie kwestionuję potrzeby odpoczynku i relaksu, sama lubię poleżeć przy basenie, jeżeli czuję, że jestem naprawdę zmęczona. Jednak jestem ciekawa tego, co jest dalej, jak żyją w danym kraju ludzie, co jedzą, jaką sztukę tworzą, jakie mają dziedzictwo i przede wszystkim, jaka jest tam przyroda. Takie autentyczne podróżowanie to również przełamywanie schematów wtłaczanych nam od dzieciństwa: „musisz sobie to zorganizować tak i tak”, a potem wyjeżdżasz gdzieś i dostrzegasz, że ktoś poukładał sobie życie i świat zupełnie inaczej i też jest szczęśliwy. Zdarza się, że organizatorzy wyjazdów odradzają wychodzenie samemu poza kurort, robienie czegoś na własną rękę, bo spotka nas coś złego itp. Dobrze planując podróż, można dowiedzieć się, gdzie pójść bezpiecznie samemu, a gdzie z lokalnym wsparciem.


 

Jak Waszym zdaniem zmieni się podróżowanie po pandemii?


Marcin: Sporo osób przesiedziało okres pandemii w domach, nie podróżując. Jeżeli czegoś nie robisz przed dłuższy czas, to wracając potem do pewnej aktywności, masz poczucie, że robisz to po raz pierwszy. Myślę, że ludzie poczują teraz pewien rodzaj świeżości. Docenią bardziej to, że znowu będą mogli podróżować bez ograniczeń. Myślę też, że ludzie przez ostatni rok spróbowali czegoś innego, np. krótkich wyjazdów czy wypożyczenia campera. To też daje inny obraz tego, jakie mamy możliwości. O tym opowiadamy w odcinku o motywacjach i trendach.


Justyna: Tak, widzimy już w branży, że popularne stały się tzw. krótkie wyjazdy „wokół komina”, czyli staycation. Poza tym, zmienia się też to, że zależy nam bardziej na wyjazdach skrojonych na miarę potrzeb naszych i naszych przyjaciół. Nie chcemy podróżować w dużych grupach z nieznanymi osobami. Dzięki pracy zdalnej będziemy mogli też podróżować przez dłuższy czas i łączyć pracę z podróżowaniem. To zamknięcie podsyciło w nas wszystkich głód podróżowania. Myślę, że jesteśmy skłonni zrezygnować z wyższego standardu, żeby w ogóle wyjechać, po prostu zobaczyć coś innego. Na pewno też będziemy zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo. Ponadto pojawiło się też zjawisko znane jako podróże sentymentalne. Mam klientów, którzy marzą o tym, aby wyjechać do Paryża, w którym byli 20 lat temu, i wypić kawę w miejscu z widokiem na Montmartre.

 

 

Gdzie i jak często można Was posłuchać?

 

Marcin: Nowe odcinki pojawiają się raz w tygodniu, we wtorki. Na pewno można nas posłuchać na Spotify, Google Podcast i iTunes, Spreaker i YouTube. Zależy nam na tym, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.


Justyna: Mamy też fanpage na Facebooku „Świat w punktach”, wrzucamy tam zapowiedzi i linki dotyczące tematów, o których rozmawiamy w podcastach.

 

O czym jeszcze będzie można posłuchać w podcastach?

 

Justyna: Poza podróżowaniem podczas pandemii, odpowiedzialnym podróżowaniem, motywacjami i trendami będzie także m.in. o podróżowaniu z dziećmi, rynku turystycznym w Polsce, różnicach kulturowych, o tym, jak zorganizować wyjazd na własną rękę, jak dopiąć szczegóły. 


Marcin: Chcemy opowiedzieć też o wskazówkach dotyczących wybranych kierunków podróży.


Justyna: Jeżeli pierwszy sezon podcastów spotka się z pozytywnym odzewem, mamy pomysł na kolejne odcinki. Chciałabym zacząć mówić o konkretnych miejscach, inspirować do podróży. Zapraszać gości, moich przyjaciół, którzy mieszkają w danych rejonach świata i mogą opowiedzieć o tym, jak tam się żyje. Nie chcemy powielać przewodników, ale stworzyć podcasty na podstawie prawdziwych relacji.

 

Rozmawiała

Daria Olech

 

 

 

 

 

Justyna Dzięgiel
Założycielka i general manager w Multisolution, absolwentka turystyki i rekreacji poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Ma ponad 20 lat doświadczenia w turystyce jako koordynator wszelkich działań marketingowych i Incentive Travel dla największych polskich touroperatorów i firm. Specjalizuje się w kreacji niecodziennych programów dla branży MICE (Meetings Incentive Conference Events) i efektywnej komunikacji marketingowej dla klientów korporacyjnych. Od 3 lat wykładowca na kierunku turystyka i rekreacja w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

 

Marcin Czyżuk

Absolwent zarządzania, filologii angielskiej o specjalności nauczycielskiej, studiów podyplomowych z zakresu projektowania i wdrażania aplikacji webowych i mobilnych.  Dydaktyk i metodyki e-learningu. Na co dzień kieruje Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania, gdzie razem z zespołem doradza, projektuje, tworzy i administruje kursami e-learningowymi na potrzeby dydaktyki akademickiej i biznesu. Prowadzi szkolenia i warsztaty z wykorzystania nowych technologii w dydaktyce w obszarze narzędzi i metodyki dydaktyki zdalnej.

Zobacz także