W życiu podejmujemy różne decyzje: wybór szkoły, zawodu, jaki chcemy wykonywać, wybór partnera życiowego. Niektóre decyzje podejmujemy pod wpływem emocji, chwili, a czasami nawet sugerując się tym, jakiego wyboru dokonał ktoś inny. 


Niekiedy podjęte decyzje, które wcześniej wydawały nam się trafne i fantastyczne, okazują się błędem. Zawód, który wykonujemy i który wydawał się nam trafnym pomysłem, po pewnym czasie okazuje się nie tym, czego chcieliśmy. Praca nie sprawia nam przyjemności, satysfakcji, czujemy, że nie pasujemy do tego, co obecnie robimy, zaczyna pojawiać się obojętność wobec pracy i pytanie: "czy ja chcę pracować w tym zawodzie do końca życia?" Do tego dochodzi obawa, lęk, frustracja i myśl: "co z moim życiem dalej"? Przecież mam już duże doświadczenie zawodowe, mógłbym znaleźć pracę wszędzie z moim dorobkiem. Mam zacząć wszystko od nowa? A co jeśli mi się nie uda? Takie wątpliwości oraz myśli pojawią się u każdego, kto chce całkowicie zmienić swoje życie zawodowe lub prywatne. Boimy się nie tego, czy sobie poradzimy, tylko tego, czy jeśli mi się nie uda, to czy poradzę sobie z tą porażką, sytuacją oraz opiniami inny osób. Słynne powiedzenie mówi: "kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana". 


Należy pamiętać, że życie mamy tylko jedno i to my jesteśmy za nie odpowiedzialni, a także za to, na jakie tory skierujemy naszą karierę. 

 

 

OD CZEGO ZACZĄĆ?


Przede wszystkim pozytywne myślenie. Nic tak nie podcina nam skrzydeł jak negatywny sposób myślenia. Jeśli jesteś typem osoby, która na sytuacje życiowe reaguje najpierw negatywnymi spostrzeżeniami, zacznij od wyzbycia się tego mechanicznego sposobu myślenia. To nie jest łatwe, ale możliwe pod wpływem wielokrotnego ćwiczenia. Jak to zrobić? Nic prostszego! Jeśli ktoś zaproponuje Ci, abyś nauczył się jeździć na nartach (mimo że wcześniej tego nie robiłeś), zacznij od pozytywów - np. nowe doświadczenie życiowe, adrenalina i zabawa. Twoją naturalną reakcją będzie wyjście od negatywów - np. bo złamię nogę, to jest drogi sport, nie chce mi się.  Ważne, aby na każdą sytuację, problem reagować najpierw od strony pozytywnego myślenia, które będzie naszym motywatorem do działania. Musisz zwalczyć swojego "gremlina", który siedzi na Twoim ramieniu i wszelkimi siłami próbuje Cię zniechęcić. Ważne jest też to, jakimi osobami się otaczasz. Nic tak na nas nie działa w chwilach zwątpienia jak motywacja ze strony drugich osób. Wampirom energetycznym mówimy: nie! A przynajmniej ograniczamy kontakt z nimi. 
 

 

Po drugie

 

Zastanów się, w którym kierunku chcesz zmienić swoją karierę zawodową. Co Ci sprawia radość? Co cię interesuje? Jakie masz cechy osobowość? Jakie masz kompetencje? Co ci się nie podoba na obecnym stanowisku? Dokonaj analizy swoich celów. 
Załóżmy, że już wiesz, co chcesz robić, co Ci sprawi satysfakcję i jest zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Następnym krokiem będzie zebranie informacji, jakie umiejętności będą potrzebne przy wykonywania danego zawodu, jakie kwalifikacje są potrzebne i które muszę ewentualnie uzupełnić. Czasami pomocni mogą być przyjaciele, którzy aktualnie pracują w tym zawodzie, jaki chcemy wykonywać. Warto zebrać od nich opinie o tym, jak wygląda praca w danym zawodzie. Czasami rozmowa ze znajomymi i przyjaciółmi może nas zainspirować oraz pomóc w dotarciu do celu naszej kariery zawodowej. 


Ważnym elementem w zmianie kariery zawodowej czy zmianie osobistej jest posiadanie jasno sprecyzowanego planu. Bez tego ani rusz. Nie myśl, że posiadanie planu "w głowie" wystarczy. Rozpisz sobie poszczególne kroki działania do osiągnięcia celu na kartce. 
Przed Tobą długa i ciężka praca, ale pomyśl, co czeka Cię na końcu, u celu: satysfakcja, spełnienie, możliwości, zadowolenie, nowe perspektywy rozwojowe. 

 

Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na zmianę wybranej drogi zawodowej. Nieważne, ile masz lat - 20, 30, 50. Praca ma Ci dawać zadowolenie i spełnienie. W końcu spędzisz w niej czas aż do 67 roku życia.
 

Zobacz także