Nie oszukujmy się – smartfon stał się praktycznie nieodłącznym elementem każdego z nas. Widać to w komunikacji miejskiej, na ulicach, w restauracjach i każdej poczekalni. Scrollując ekran i media społecznościowe, zabijamy nudę, szukamy informacji i staramy się wciąż nadążać za zmieniającym się światem. 


Są jednak momenty, kiedy musimy się skupić na jednej rzeczy, np. nauce do trudnego egzaminu. To wtedy najczęściej smartfon z niegroźnego urządzenia staje się wrogiem numer jeden.

 

 

Krok 1: Wyłącz powiadomienia


Zróbmy mały test – poproś znajomego o wysłanie Ci SMS-a lub wiadomości na Messengerze. Ile czasu wytrzymasz bez sprawdzenia, co wysłał? Średni czas to około 1,5 minuty. Bardzo mało, biorąc pod uwagę liczbę powiadomień, które codziennie dostajesz. Zauważyłeś, że Twoja uwaga bardzo często jest skupiona właśnie na telefonie? Jeśli chcesz to przełamać, pierwszym krokiem będzie wyłączenie powiadomień (najlepiej całkowicie, ale jeśli nie jesteś na to jeszcze gotowy, spróbuj chociaż na kilka godzin, w których potrzebujesz skupienia). Początki mogą być ciężkie – prawdopodobnie będziesz co chwilę zerkać na telefon i mierzyć się z syndromem FOMO (fear of missing out), ale gwarantujemy, że to przejdzie. 

 

W końcu uda Ci się przestawić na tryb, w którym będziesz sprawdzać powiadomienia tylko wtedy, kiedy faktycznie będziesz ich potrzebować. 

 

Krok 2: Pochowaj to, co najbardziej kusi


Sprawdź, których aplikacji używasz najczęściej. Najprawdopodobniej będą to te od mediów społecznościowych. A teraz postaraj się je schować jak najgłębiej w telefonie. Utwórz foldery, a nawet podfoldery i w nich umieść aplikacje, które najbardziej Cię rozpraszają. Dzięki temu wykluczysz sytuacje, w których bezmyślnie sięgając po telefon (tak, to zdarza się nam wszystkim), otworzysz aplikację i spędzisz w niej bezproduktywny czas. Co z oczu, to z serca!
 

 

Krok 3: Tryb samolotowy to Twój przyjaciel


Kolejnym krokiem będzie mądre zarządzanie funkcją „nie przeszkadzać / tryb samolotowy”. W momentach największego obciążenia pracą, czy nauką ta funkcja powinna stać się Twoim najlepszym przyjacielem. Jeśli pracujesz zgodnie z metodą Pomodoro (20 minut totalnego skupienia, 5 minut przerwy  –  powtarzane aż do ukończenia zadania), używaj trybu samolotowego przy każdym interwale. Po pewnym czasie powinno wejść Ci to w krew. Dzięki temu w nauce czy pracy nie przeszkodzi Ci nawet kompulsywne zaglądanie do aplikacji – większość z nich po prostu nie będzie działać. 

 

 

Krok 4: Ustaw blokady


Niektóre modele telefonów umożliwiają codzienną kontrolę czasu spędzanego w poszczególnych aplikacjach. Sprawdź, jak wyglądał Twój rutynowy czas  –  na co poświęcasz go najwięcej i które z aplikacji otwierasz najczęściej. Następnie ustaw blokadę czasu. Przykładowo Twoim celem może być godzina dziennie spędzona w mediach społecznościowych. Po upływie tego czasu Twój telefon wyświetli Ci komunikat, że właśnie przekroczyłeś ustaloną regułę. Na koniec tygodnia dostaniesz też całe podsumowanie czasu spędzonego „w telefonie”  –  to bardzo przydatna opcja.

 

Na sam koniec pamiętaj o jednym: smartfon to tylko narzędzie, które powinno służyć Tobie i Twoim celom, nie odwrotnie. Nie daj mu rządzić swoim czasem, za to wykorzystaj go do mądrego zarządzania zadaniami. Naprawdę się da!
 

Zobacz także