Życie człowieka składa się z pasm sukcesów i porażek, a popełnianie błędów jest rzeczą ludzką. Jak mówi znane przysłowie: „Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi”.  Jeśli zaakceptujesz swoje porażki i wyciągniesz z nich wnioski, osiągniesz osobisty sukces. 

 

Ktoś może powiedzieć: to niemożliwe, że po tylu porażkach można osiągnąć sukces! Ale dlaczego nie? Każda porażka uczy nas czegoś nowego, z każdej porażki można wyciągnąć wnioski na przyszłość. Czasami nawet nasze potknięcia mogą zachęcić nas do działania, być paliwem napędzającym naszą maszynę, gdy słabnie. Weźmy jako przykład wczesny etap dzieciństwa, kiedy uczymy się chodzić. Ile razy dziecko ponosi porażki, upadając kolejny i kolejny raz… Nie poddaje się i próbuje dalej aż do skutku. Opracowuje różne metody podnoszenia się, balansowania ciałem, aż w końcu mu się udaje i stawia swoje pierwsze kroki. 

 

Nie ma tego złego…

 

Gdyby życie składało się z samych sukcesów, byłoby po prostu nudne. Wszystko by nam wychodziło, o nic nie musielibyśmy się starać, nie musielibyśmy wkładać wysiłku, aby coś osiągać. Dla dobra naszej równowagi psychicznej w ciągu życia muszą się pojawiać zarówno porażki, jak i sukcesy. Porażki kształtują nas jako człowieka, pomagają zrozumieć nasze wady, uczą myślenia, zwiększają odporność na kolejne niepowodzenia, pomagają opracować plan działania poprzez analizę wcześniejszego postępowania. Tylko dzięki niepowodzeniom możemy się uczyć oraz nabywać prawidłowe postawy. 

 

 
Jak zrobić lemoniadę z cytryny, czyli o wzmocnieniu naszego „ja”


Jak podaje dr Paweł Fortuna w swojej książce ,,Jak z cytryny zrobić lemoniadę. Psychologia porażki”, ludzie dzielą się dwie grupy. Pierwsza to osoby, które myślą w kategoriach PORAŻKA – SUKCES, czyli uważają, że w życiu zdarzają się tylko porażki, albo sukcesy i nie ma nic pomiędzy. Druga grupa działa według zasady: PORAŻKA – PORAŻKA – PORAŻKA – PORAŻKA… = SUKCES. Aby osiągnąć cel, musimy po drodze zaliczyć kilka niepowodzeń, dzięki którym zdobędziemy doświadczenie i wzmocnimy nasze ,,ja’’. 

 

 

Szansa na to, aby zacząć inaczej


Jan Paweł II powiedział kiedyś: Porażka jest jedynie szansą na to, aby zacząć inaczej – inteligentniej‘‘. Pamiętaj, aby każdą porażkę, którą napotkasz w swoim życiu, traktować jako lekcję, którą musisz przemyśleć. Nie skupiaj się na negatywnych emocjach z nią związanych, nie rozpamiętuj, tylko wyciągnij wnioski i idź do przodu. Porażka jest kierunkowskazem na drodze do osiągnięcia celu. 
 

Zobacz także