Cały rok jesteśmy zabiegani, ciężko pracujemy i przemęczeni marzymy o chwili oddechu. A kiedy nadchodzi ten upragniony moment i wreszcie rozpoczynamy urlop, często nie wiemy, jak dobrze go wykorzystać. Mimo że doskonale zdajemy sobie sprawę, że odpoczynek  psychiczny i regeneracja sił są bardzo ważne dla naszego organizmu i dla dobrego samopoczucia.

 

Badania wskazują, że osoby, które potrafią odpoczywać i zdystansować się podczas urlopu, po powrocie do pracy są bardziej efektywne. Nie ma gotowej recepty na odpoczynek. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma swoje ulubione formy spędzania czasu. Ktoś lubi aktywnie relaksować się na łonie natury, a ktoś inny – leżeć na plaży. Myślę, że najpierw warto zastanowić się, czego potrzebuję w danym momencie. Zadać sobie pytanie: co chcę dla siebie zrobić podczas wakacji? Jedni będą chcieli całkowicie zaszaleć podczas urlopu, bo na co dzień nie mają na to czasu ze względu na pracę zawodową, a inni będą mieli potrzebę spędzić go gdzieś w zaciszu i zaszyć się z książką otoczeni naturą.
 

Jak się zresetować – ważne zasady:

  1. Urlop spędzaj z osobami, które lubisz, wobec których nie będziesz odczuwał napięcia, stresu czy dyskomfortu.
  2. Planuj urlop w miejscach, które lubisz, które nie będę powodowały irytacji, znużenia i niezadowolenia. Jeśli nie lubisz leżeć plackiem na plaży, nie planuj całego 2-tygodniowego urlopu tylko na tę aktywność.
  3. Zdecydowanie zmień otoczenie i środowisko. Spędzanie urlopu w domu nie przynosi korzystnych efektów, ponieważ angażujesz się w obowiązki domowe, wykonujesz czynności, którymi zajmujesz się na co dzień. Zmień swój tryb życia podczas urlopu tak, aby był inny od codzienności.
  4.  Sprawy związane z pracą odłóż na później. Nie bierz urlopu po to, żeby nadgonić robotę.
  5. Zrób sobie odpoczynek od komputera, Internetu i telefonu.
  6. Aby uniknąć nieporozumień podczas urlopu, zaplanuj go dużo wcześniej z osobą, z którą wybierasz się na wakacje. Porozmawiajcie o waszych potrzebach.
  7.  I najważniejsza zasada: baw się, baw się jak dziecko  Wyjdź ze swojej strefy komfortu i nie zastanawiaj się, czy tak wypada. Wakacje to szaleństwo, czas zabawy, resetu i robienia rzeczy, których na co dzień nie możemy zrobić z braku czasu.
     

Pamiętaj, że odpoczywając, dbamy o higienę psychiczną i fizyczną, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia na przykład wypalenia zawodowego. I nie zapominaj o śnie – odpowiednia  jego dawka wpływa na koncentrację i uwagę.

Dobrego wypoczynku!

Zobacz także