Zmiana pracy to poważna decyzja. Być może niewielu z nas zdecyduje się na ten krok właśnie w tej chwili, jednak może to dobry czas, by zajrzeć do swojego CV. Sprawdź, czy nie wymaga ono odświeżenia.


Coraz większą popularnością cieszą się rekrutacje online, czyli rozmowy kwalifikacyjne w formie wideo rozmowy, a także oferty pracy w formie zdalnej. Jednak aby wysłać swoją aplikację w odpowiedzi na określoną ofertę, musisz przygotować swoje dokumenty aplikacyjne w taki sposób, aby zwróciły one uwagę osoby zajmującej się rekrutacją. 

 


Co powinno zawierać każde CV? 


Oczywiście muszą pojawić się w nim Twoje dane personalne oraz dane kontaktowe, czyli imię i nazwisko, adres, numer telefonu, a także adres mailowy – wszystkie te informacje powinny być zawarte widocznym miejscu, na samej górze życiorysu. Istotną kwestią jest nazwa adresu mailowego. Aby wyglądał on profesjonalnie, powinien zawierać najlepiej tylko imię oraz nazwisko – bez żadnych udziwnień. 


Kolejnym elementem CV jest zdjęcie. W wydaniu biznesowym będzie odpowiednie, natomiast zdjęcie z wakacji lub selfie zostaw na inną okazję. Jeśli nie masz odpowiedniego zdjęcia, nie wstawiaj żadnego.


Istotną kwestią jest zamieszczenie informacji o obecnie oraz poprzednio zajmowanych stanowiskach wraz z zakresem podstawowych czynności (tutaj zamieść także informacje dotyczące staży oraz praktyk). Pamiętaj, że wymienione obowiązki najlepiej wypisywać w odniesieniu do wymogów zamieszczonych w ogłoszeniu, na które odpowiadasz. Może coś, co kiedyś robiłeś, przyda się na nowym stanowisku? 


Nie można także pominąć informacji dotyczących wykształcenia. Jeśli chodzi o ukończone kursy i szkolenia, można dodać osobną rubrykę „Szkolenia”. Jeśli ukończyłeś studia wyższe, nie musisz zawierać informacji dotyczących szkoły średniej, chyba że ten fakt ma duże znaczenie, np. było to technikum, po którego ukończeniu otrzymałeś kwalifikacje zawodowe.


W żadnym życiorysie nie może zabraknąć zakładki umiejętności dodatkowe. Powinieneś tutaj wymienić swoje najważniejsze umiejętności (także znajomości języków), które wyróżniają Cię na tle konkurencji oraz przydadzą się na potencjalnym stanowisku.


Także adnotacja o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych musi znaleźć się w każdym CV. Warto zwrócić uwagę, że część pracodawców ma swój wzór zgody na przetwarzanie danych osobowych, który z reguły zamieszczany jest w ogłoszeniu o pracę.


Ostatnią rzeczą, o której chciałam wspomnieć, jest podsumowanie zawodowe wraz z celem zawodowym. Obecnie zamieszczanie tej informacji jest bardzo popularne. Powinny znaleźć się tutaj takie dane jak: kim jesteś, co do tej pory udało Ci się osiągnąć; w czym jesteś dobry oraz jaki masz cel zawodowy; gdzie chcesz pracować. Podsumowanie zawodowe wraz z celem zawodowym powinno być również pisane w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Te dwa – trzy zdania, które najlepiej opiszą Cię w kontekście stanowiska, na które aplikujesz, być może przekonają osobę rekrutującą, że faktycznie nadajesz się do tej pracy i zależy Ci, aby ją otrzymać.

 

 

Jak zwrócić uwagę osoby rekrutującej? Jakich błędów się wystrzegać?

 

 • Nie wysyłaj wszędzie takiego samego CV. Na każde ogłoszenie o pracę należy wysyłać CV, które tworzysz, odpowiadając na konkretną ofertę (biorąc pod uwagę wymogi, które są zamieszczone w danym ogłoszeniu o pracę). Oczywiście możesz stworzyć jeden życiorys, który będzie bazą, jednak pamiętaj, żeby dostosować go zawsze do określonych w ofercie wymagań.
 • Wybierz odpowiednie ogłoszenia. Pamiętaj, że praca, do której będziesz chodzić z uśmiechem na twarzy, powinna być związana z Twoimi zainteresowaniami, uzdolnieniami oraz umiejętnościami. Gdy znajdziesz pracę, która będzie przynosiła Ci satysfakcję, będziesz bardziej wydajnym pracownikiem. 
 • Uporządkowane i przejrzyste CV. Życiorys powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby osoba rekrutująca mogła odszukać w nim z łatwością informacje, które ją interesują.
 • Odpowiednio opisane umiejętności oraz zakres obowiązków. Nie należy przesadzać lub nadmiernie skromnie prezentować swoich umiejętności – powinny być one opisane w sposób wywarzony, w odpowiedzi na konkretne wymagania z ogłoszenia. Pamiętaj także, że rekruter chce wiedzieć, czym zajmowałeś się podczas każdego zatrudnienia – informacje te są niezwykle istotne, ponieważ być może dzięki tym danym rekruter podejmie decyzję, że to właśnie Ty będziesz odpowiednią osobą na oferowanym stanowisku!
 • Zdjęcie. Powinieneś znajdować się na nim w wydaniu biznesowym (zdjęcie takie z powodzeniem możemy zrobić w domu, nie musimy udawać się od razu na profesjonalną sesję zdjęciową). Nie wstawiaj zdjęcia z wakacji lub selfie. Dzięki zdjęciu rekruter łatwiej nas zapamięta.
 • Informacje niezgodne z prawdą. Pamiętaj, aby zamieszczać tylko prawdziwe informacje. Najczęściej wpisywanym kłamstwem w CV jest to dotyczące znajomości języka angielskiego, co może być ujawnione od razu na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi!
 • Adnotacja pozwalająca na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego Twój życiorys może wylądować w koszu.
 • Informowanie o branży. Jeśli pracowałeś w małej firmie, rekruter ma prawo jej nie znać. A czasem znajomość konkretnej branży w odniesieniu do stanowiska, na jakie się aplikuje, może być kluczowa. Dlatego warto dopisać informację na temat branży, w której pracowałeś, być może wpłynie ona na wyniki rekrutacji!
 • Precyzowanie historii zatrudnienia. Jeśli ograniczasz się jedynie do lat, np. „2017-2018 pracowałem w firmie X”, osoba rekrutująca może mieć obawy, że chcesz go okłamać, wydłużyć historię zatrudnienia, a faktycznie pracowałeś w danej firmie zaledwie przez 2 miesiące – od grudnia 2017 do stycznia 2018. 
 • Przesyłanie CV w odpowiedzi na każdą ofertę pracy, którą dana osoba rekrutująca publikuje, niezależnie od tego, czy jest to stanowisko recepcjonistki, księgowej czy przedstawiciela handlowego. W oczach rekrutera brakuje Ci konkretnego pomysłu na siebie. Zdecyduj się na jedną z zamieszczonych przez danego rekrutera ofert.
 • Zamieszczanie informacji o stanowiskach zajmowanych wiele lat wcześniej. U doświadczonych osób, które ubiegają się o stanowisko eksperckie, nie ma obowiązku zamieszczania tych informacji. Rekrutera, nie interesuje jaką pracę wykonywałeś podczas wakacji w poprzedniej dekadzie, jeśli masz bogate doświadczenie w branży.

Przed sporządzeniem swojego życiorysu zapoznaj się z wymogami dotyczącymi oferowanego stanowiska oraz z informacjami na temat potencjalnego pracodawcy. Zastanów się, czy faktycznie ta oferta jest odpowiednia dla Ciebie, dokonaj samooceny i przemyśl, czy posiadasz kwalifikacje do pracy na określonym stanowisku i czy jest to dla Ciebie odpowiednie miejsce zatrudnienia. Gdy zdecydujesz się wysłać aplikację, pamiętaj że CV jest Twoją wizytówką, a osoba rekrutująca poświęca zaledwie kilkanaście sekund na wstępną analizę każdego życiorysu. Nie będziesz miał drugiej szansy, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, dlatego powinno być ono przygotowane w sposób profesjonalny!
 

Zobacz także