Marzycie czasami o tym, żeby Wasza doba trwała 48 godzin? Uważajcie z marzeniami! Dwa razy dłuższa doba może oznaczać jeszcze mniej czasu. Jak mieć czas na wszystko?

 

Zauważyliście, że im więcej macie czasu, tym mniej jesteście w stanie zrobić? Patrzycie czasem na swoich znajomych i zastanawiacie się: „Jak oni to robią?”. Praca, dzieci, szkolenia, konferencje, wyjazdy, spotkania towarzyskie – a Wy? Nie macie czasu, żeby pójść ze znajomymi do kina. Jak to możliwe? To proste! Im więcej człowiek ma do zrobienia, tym bardziej mu się chce i tym sprawniej mu to idzie. Powie Wam to każdy rodzic, który codziennie musi ogarnąć siebie, dzieci, pracę, zajęcia pozalekcyjne, odrabianie lekcji, zakupy, a w tym wszystkim znaleźć choć chwilę na odrobinę relaksu.

 

 

Jeśli nie masz na nic czasu, może masz go zbyt dużo!

 

Gdy nie masz ograniczeń czasowych, możesz odwlekać wszystko w nieskończoność. W pewnym momencie tracisz motywację do działania. Masz wrażenie, że żyjesz w chaosie. Przestajesz panować nad obowiązkami i żyjesz w ciągłym napięciu, że na nic nie masz czasu. A przecież każdy z nas ma go tyle samo. Ty, ja, prezes banku, krawcowa, mistrz olimpijski, aktor czy nawet Ed Sheeran, który zaśpiewał już duety chyba z każdą gwiazdą na świecie! Jak to się dzieje, że jedni mają czas na wszystko, a inni wiecznie narzekają na jego brak? Tu nie o sam czas chodzi, a jego wykorzystanie. Wykorzystanie na pracę, rodzinę, przyjemności i odpoczynek. Bo we wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni balans. 

 

Jak więc mieć więcej czasu?

 

1. Przyjrzyj się, jak go wykorzystujesz

Zacznij od ustalenia, co rzeczywiście Ci go zajmuje. Spisz sobie wszystkie czynności, jakie wykonujesz w ciągu dnia i czas, jaki na nie poświęcasz. Również ten spędzony online. Pomoże Ci to wyeliminować lub ograniczyć czynności, które okażą się zbędne lub pochłaniające Twój czas zbyt mocno.


2. Ustal rutynę

Nie ma nic złego w rutynie. Harmonogram dnia pomaga kontrolować czas i wzmaga produktywność. Plan dnia pozwala trzymać się w ryzach, dzięki czemu nie odkładasz wszystkiego na późnij. Stwórz schemat dnia – im więcej punktów stałych w ciągu dnia, tym lepiej zaplanujesz dodatkowe rzeczy. 

 


3. Spisuj swoje zadania i plany

Rozpocznij dzień stworzeniem listy zadań i systematycznie odhaczaj, to co już udało Ci się zrobić. Możesz wykorzystać do tego kalendarz tradycyjny lub online, a nawet zwykłą kartkę. Jeśli pod koniec dnia okaże się, że z czymś się nie wyrobiłeś, przenieś to na kolejny dzień. Zapisywanie pomaga w usystematyzowaniu tego, co mamy zrobić, i odciąża nas od ciągłego pamiętania o wszystkim.

 

4. Wyznaczaj priorytety

Jeśli masz całą listę zadań do zrobienia, a tylko jedno z nich jest na już, nie trać czasu na rzeczy, które możesz zrobić później. Podziel sobie zadania na te, które musisz zrobić jak najszybciej, i te, które nie są aż tak palące. Nie rób wszystkiego na raz. Staraj się koncentrować na jednym zadaniu i nie pozwól, by coś Cię rozpraszało. 


5. Działaj na krótkich deadlinach

Wąskie granice czasowe działają jak magia. Im więcej czasu dasz sobie na wykonanie zadania, tym bardziej będziesz czuć, że go tracisz. Nie ma co się oszukiwać, to, co sobie zaplanowałeś, i tak zrobisz na ostatnią chwilę. Po co więc odwlekać? I cały czas mieć z tyłu głowy, że jest coś do zrobienia? Lepiej ustalić sobie szybszy czas realizacji, zrobić, co trzeba, i móc przejść do kolejnego zadania.

 

 

6. Nie wpadaj w panikę

Stres i nerwy w niczym nie pomogą. Jeśli musisz coś zrobić, zrobisz to niezależnie od tego, ile czasu będziesz mieć na wykonanie zadania. Prawdopodobnie w pierwszym momencie ogarnie Cię pustka, brak pomysłów i chęć zapadnięcia się pod ziemię. Wystarczy jednak dać sobie chwilę i do zadania podejść na spokojnie. Zapytajcie, jak radzą sobie z tym mamy, które w swoim życiu na pewno przynajmniej raz usłyszały około godziny 21:00: „Mamo, jutro muszę być przebrana za aniołka”.


7. Naucz się odpoczywać

Żyjemy w czasach, kiedy cały czas musimy być czymś zaabsorbowani. Nie potrafimy odpoczywać. Jak tylko nic nie robimy, zaczynamy mieć poczucie winy i marnowania czasu. To powoduje, że coraz mniej czasu poświęcamy sobie i naszym bliskim. Spróbuj znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla siebie – na coś, co sprawia Ci przyjemność i pozwala przez chwilę za niczym nie gonić.
 

 

Zobacz także