Instagramowa jesień jest piękna, kolorowa i słoneczna. Dokładając jeszcze do tego modne stylizacje ubrań i uśmiechnięte twarze modelek, można ulec wrażeniu, że nic tylko korzystać z tej uroczej  pory roku. Rzeczywistość jednak często odbiega od tego, co przedstawiają zdjęcia. Krótkie dni, zmienna pogoda, deszczowa i wietrzna aura stopniowo robią zamieszanie w naszej głowie. Zaczynamy odkładać rzeczy do zrobienia na bliżej nieokreślone później. Dopada nas melancholia, a nastrój nieustannie się obniża. Przestajemy wierzyć w swoje możliwości, pesymizm bierze górę nad wiarą w swoje możliwości i poczuciem pewności siebie. Czy coś poszło nie tak? Bo przecież miało być cudownie.

 

 

Chandra a może już depresja?

 

Obniżenie nastroju bardzo często kojarzone jest z chandrą. To stan, który może nam towarzyszyć kilka godzin, dni lub tygodni. Wówczas nie mamy chęci do żadnej aktywności, a pojawiające się myśli są zdecydowanie pesymistyczne. Żal, smutek czy rozpacz towarzyszy naszym przemyśleniom. Gdy mamy po prostu zły dzień, bo nic się nie układa po naszej myśli, wystarczy położyć się wcześniej spać i w dniu następnym z nowymi siłami przystąpić do walki z przeciwnościami (o ile takie jeszcze istnieją). Jednak gdy ten stan przeciąga się i trwa dłużej niż dwa tygodnie, zdecydowanie należy wybrać się do psychologa, terapeuty czy psychiatry, gdyż możemy już mieć do czynienia z depresją.  W takich przypadkach kontakt ze specjalistą jest niezbędny. 

 

Podejmij walkę 

 

Są rzeczy nieuniknione, jak chociażby to, że wcześniej czy później jesień zaprezentuje się z tej gorszej strony. Niepewność  jutra, obostrzenia oraz strach przed zarażeniem covid-19 czynią nas jeszcze bardziej podatnymi na stres. Do tego lęk przed utratą pracy i komplikujące się życie prywatne niszczą nasze zdrowie psychiczne. Jednakże na pewne rzeczy mamy realny wpływ. Zastosowanie się do reżimu sanitarnego, dbałość o swoje zdrowie, kondycję psychiczną powoduje, że zaczynamy działać, nie poddając się pod naporem problemów i trudności. 

 


Każdego dnia podejmuj taką walkę, stosując się choć do kilku z poniższych porad: 

 1. zaaplikuj sobie potężną dawkę witamin najlepiej w postaci warzyw i owoców
 2. pozwól sobie na szereg przyjemności, rozpieszczaj się tym, co lubisz 
 3. wróć do muzycznych i filmowych pewniaków, które zawsze wprowadzają cię w dobry nastrój
 4. umów się na spotkanie w większej grupie na platformach TEAMS, ZOOM lub innych, aby porozmawiać 
 5. wybieraj do rozmów osoby, które radzą sobie dobrze z obecną sytuacją (możesz liczyć na ich wsparcie, wzmacniające porady i pozytywne myślenie)   
 6. wychodź na spacery, nawet gdy początkowo musisz do tego się nieco przymuszać
 7. odsłoń firany, rolety i wpuść do domu promienie słoneczne
 8. zaczynaj dzień od wysłuchania ulubionej piosenki
 9. pozwól sobie na leniuchowanie pod kontrolą (wyznacz ramy czasowe)
 10. ubieraj się w energetyczne kolory
 11. otaczaj się zapachami, które nierozerwalnie wiążą się z pozytywnymi wspomnieniami. 

Pamiętaj, że jesienny czas, w trakcie którego decydujesz się częściej pozostawać w domu (również z powodu obostrzeń), z powodzeniem możesz przeznaczyć na swoje hobby, pasje i inne rzeczy, bez usprawiedliwiania się brakiem czasu. Powiedz chandrze stanowcze nie i zacznij działać. Tak, jak lubisz, w swoim tempie. 
 

 

Zobacz także