Efekty uczenia

Potwierdzenie efektów uczenia się, to proces polegający na weryfikacji posiadanych efektów uczenia się nabytych w drodze uczenia się poza systemem studiów. Postępowanie związane z potwierdzeniem efektów uczenia się przeprowadza się wyłącznie na wniosek kandydata na studia z uwzględnieniem potwierdzenia efektów uczenia się.


Dzięki temu np. osoba pracująca jako doradca hipoteczny klienta w banku zaoszczędzi czas niezbędny do studiowania przedmiotu Bankowość hipoteczna, podobnie jak osoby posiadające zagraniczną maturę nie będą musiały uczestniczyć w zajęciach z danego języka obcego. W przypadku studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich przedmiotami objętymi procedurą potwierdzania efektów uczenia się są przedmioty specjalnościowe oraz przedmioty kierunkowe związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, zgodnie z obowiązującymi programami studiów.

Kto może się ubiegać o potwierdzenie efektów uczenia się?

Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone:

  • Osobie posiadającej dokumenty, o których mowa w art. 69 ust. 2 ustawy i co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia (licencjackie, inżynierskie) lub jednolite studia magisterskie.
  • Kwalifikację pełną na poziomie 5 PRK albo kwalifikację nadaną w ramach zagranicznego systemu szkolnictwa wyższego odpowiadającą poziomowi 5 europejskich ram kwalifikacji, o których mowa w załączniku II do zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz. Urz. UE C 111 z 06.05.2008, str. 1) - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie.
  • Osobie posiadającej kwalifikację pełną na poziomie 6 PRK i co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia (magisterskie).
  • Osobie posiadającej kwalifikację pełną na poziomie 7 PRK i co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejny kierunek studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie. 

Wymagane dokumenty:

  • Wniosek o uznanie efektów uczenia się.
  • Dokumentacja wiedzy, kompetencji oraz umiejętności nabytych w drodze uczenia się.
  • Dowód uiszczenia opłaty za przeprowadzenie postępowania w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się. Koszt 500 zł (numer konta uzyskasz w Biurze Rekrutacji).

Wnioski o potwierdzenie efektów uczenia się wraz wymaganymi załącznikami należy złożyć w Biurze Rekrutacji.
 

Sposób dokumentowania

  • certyfikaty, dyplomy, zaświadczenia – warunkiem jest zbieżność programu kursów i szkoleń z zakresem ujętym w opisie zajęć oraz zbliżony nakład pracy studenta
  • dla języków obcych – certyfikaty językowe  (lista certyfikatów) lub  posiada świadectwo lub świadectwa dokumentujące ukończenie zagranicznych szkół szczebla podstawowego, średniego    i wyższego.
  • dokumenty wskazujące na zdobycie odpowiednich dla danego przedmiotu efektów kształcenia w trakcie pracy zawodowej (także wolontariacie) lub w wyniku innych doświadczeń życiowych
  • opinia nauczyciela akademickiego w przypadku uczestnictwa studenta w pracach badawczych lub projektowych o charakterze zbieżnym z opisem danego przedmiotu
  • dla zajęć z wychowania fizycznego – opinia z klubu sportowego, w którym student czynnie uprawia sport
WSB Wrocław, grupa osób, profesjonaliści, dyskusja

Przebieg procedury:

  • kandydat składa dokumenty do Biura Rekrutacji,
  • weryfikację efektów uczenia się przeprowadza wydziałowa komisja ds. potwierdzania efektów uczenia się,
  • ostateczną decyzję o uznaniu lub nieuznaniu efektów uczenia się podejmuje Dziekan na wniosek komisji.


Czesne płatne zgodnie z regulaminem opłat.
 

Koperta
Kontakt

Biuro Rekrutacji - studia I stopnia, jednolite studia magisterskie

ul. Fabryczna 29-31 - bud. A, pok. 100

Infolinia rekrutacyjna: 71 758 22 30

Tel.: + 48 698 837 061

E-mail: rekrutacja@wroclaw.merito.pl

Godziny otwarcia


poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek: 08:00 - 16:00
środa: 08:00 - 16:00
czwartek: 08:00 - 16:00
piątek: 08:00 - 16:00