Wystawa fotografii prof. Romualda M. Łuczyńskiego

Podziel się:

W poniedziałek 24 kwietnia w Wałbrzychu odbędzie się wystawa fotografii prof. Romualda M. Łuczyńskiego pt. „Rezydencje arystokratyczne w Czechach”. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja autora, który zabierze uczestników w podroż po romantycznych czeskich zamkach i rezydencjach.

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu objęła patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem. Wspólnie z „Biblioteką pod Atlantami” serdecznie zapraszamy do udziału.

Romuald M. Łuczyński

Wrocławianin, studiował prawo i historię, dr hab. nauk humanistycznych, zajmujący się dziejami Dolnego Śląska. Profesor nadzwyczajny i dyrektor Instytutu Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Redaktor naczelny ogólnopolskiego miesięcznika „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”.

Zorganizował kilkadziesiąt wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów z własnych zbiorów, oglądanych w Polsce oraz Luksemburgu i Niemczech. Autor wystaw fotograficznych przedstawiających dolnośląskie rezydencje i sudeckie krajobrazy. Pasjonat dziejów Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem rezydencji szlacheckich, powojennych losów dolnośląskich zamków i pałaców oraz dziejów arystokratycznych rodów śląskich. Interesuje się dziejami turystyki na Dolnym Śląsku do 1945 roku oraz sudeckich uzdrowisk po drugiej wojnie światowej. Nie rozstaje się z aparatem fotograficznym.

Wystawa "Rezydencje arystokratyczne w Czechach"

Wystawa przedstawia rezydencje szlacheckie i arystokratyczne leżące w Czechach, na Morawach i na czeskim Śląsku. Prezentowane zamki i pałace uniknęły losu większości podobnych obiektów na Śląsku, ponadto wiele z nich zostało gruntownie odrestaurowanych. Dzięki temu możemy podziwiać zarówno ich architekturę, jak i zachowane wnętrza.

Z tymi pięknymi rezydencjami związane są również bogate, często dramatyczne dzieje i historie ludzi. Nie brakuje w nich rozlicznych koligacji czeskich rodów szlacheckich i arystokratycznych z rodami Europy Zachodniej, pojawiają się również wątki znane historii Dolnego Śląska.

Niektóre z prezentowanych rezydencji znajdują się bardzo blisko granicy z Polską, ale ciągle są Polakom mało znane. A szkoda, bo jest co oglądać.

praga-palac-troja  Sternberk

Praga Palac Troja                                      Sternberk

 Bile Policany  Sychrov

Bile Policany                                                                            Sychrov
 

Termin wystawy:
24.04.2017 r., godz. 
17:00

Adres: 
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”
Rynek 9, 58-300 Wałbrzych

Kontakt:
tel. 74-6483700
e-mail: promocja@atlanty.pl

19-04-2017