Dlaczego zatrudnienie studenta opłaca się pracodawcy? Poznaj swoje przewagi!

Mogłoby się wydawać, że student nie jest dla pracodawcy atrakcyjnym kandydatem do pracy. Okazuje się jednak, że jest wręcz odwrotnie, a przyczyną nie są jedynie korzyści finansowe po stronie przedsiębiorcy. Co sprawia, że studenci są chętnie zatrudniani, nawet na specjalistyczne stanowiska? Osoby, które studiują, a które wstrzymują się przed podjęciem pierwszej pracy w obawie przed porażką, powinny poznać zalety wynikające ze swojego statusu.

 

Dlaczego student może być bardziej pożądanym kandydatem do obsadzenia danego stanowiska niż absolwent i osoba o większym doświadczeniu? Powodów jest kilka. Pierwsza z przyczyn ma bezpośredni związek ze składkami odprowadzanymi przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – jeśli przedsiębiorca zatrudnia studenta, nie musi tego robić. To zdecydowanie największa, ale tylko jedna z kilku zalet.

 

Zatrudnienie studenta kosztuje mniej
To podstawowy powód, dla którego pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Jeśli przedsiębiorca zaoferuje studentowi pracę w ramach umowy zlecenia, nie musi odprowadzać za niego składki ubezpieczeniowej do ZUS. To z kolei pozwala pracodawcy na zaoszczędzenie części środków. Jak to możliwe? Osoba ucząca się (do 26 roku życia) podlega pod ubezpieczenie społeczne swoich rodziców – dzięki temu obowiązek odprowadzania składek nie spoczywa na pracodawcy.

 

Umowa zlecenie jest dla zatrudniającego przedsiębiorcy korzystniejsza niż umowa o pracę także z innych powodów. Przykładowo – pracodawca nie musi na przykład płacić pracownikowi za czas choroby i urlopu. Dodatkowo umowa zlecenie jest znacznie prostsza w dokumentacji; co oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze.

 

Niektórzy studenci wskazują na wady takiego rozwiązania; według nich umowy cywilnoprawne, w tym umowy zlecenie, to tzw. „śmieciówki”, przynoszące korzyści jedynie pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że dzięki takiej formie umowy student jest w stanie więcej zarobić (wypłata „na rękę” będzie wyższa niż w przypadku umowy o pracę). Dodatkowo umowę tego rodzaju znacznie łatwiej rozwiązać; student nie musi na ogół martwić się długim czasem wypowiedzenia w momencie, gdy chce jak najszybciej zmienić pracę.

 

Otwartość, kreatywność i znajomość nowych technologii
Studenci to bez wątpienia jedna z nielicznych grup społecznych wyróżniająca się jednocześnie otwartością, kreatywnością i doskonałą znajomością nowych technologii. Dlaczego jest to tak ważne dla potencjalnego pracodawcy? Po pierwsze, młodzi ludzie rozwiązują problemy w zupełnie inny sposób niż osoby starsze i bardziej doświadczone. Studenci nie mieli okazji, by popaść w rutynę lub posługiwać się wyuczonymi schematami; z tego względu wykazują się większą kreatywnością. Ważna jest również otwartość i komunikatywność (charakterystyczne dla młodszego pokolenia) oraz – a może przede wszystkim – znajomość nowych technologii. Obsługa mediów społecznościowych czy zaawansowany research to tylko niektóre umiejętności niezbędne w przypadku aplikowania na większość stanowisk w sektorze usług. Studenci na ogół bez wysiłku obsługują większość powszechnie wykorzystywanych aplikacji, szybciej uczą się pracy w bardziej zaawansowanych programach. To bez wątpienia predyspozycje, które mogą okazać się bezcenne dla przyszłego pracodawcy.

 

Pracownik „szyty na miarę”
Studenci, którzy podejmują swoją pierwszą pracę (albo przynajmniej jedną z pierwszych), nie znają zasad, jakimi rządzi się dana branża. To na pracodawcy spoczywa obowiązek wprowadzenia nowego pracownika w tajniki zawodu. Teoretycznie jest to zatem dla przedsiębiorcy dodatkowe utrudnienie – musi poświęcić więcej czasu i energii na to, by pracownik wykonywał należące do niego obowiązki we właściwy sposób. To jednak tylko jedna strona medalu. Pracodawca, który zatrudnia nieukształtowanego, niedoświadczonego studenta, nie musi jednocześnie mierzyć się ze złymi nawykami z poprzednich prac młodej osoby. Nauka pewnych schematów i umiejętności jest dopasowana idealnie do profilu i potrzeb firmy; student poznaje właściwe techniki i uczy się obsługi odpowiednich narzędzi. To wszystko sprawia, że pracodawca może dostosować kształcenie studenta do własnych oczekiwań. Jeśli przedsiębiorca zapewni swemu pracownikowi możliwość stałego rozwoju zawodowego, to istnieje duża szansa, że zyska lojalnego, a co najważniejsze – kompetentnego i zaznajomionego z polityką firmy pracownika.

 

Jak łatwo zauważyć, pracodawcy mogą zyskać naprawdę wiele na zatrudnieniu studenta. Warto, by zdawali sobie z tego sprawę sami studenci – to pomoże im w aktywniejszym szukaniu pierwszej pracy, a także w ewentualnych negocjacjach z potencjalnym pracodawcą.

 

Wróć do spisu artykułów >