10 rad jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najbardziej stresujących momentów dla osób, które szukają pracy – od tego, jak przebiegnie spotkanie z rekruterem, zależy możliwość podjęcia stałej współpracy z daną firmą. W Internecie można znaleźć mnóstwo poradników na temat tego, czego należy unikać na rozmowie kwalifikacyjnej; często skupiają się jednak tylko na jednej lub dwóch kwestiach. Poniżej umieszczamy 10 rad, które pomogą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i poruszają wszystkie istotne aspekty spotkania z rekruterem.

 

1. Przyjdź na rozmowę z odpowiednim nastawieniem
Choć być może brzmi to banalnie, niewiele osób pamięta o tym, by przyjść na rozmowę z odpowiednim nastawieniem. Co należy przez to rozumieć? Po pierwsze – nie należy nigdy z góry zakładać, że rozmowa potoczy się w określony sposób. Mimo że na ogół spotkania przeprowadzane przez rekruterów są schematyczne, nie można mieć pewności, że każdy będzie pytał o to samo. Warto przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, ale nie należy ograniczać się tylko do tego. Odpowiednie nastawienie to także nastawienie… optymistyczne. Rekruter, który będzie rozmawiał z  osobą pogodną, pewną siebie i swojej wartości, odniesie znacznie lepsze wrażenie. 

 

2. Zrelaksuj się
Warto zadbać o wcześniejszy relaks. Muzyka, kąpiel, dobra lektura – sposobów na odprężenie się jest wiele, dlatego najlepiej wybrać to, co jest już sprawdzone i skuteczne.

 

3. Zadbaj o swój wygląd
To podstawa, chociaż niektórzy wciąż o tym zapominają. Nikt nie wymaga od kandydata garnituru – wystarczy, że ubranie będzie schludne i stosowne do okazji. Optymalnym zestawem jest koszula (opcjonalnie razem z marynarką) + spodnie lub spódnica. Ważna jest także fryzura – wystarczy, że włosy będą czyste i ładnie ułożone. Kobiety powinny zadbać o to, by ich makijaż był delikatny (typowo dzienny).

 

4. Wyjdź wcześniej z domu
Oczywiście, może się zdarzyć, że kandydat spóźni się na rozmowę nie z własnej winy (np. zepsuje mu się samochód). Warto jednak wyjść odpowiednio wcześniej, a jeśli jest to możliwe, dotrzeć na miejsce środkami komunikacji miejskiej. Spóźnienie jest źle odbierane przez rekruterów, niezależnie od tego, jaka była jego przyczyna.

 

5. Przed rozmową przejrzyj CV i pozostałe dokumenty aplikacyjne
Rekruterzy niemal zawsze pytają rozmówcę o to, co zawarł w CV – pytania najczęściej dotyczą doświadczenia. Kandydat, który nie pamięta, jakie zadania wykonywał na poprzednich stanowiskach, nie sprawi dobrego wrażenia. Warto też odświeżyć sobie listę umiejętności, która została umieszczona w dokumencie aplikacyjnym. Jeśli konieczne było wykonanie zadania rekrutacyjnego, należy również przypomnieć sobie wszystkie etapy jego wykonywania.

6. Nie stresuj się. Zwróć uwagę na swoją mowę ciała
Stres to naturalna reakcja podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto jednak nad tym zapanować. Ważna jest również mowa ciała. Kandydat podczas rozmowy powinien siedzieć prosto, nie wiercić się, utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem. Należy zachowywać się możliwie jak najbardziej naturalnie. Przy uścisku dłoni (zarówno na powitanie jak i pożegnanie) warto uśmiechnąć się do rekrutera – na pewno wpłynie to korzystnie na relację podczas rozmowy.

 

7. Odpowiadaj wyczerpująco na pytania
Rekruterzy, zadając konkretne pytanie, oczekują wyczerpującej odpowiedzi; dotyczy to zarówno pytań o obowiązki na poprzednich stanowiskach jak i takich, które wymagają od kandydata wykazania się konkretnymi umiejętnościami. Zdawkowe odpowiedzi nie tylko zniechęcą rekrutera, ale także wzbudzą w nim podejrzenia, że kandydat nie ma nic do powiedzenia. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które chwalą się w CV komunikatywnością i umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktów.

 

8. Zadawaj pytania. Wykaż się dociekliwością i poważnym podejściem do tematu
Obszerne (ale konkretne!) odpowiedzi na pytania to jedno. Ważne jest jednak także zadawanie pytań – dzięki temu rekruter będzie wiedzieć, że kandydat poważnie traktuje zarówno swojego rozmówcę jak i ewentualną pracę na danym stanowisku.  Warto zapytać zwłaszcza o dokładny zakres obowiązków na danym stanowisku, sprawy administracyjne i finansowe, a także, czego firma oczekuje od nowo zatrudnionej osoby. Odpowiedzi na zadane przez siebie pytania można notować we wziętym ze sobą notatniku – rekruter na pewno doceni poważny stosunek kandydata do rozmowy.

 

9. Naucz się mówić o swoich osiągnięciach
To bardzo ważne. Rekruter na pewno zapyta kandydata, z czego jest dumny i co osiągnął do tej pory. Dobrze, jeśli osoba starająca się o pracę potrafi dobrze zaprezentować swoje umiejętności i wymierne efekty własnej pracy.

 

10. Przekonaj rekrutera, że przyniesiesz firmie wymierne korzyści
Odpowiednie umiejętności, bogate doświadczenie, komunikatywność – to wszystko jest bardzo ważne, ale jeżeli rekruter nie będzie przekonany, czy kandydat przyniesie firmie konkretne korzyści, może zrezygnować z jego zatrudnienia. Osoba starająca się o pracę musi zatem przekonać rozmówcę, że przedsiębiorstwo zyska na jego zatrudnieniu; warto podkreślić swoje zaangażowanie, chęć do nauki i nadzieję na rozwój w danej firmie. Jeśli jest to możliwe, wskazane jest również wymienienie konkretnych korzyści (podniesienie statystyk, nawiązanie nowych kontaktów biznesowych itd.). 

 

Wróć do spisu artykułów >