10 pomysłów na studencki biznes

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego 1/3 wszystkich polskich przedsiębiorstw prowadzona jest przez ludzi poniżej 30. roku życia. Według innych badań z 2015 roku założenie własnej firmy już w trakcie studiów lub tuż po nich rozważa około 80% przebadanych studentów. Te liczby wskazują wyraźnie, że młodzi Polacy, nawet jeśli ostatecznie nie założą własnej firmy, są ludźmi przedsiębiorczymi. Przeszkód w postawieniu tego kroku może być wiele. Czasem to brak środków, czasem atrakcyjna oferta pracy u kogoś, a czasem po prostu brak pomysłu. Jeśli prawdziwy jest ten ostatni powód, to warto zapoznać się z poniższym tekstem. Można w nim znaleźć 10 pomysłów i inspiracji na założenie studenckiego biznesu.

 

Pomysł 1 – Sprzątanie
Nikt nie lubi sprzątać, ale każdy lubi mieć porządek. To zdanie obrazuje w prosty sposób zasadę popytu i podaży. Zakładając firmę sprzątającą, nie musimy się martwić o brak chętnych na takie usługi. Sprzątać można prywatne domy – warto swoje ulotki zostawić na osiedlach domków jednorodzinnych, bo tam zawsze sprzątania jest najwięcej. Usług takich poszukują również biura i zakłady pracy. Dzięki solidnej pracy można zbudować sobie markę, szybko rozwinąć działalność i zacząć szukać pierwszych pracowników.

 

Pomysł 2 – Tworzenie stron internetowych
Wymaga to pewnej wiedzy i umiejętności, ale można je zdobyć bez problemu samodzielnie. W zupełności wystarczą, żeby zrobić prostą stronę internetową dla małej firmy lub sklepu. Najlepszą reklamą i jednocześnie wizytówką działalności będzie stworzenie własnej strony. Zleceń można szukać w Internecie – na początku można konkurować ceną, ale wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia stawki będą rosnąć.

 

Pomysł 3 – Copywriting
Teksty są wszędzie – na stronach internetowych, ulotkach, folderach reklamowych, billboardach. Ktoś je musi pisać. To dobry pomysł na biznes dla studenta, który ma lekkie pióro i bezbłędnie zna zasady języka. Internet pełen jest zleceń dotyczących przygotowania tekstów na strony internetowe, portale społecznościowe i inne. Własna działalność związana z copywritingiem będzie dodatkowym atutem, bo można z potencjalnym klientem rozliczać się, wystawiając fakturę.

 

Pomysł 4 – Catering
Jak często zdarza się nie wziąć drugiego śniadania z domu i zamiast niego kupować drożdżówkę lub fast food? A gdyby zamiast tego do wyboru była pyszna kanapka ze świeżego pieczywa i zdrowych dodatków? Przedsiębiorcza osoba od razu powinna dostrzec w tym możliwość zarobku. Wystarczy przygotować kilkanaście lub kilkadziesiąt takich kanapek, do tego termos gorącej kawy i już można zacząć odwiedzać biurowce, gdzie kanapki sprzedadzą się od ręki.

 

Pomysł 5 – Własne T-shirty
To pomysł na biznes dla kreatywnych. Gładkie t-shirty można kupić za grosze, ale gdy nałoży się na nie oryginalny nadruk, od razu zyskają na wartości. Jeśli student ma smykałkę do projektowania ciekawych wzorów i przy okazji do biznesu, może wypuścić swoją własną linię t-shirtów. Sprzedawać je można za pośrednictwem własnej strony internetowej lub w porozumieniu z większymi sprzedawcami internetowymi lub stacjonarnymi.

 

Pomysł 6 – Blog
To idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli student ma ciekawe zainteresowania, pasje, zna się na czymś bardzo dobrze lub po prostu ma ciekawe przemyślenia, to może założyć blog. Na początku nie jest to dochodowy biznes, ale wraz ze wzrostem popularności zaczną pojawiać się pierwsze zyski – z reklam lub ze współpracy z różnymi firmami i markami. Wielu blogerów, którzy dziś w taki sposób zarabia duże pieniądze, zaczynało właśnie od małego bloga o bliskiej im tematyce.

 

Pomysł 7 – Fotografia
Kolejny pomysł na biznes z cyklu „Jak przekuć pasję w zarobek?”. Fotografowanie to popularne hobby. Na przyzwoity sprzęt można sobie pozwolić już za całkiem rozsądne pieniądze. Jednocześnie coraz więcej osób docenia kunszt fotograficzny i zamiast zdjęć z imprez rodzinnych robionych własnym, małym aparatem, woli zlecić to profesjonalistom. Okazji na zarobek jest bardzo dużo – śluby, wesela, chrzciny, komunie to tylko kilka z nich.

 

Pomysł 8 – Doradca stylu
To pomysł na biznes dla tych, którzy pasjonują się modą, mają świetny gust i wprawne oko do wyszukiwania perełek na wieszakach sklepowych. Od czego zacząć? Najlepiej od prezentowania, na przykład na blogu, własnych propozycji stylizacji. Jeśli się spodobają, to na pewno znajdą się chętni do skorzystania z porady, przejrzenia szafy czy wspólnych zakupów. Czy ludzie rzeczywiście płacą za takie usługi? Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę osób, które je oferują, odpowiedź może być tylko jedna. Zdecydowanie tak!

 

Pomysł 9 – Rękodzieło
Niepowtarzalna biżuteria, oryginalne ozdoby i gadżety – moda na wytwory rękodzielnicze nie mija, a wytwarzanie ich i sprzedaż może być świetnym pomysłem na biznes. Jeśli tylko ma się smykałkę to z produktów do-it-yourself można zrobić popularny i dochodowy interes. Swoje wyroby można oferować przez Internet, ale to nie jedyna możliwość. W wielu miastach są regularnie organizowane targi rękodzieła, gdzie można prezentować i sprzedawać swoje produkty. 

 

Pomysł 10 – Własna aplikacja/oprogramowanie
To pomysł na biznes głównie dla studentów informatyki lub pokrewnych kierunków, bo żeby wprowadzić go w życie, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę. Stworzenie własnej aplikacji lub gry na smartfon dla wprawnego programisty nie jest trudnym zadaniem. Co najważniejsze – wcale nie trzeba tej gry lub aplikacji sprzedawać, bo można dystrybuować ją za darmo, a zyski czerpać z reklam, mikropłatności lub wersji premium. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wymyślenie czego jeszcze ludzie potrzebują w smartfonach i dać im to.

 

Wielu miliarderów zaczynało na studiach
Facebook, Microsoft, Google, Dell – to tylko kilka przykładów wielkich firm, które zostały założone przez studentów. To rzecz jasna przypadki wyjątkowe, ale nie oznacza to, że nie warto próbować swoich sił w biznesie już na studiach. To nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy i być może znalezienie zajęcia na okres już po studiach. Własny biznes daje przede wszystkim możliwość zdobycia doświadczenia, umiejętności i wiedzy, których nie da się poświadczyć żadnym dyplomem czy certyfikatem.

 

Wróć do spisu artykułów >